DOLAR 18,1081 0.87%
EURO 18,4536 0.83%
ALTIN 1.026,880,99
BITCOIN 4267120,36%
İstanbul
28°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Adalet Bakanı: Boşanma davalarını hızlandıracağız
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Adalet Bakanı: Boşanma davalarını hızlandıracağız

Adalet Bakanı: Boşanma davalarını hızlandıracağız

ABONE OL
3 Aralık 2021 12:57
Adalet Bakanı: Boşanma davalarını hızlandıracağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, boşanma davalarında süreci uzatan yol kararlarını ana davadan ayıran, daha süratli ve yeni yordam getirmek üzere çalışmaları ağırlaştırdıklarını belirtti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen İsimli Dayanak ve Mağdur Hizmetleri Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı.

Bilhassa boşanma davalarında isimli süreçlerin uzamasının, tarafları olumsuz tarafta etkilediğini belirten Bakan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  • İsimli süreçlerde vatandaşlarımızın yeni mağduriyetler yaşamaması maksadımızı en güçlü formda uygulamaya çalışıyoruz. Örneğin birtakım davalarda müddetin uzaması ve çıkan belirsizlik tarafların hayatını direkt olumsuz etkilemektedir.
  • Bu mevzuda akla gelen birinci örneklerden biri boşanma davalarıdır. Biz, iki taraf da boşanmak istiyorsa lakin tazminat, velayet üzere şeylerde uzlaşamadıkları için mutabakatlı boşanma olmuyorsa bu dava yıllar boyunca uzayıp gitmesin diyoruz.
  • İki taraf da boşanmak istiyor ancak birtakım konularda anlaşamadığı durumlarda uzayıp giden çekişme bayana da erkeğe de daha da değerlisi çocuğa çok onulmaz yaralar açmakta. Bu süreç de uyuşmazlıkları derinleştirmekte, insan psikolojisini ve tarafları olumsuz etkilemekte, örselemektedir.
  • Tarafların iradesine uygun, yeni mağduriyetlere yol açmayacak yeni bir metot geliştirmenin bir muhtaçlık olduğunu düşünüyoruz. Bu mevzuda da çalışmalarımızı yakın vakitte ağırlaştırdık. Bildiğiniz üzere bir mutabakatlı boşanma, bir de klasik çekişmeli boşanma var yolumuzda.
  • Üçüncü bir karma model üzerinde çalışıyoruz. İnsan hakları hareket planımızda da yer alan faaliyet başlıklarından biri bu mevzuda mağduriyetlerin giderilmesine yöneliktir. Boşanma davalarında süreci uzatan adap kararlarını, ana davadan ayıran daha süratli ve yeni bir yol getirmek üzere çalışmalarımızı ağırlaştırdık.
  • Bu mevzuda uygulayıcıları dinledik, çok bedelli aile ve adap hocalarımızın görüşlerine müracaat ettik. Önümüzdeki süreçte de bu hususta düzenlemelerin yapılacağına inanıyoruz. Böylelikle boşanma süreçlerinde insanların daha fazla mağdur olmasını önleyecek bir sistemle vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerini gidermeyi hedefliyoruz.

BEŞERLER ARTIK KENDİ ÇOCUĞUNU GÖRMEK İÇİN PARA ÖDEMEYECEK

Bakan Gül, çocuğun psikolojisini muhafazaya yönelik özel çalışmaları sürdürdüklerini de lisana getirerek, şunları söyledi:

Bildiğiniz üzere 5’inci Yargı Paketi geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Özelikle boşanma sonrası tarafların çocuğunu görme konusunu icra alanının büsbütün dışına çıkarmış durumdayız. 90 yıldır mühlet gelen çocukların icra ile teslim edilmesi uygulamasına böylelikle son verilmiştir. Bu sürecin uygulamasına yönelik ikincil mevzuat çalışmaları yapılıyor. Bu hazırlıklar tamamlandığında, süreç tamamlandığında evvel pilot uygulamalar sonra Türkiye genelinde bu uygulamalar tamamlanmış olacaktır. Bu süreçler artık fiyatsız yapılacaktır. Bu değişikliğin hayata geçmesi için de süreci beklemedik. Beşerler artık kendi çocuğunu görmek için para ödemeyecek. Buna derhal başladık. Kendi çocuğunu görmek isteyen baba ya da annenin yaklaşık bin TL para yatırması uygulamasına son verdik. İnsan kendi çocuğunu görmek için para öder mi? Kendi çocuğunu görmek için icra yoluyla bir mal üzere teslim edilir mi? Hayır. Tüm bu uygulamalara son verdik. Hazırlıkları, husus çocuk olduğu için ilgili kurumlarla çalışarak, bu geçiş sürecini tamamlayarak tüm Türkiyede uygulamaya geçireceğiz.

ÇOCUK DAVALARI UZMAN MAHKEMELERDE GÖRÜLECEK

Bakan Gül, çocuk mahkemelerine de değinerek, Bilhassa adalete erişim konusunda yargıda ihtisaslaşmayı çok değerli görüyoruz. Bu bahis İnsan Hakları Hareket Planında yargı ıslahatı amaçlarımızın de değerli başlıklarından birisi. HSYK 25 Kasımda bu mevzuda değerli bir kararıyla yeterli ve esaslı bir adım attı. Bu kararla birlikte artık çocukların yargılandığı ya da çocukların bir formda taraf olduğu çocuk davaları ülkemizin tamamında farklı ve uzman mahkemelerde görülecek. Çocuk mahkemelerinin şurası olmadığı yerlerde de hangi mahkemenin bakacağı HSYK tarafından tek tek belirlenmiş durumdadır. Böylelikle bir aksiyon planımızı daha hayata geçirmiş olduk diye konuştu.
DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP