DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4396381,53%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


AKP’li belediyenin ihale oyunu

AKP’li belediyenin ihale oyunu

ABONE OL
4 Aralık 2021 09:39
AKP’li belediyenin ihale oyunu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Sayıştay raporunda, birtakım alımların temel ihale yolu ile değil de direkt temin ve pazarlık yoluyla tıpkı şirkete verildiği ortaya çıktı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Sayıştay raporlarında dikkat çeken bulgular ortaya çıktı.

Sayıştay raporlarında yer alan bilgilere nazaran, belediyenin kimi mal ve hizmet alımlarını temel ihale tarzına nazaran değil de, modüllere bölerek tıpkı şirketten direkt temin ve pazarlık adabıyla yapıldığını belirtti.

Raporda tarihi Kızlar Manastırı için yaptırılan tanıtım sinemaları örnek gösterildi.

KIZLAR MANASTIRINA 507 BİN LİRALIK TANITIM SİNEMASI ÇEKİLMİŞ

14. yüzyıldan kalma olduğu bilinen ve kentin en kıymetli tarihi noktalarından biri olan Kızlar Manastırı’nı restore eden belediye, direkt temin ile 12.10.2020 tarihinde tanıtım kapsamında 96 bin 875 bin liralık yapım ve çekim hizmeti aldı.

Bir hafta sonra 96 bin 800 liraya 3D tanıtım görüntüsü hazırlattı. 23.11.2020 tarihinde de pazarlık yoluyla 314 bin liraya manastıra virtual reality sineması ve tanıtım belgeseli sineması çektirdi.

Sayıştay denetçileri, belediyenin bu işleri tıpkı firmaya ve toplamda 507 bin 675 lira para ödediğini açıklayarak, “Kamu İhale Kanunu’na nazaran yapılacak ihalelerde açık ihale tarzı ve aşikâr istekliler ortasında ihale adabı temel yordam olarak öngörülmüştür. Hasebiyle, birebir mahiyetteki hizmet alımlarının mali limitlerin altında kalmak hedefiyle kısımlara bölünmeden bu yollarla yapılması gerekmektedir” sözleri kullanıldı.

DİREKT TEMİN İLE YASAKLI ŞİRKETLERE İHALE VERİLMİŞ

Raporda, belediyenin direkt temin yöntemi ile yaptığı birtakım alımlarda bile yanılgı yapıldığı ve yasaklı şirketlerden alım yapıldığı vurgulandı.

Kanuna nazaran, direkt temin yoluyla alım yapılırken, alım yapılacak kişi ya da firmanın ihalelere katılmaktan yasaklı olup olmadığının araştırılması gerektiği belirten Sayıştay, “Yapılan incelemede direkt temin yöntemi ile yapılan alımlarda, alım yapılacak gerçek yahut hukuksal kişinin Kamu İhale Kurumunun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığının denetim edilmediği görülmüştür” denildi.

 

En az 10 karakter gerekli