DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4379282,90%
İstanbul
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Ali Babacan: Ülkenin yöneticisi değişik bir masal anlatıyor
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Ali Babacan: Ülkenin yöneticisi değişik bir masal anlatıyor

Ali Babacan: Ülkenin yöneticisi değişik bir masal anlatıyor

ABONE OL
4 Aralık 2021 18:54
Ali Babacan: Ülkenin yöneticisi değişik bir masal anlatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Partisinin 1. Olağan Bursa Vilayet Kongresi’nde konuşan DEVA Partisi başkanı Ali Babacan, “Döviz kuru arttıkça artıyor. Enflasyon arttıkça artıyor. Alım gücü ezildikçe eziliyor. Fakat ülkenin yöneticisine bakıyoruz, farklı bir masal anlatıyor. ‘Büyüyoruz, güçleniyoruz’ diyor. Konuştukça kur artıyor” dedi.

DEVA Partisi Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Bursa Vilayet Kongresi’ne katıldı. İktidarın kur siyasetini eleştiren Babacan, “Dün Merkez Bankası piyasaya yeniden dolar sattı. Döviz kuruna en ufak bir yararı yok. Tabanı delik olan, çatlak olan havuz üzere. Üstelik sattığı döviz kendi dövizi de değil, borç aldığı döviz” sözlerini kullandı.

“TÜİK DEĞİL SAYILARI AYARLAMA ENSTİTÜSÜ”

TÜİK’in ‘Rakamları Ayarlama Enstitüsü’ olduğunu belirten Babacan, “TÜİK makyajlanmış bilgilerini açıkladı. O makyajlı datayla bile TÜFE’de enflasyon son üç yılın en yüksek noktasında. ÜFE artışı ise tam yüzde 54,62. Son yirmi yılın rekoru” dedi.

“DEMOKRASİYİ RAFA KALDIRMAK DEMEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin tipi büyüme niyetini de eleştiren Babacan, “Çin tipi büyüme. Erdoğan’ın aklındaki büyüme modeli buymuş. Bu ne demek? Demokrasiyi büsbütün rafa kaldırmak demek. ‘Çalışanın hakkıymış, hukukuymuş, geç onları’ demek. İş gücünü ucuzlatıp, çalışanın alın terini kıymetsizleştirmek demek. Yok o denli Çin modeli falan. Yok o denli ucuz iş gücüyle vatandaşı mutsuzluğa mahkum etmek. Özgür ve varlıklı bir ülke olacağız” halinde konuştu.

“ERDOĞAN, VATANDAŞIN ZORLANDIĞI EKONOMİK MODELLERE ÖZENİYOR”

Vatandaşların en keyifli olduğu ülkelerden biri olsun diye çalıştıklarını tabir eden DEVA önderi Babacan, şöyle konuştu;

* Erdoğan vatandaşların nefes almakta zorlandığı ekonomik modellere özeniyor. Biz, ülkemizde kimse konuşmaktan korkmasın derken, Erdoğan söz özgürlüğünü yok sayan ülkelere özeniyor.

* Ben buradan seslenmek istiyorum: Türkiye sizin amaçlarınızdan çok daha büyük bir ülke. Bu millet sizin dar kalıplarınıza sığmayacak kadar güçlü bir millet. İktidara geldiğimizde o dar kalıpların hepsini kırıp atacağız.

“GERÇEK BÜYÜME VATANDAŞIN YARINDAN DERT DUYMAYACAĞI BİR BÜYÜMEDİR”

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, şunları söyledi:

* Gerçek büyüme, ülkedeki maaşların açlık hududunun altına düşmemesidir. Gerçek büyüme, vatandaşınızın yarınlarından tasa duymayacağı bir büyümedir.

* Son iki senede 3 Hazine ve Maliye Bakanı, 4 Merkez Bankası Lideri, 4 Merkez Bankası Lider Yardımcısı, 2 Borsa İstanbul Genel Müdürü, 2 TÜİK Lideri değişti. Daha siz idare takımlarında istikrarı sağlayamıyorsanız iktisatta istikrarı nasıl sağlayacaksınız?

* Gübre krizi çok önemli bir safhada. İktidarın verdiği takviyeler nitekim çok düşük. Dekar başına çok daha fazla takviye gerekiyor. Biz, gübre endüstrinin ham hususunu, uygun fiyat ve şartlarda tedarik etmenin alt yapısını da hazırlıyoruz.

* Tarım ile endüstriyi entegre ederek, yüksek katma kıymet oluşturacak bir modeli uygulayacağız. Bütün sanayi bölgelerimizi de demiryollarıyla limanlara bağlayarak lojistik sıkıntısını da çözmüş olacağız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP