DOLAR 18,5890 0%
EURO 18,2232 0.18%
ALTIN 1.021,10-0,16
BITCOIN 370803-0,81%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


AKP’li belediyenin özel kalem müdürlüğü skandalını Sayıştay ortaya çıkardı
  • HaberAbi
  • Gündem
  • AKP’li belediyenin özel kalem müdürlüğü skandalını Sayıştay ortaya çıkardı

AKP’li belediyenin özel kalem müdürlüğü skandalını Sayıştay ortaya çıkardı

ABONE OL
4 Aralık 2021 19:06
AKP’li belediyenin özel kalem müdürlüğü skandalını Sayıştay ortaya çıkardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştay, AKP idaresindeki Afyonkarahisar Belediyesi’nde özel kalem müdürlüğü takımı dolu olmasına karşın öteki bir müdürlük takımında bulunan işçinin özel kalem müdürlüğü yaparak harcama yetkisini kullandığını ortaya çıkardı. Raporda AKP’li belediyenin yaptığı birçok öteki usulsüzlüğe de yer verildi.

Sayıştay’ın 2020 yılı AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi Kontrol Raporu yayımlandı. Sayıştay denetçileri yaptıkları incelemelerde Afyonkarahisar Belediyesi’nde özel kalem müdürlüğü takımı dolu olmasına karşın öbür bir müdürlük takımında bulunan çalışanın özel kalem müdürlüğü yaparak harcama yetkisini kullandığını tespit etti.

“HARCAMA TEYKİSİNİ KULLANMASI KANUNLARA UYGUN DEĞİL”

Raporda özel kalem müdürü takımına atandıktan sonra fiilen lider yardımcılığı yapan ve hala bu takımda bulunan çalışanın diğer bir vazifeye atanmadığı sürece, halihazırda fiilen özel kalem müdürü olarak misyon yapan çalışanın harcama yetkisini kullanmasının kanunlara uygun olmadığına dikkat çekildi.

Müdür takımında bulunan işçinin harcama yetkisini kullanması mevzuata uygun olmadığı belirtilen raporda şu görüşlere yer verildi:

“Mevzuata nazaran harcama ünitesinin en üst yöneticisinin harcama yetkilisi olması gerekmektedir. Kelam konusu en üst yöneticinin ise mevzuatına uygun olarak müdür takımına asaleten ya da vekaleten atanan kamu görevlisinin olması gerektiğinde tereddüt yoktur. Sonuç itibariyle, fiilen lider yardımcılığı yapan özel kalemi müdürü diğer bir takıma atanmadığı sürece, öbür bir memurun özel kalem müdürlüğü misyonunu fiilen yürütmesi ve harcama yetkisini kullanması mümkün değildir.”

TEMSİL VE TANITMA BÜTÇESİ KULLANDIRILMIŞ

Sayıştay denetçileri yaptıkları incelemelerde ayrıyeten, belediye bütçesinde yalnızca başkanlık makamına ilişkin olması gereken Temsil ve Tanıtma Sarfiyatları ödeneklerinin öbür ünitelerin bütçesinde kullanıldığını da tespit etti.

Raporda AKP’li belediyeyi uyaran Sayıştay denetçileri “Mevzuat kararları uyarınca; temsil ve tanıtma masraflarının husus, kapsam ile ölçüsünün belediye lideri tarafından tayin ve takdir edilmesi, ilgili düzenlemelere istinaden de üst idare masraflarının özel kalem kurumsal kodunda bütçelenmesi gerekmektedir. Münasebetiyle, Temsil ve Tanıtma Sarfiyatları kodunda izlenen ödeneklerin sırf Özel Kalem Müdürlüğü tarafından kullanılması, öteki rastgele bir harcama ünitesinin bütçesine Temsil ve Tanıtma Sarfiyatlarına ait ödenek konulmaması gerekmektedir” görüşüne yer verdi.

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ AKP’li BELEDİYENİN ŞİRKETİNDE GÖREVLENDİRİLMİŞ

Sayıştay raporunda AKP’li belediyenin usulsüzlükleri bunlarla da hudutlu kalmadı. Sayıştay denetçileri, Belediye Encümeni kararları ile, belediyenin hisse sahibi olduğu şirketlerinde idare şurasında belediyeyi temsil etmek üzere meclis üyelerinin yetkilendirildiğini de tespit etti.

Raporda bahse ait şu sözlere yer verildi:

“Mevzuat kararlarına nazaran, belediye meclisinin, belediyenin karar organı olduğu; kelam konusu organın üyelerinin de belediye hukukî kişiliğini, 5393 sayılı Kanun’un 40’ıncı unsurunda belirtilen istisna haricinde temsil edemeyeceği kıymetlendirilmektedir. Bu durumda, belediyenin hisse sahibi olduğu şirketlerin idare heyetlerinde, yönetim temsilcisi sıfatını haiz olmayan belediye meclis üyelerinin idareyi temsilen görevlendirilmemesi; ilgili idare konseylerinde yönetimin hukuksal kişiliğinin, sırf belediye lideri ve belediye memurları hüneri ile temsil edilmesi gerekmektedir. Yönetimin kelam konusu uygulamasının, üstte anılan münasebetlerle mevzuata uyarlı olmadığı kıymetlendirilmektedir. Sonuç olarak, Yönetimin hisse sahibi olduğu şirketin idare heyetinde, mevzuata uygun görevlendirme yapılması gerekmektedir”

CHP’Lİ VEKİLDEN REAKSİYON

Öte yandan AKP’li belediyenin Sayıştay Raporlarına yansıyan usulsüzlüklerinin akabinde CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal açıklama yaptı. Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden belediyeye reaksiyon gösteren Köksal, şunları söyledi:

*Afyonkarahisar ölçekli vilayetlerde istisnai takımlar Özel Kalem Müdürlüğüdür. Bu takım ayrıyeten ülkemizde işsizlikle kıvranan, KPSS’den yüksek puanlar alıp atanamayan, iş bulamadığı için kasiyerlik yapan,  inşaatlarda çalışırken can veren, işsizlik yüzünden buhrana girip intihar eden yüzbinlerce başarılı gencimiz dururken eş dost akrabayı kısa yoldan devlet memuru etmek için istismar edilen bir takımdır.

*Hatırlayın daha evvel de bu takım devrin Kütahya Valisi’nin yakınını devlet memuru yapmak için istismar edilmişti. Artık tekrar bu takım hangi yandaşınızı kısa yoldan devlet memuru yapmak için kullanıldı? Belediyenin sitesinden de Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş gözükmekte iken fiilen Belediye Lideri Yardımcısı vazifesini üstlenip yaklaşık 1 milyon  imza atan resmiyetteki özel kalem müdürü kimdir?

*Afyonkarahisarlılarca da bilinen Mehmet Savaş yaklaşık 7 yıldır özel kalem müdürü olarak biliniyor tıpkı belediyenin internet sitesinde olduğu üzere. Siz bu istisnai takıma hangi yandaşınızı atadınız da harcama yetkisini ona verdiniz?

En az 10 karakter gerekli