DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4396011,51%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


AKP’li belediyenin 7 aracı kayıp

AKP’li belediyenin 7 aracı kayıp

ABONE OL
3 Aralık 2021 19:12
AKP’li belediyenin 7 aracı kayıp
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştay, AKP’li Niğde Belediyesi ismine tescil edilmiş araçların listesi ile yönetimin taşıtlarına ait envanter kayıtlarının karşılaştırılması sonucunda; 7 adet taşıtın belediye ismine tescilli olmasına karşın yönetimin kayıtlarında bulunmadığını tespit etti.

Sayıştay’ın 2020 yılı AKP’li Niğde Belediyesi Kontrol Raporu yayımlandı. Raporda Niğde Vilayet Emniyet Müdürlüğünden alınan Niğde Belediyesi ismine tescil edilmiş araçların listesi ile belediye yönetiminin taşıtlara ait envanter kayıtlarının karşılaştırılması sonucunda; 7 adet taşıtın belediye ismine tescilli olmasına karşın yönetimin kayıtlarında bulunmadığı belirtildi.

“SORUMLULAR HAKKINDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILMALI”

Bu taşıtların hurdaya ayrılıp ayrılmadığı, bölüm yahut hibe edilip edilmediği hususlarında ise rastgele bir bilgiye erişilmediği belirtilen raporda şu sözler yer aldı:

* 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Kişisel sorumluluk ve zarar” başlıklı 12’nci hususunun birinci fıkrasında; Devlet memurlarının, vazifelerini dikkat ve itina ile yerine getirmek ve kendilerine teslim edilen Devlet malını korumak ve her an hizmete hazır halde bulundurmak için gerekli önlemleri almak zorunda olduğu tabir edilmiştir. Kelam konusu kontrol tespiti sonrasında, Yönetim tarafından; araçların sayımının yapılarak kayıt altına alındığı söz edilmiştir. Lakin kayıtlara ait bilgi tarafımıza sunulmamıştır.

* Sonuç olarak; belirtilen mevzuat kararları ve yapılan açıklamalar çerçevesinde; Yönetim envanterinde bulunmayan araçların ilgili mevzuatlarına nazaran zaman ve tescil süreçlerinin yapılması ya da hurdaya ayırma süreçlerinin gerçekleştirilmesi yahut bunun haricinde akıbeti belirlenemiyorsa bu araçlara ait ise gerekli çalışmaların acilen yapılıp sorumlular hakkında yasal sürecin başlatılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

En az 10 karakter gerekli