DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4397861,38%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


Alışverişe Akşener katıldı, ÂLÂ Partili vekil açıkladı: Vatandaşın gerçek yıllık enflasyonu yüzde 50.76
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Alışverişe Akşener katıldı, ÂLÂ Partili vekil açıkladı: Vatandaşın gerçek yıllık enflasyonu yüzde 50.76

Alışverişe Akşener katıldı, ÂLÂ Partili vekil açıkladı: Vatandaşın gerçek yıllık enflasyonu yüzde 50.76

ABONE OL
3 Aralık 2021 18:54
Alışverişe Akşener katıldı, ÂLÂ Partili vekil açıkladı: Vatandaşın gerçek yıllık enflasyonu yüzde 50.76
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜİK, kasım ayı yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 21,31 olduğunu açıkladı. Fakat tam bir yıldır sürdürdüğü, “Vatandaşın Gerçek Enflasyonu” çalışmasının sonuçlarını paylaşan DÜZGÜN Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, gerçek enflasyonunun yüzde 50.76 olduğunu söyledi. Dikbayır’ın alışverişine eşlik eden UYGUN Parti önderi Meral Akşener ise, “TÜİK’in datalarına nazaran bakıldığında Türkiye güllük gülistanlık. Lakin gerçek enflasyona baktığımız vakit 50.76. Fiyatlara yapılacak iyileştirmelerin de bu orana nazaran yerine getirilmesinde çok büyük yarar var.” dedi.

UYGUN Parti Mali İşler Lideri, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “Vatandaşın Gerçek Enflasyonu” çalışması kapsamında 27 Kasım’da Pazar ve market alışverişi gerçekleştirdi. Dikbayır, bir yıldır yaptığı aylık alışverişin akabinde halka yansıyan gerçek enflasyon oranlarını sayılarla gözler önüne serdi. Her ayın sonunda yapılan pazar ve market alışverişine, yıl sonu olması nedeniyle, bu ay, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener de katıldı.

Dikbayır, alışverişten evvel, “1 yıldır yaptığımız çalışmanın sayın genel liderimizle finalini yapacağız.” açıklamasında bulundu. Akşener ise, “Hadi bakalım! Gerçek enflasyon ile uydurulan enflasyon ortasında hangi fark varmış daima birlikte görelim.” karşılığını verdi.

“BU ÜLKEYİ NİZAMA SOKACAK BİR HÜKÜMET GELSİN”

Pazar alışverişi sırasında bir anne Akşener’in yanına gelerek, gözyaşları içinde şöyle kaygı yandı:

“Ben artık çocuklarımı rahat bir ülkede rahat bir biçimde büyütmek istiyorum. Artık korkuyorum ya… Çocuklarımı kime emanet edeceğime korkuyorum. Ben çocuğuma markette, ‘şunu alamayacağım’, ‘bunu alamayacağım’ demek istemiyorum. Kızım evvel kıyafetin etiketine bakıp, sonra, ‘Anne bu pahalı’ demesi, alamamak o kadar makus ki gerçekten… (Gözyaşları içinde Akşener’e sarılarak) Bu ülkede huzur istiyorum. Bayana şiddet, çocuğa şiddet istemiyorum. Bu ülkeyi tertibe sokacak bir hükümet gelsin.”

“BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Akşener, “Değiştirmeyi sizinle birlikte yapacağız. Biz, siz el ele vereceğiz. İsraf o kadar fazla ki… Yolsuzluk o kadar fazla ki… Kayırmacılık o kadar fazla ki… Münasebetiyle size bir şey kalmıyor. Birlikte değiştireceğiz. Birlikte başaracağız.” diyerek tesellide bulundu.

“YILIK ENFLASYON YÜZDE 50.76”

Dikbayır, alışverişi tamamladıktan sonra gerçek enflasyon oranını, “Bu ayki çalışmamızda aylık enflasyon yüzde 4.06 çıktı. Yıllık enflasyon ise yüzde 50.76 çıktı. Yani milletimizin gerçek yıllık enflasyonu yüzde 50.76.”

NİGAR DİKBAYIR, BİRTAKIM ESERLERDEKİ YILLIK DEĞİŞİMİ SIRALADI

Eşi Nigar Dikbayır, eserlerdeki fiyat değişimini, “1 sene evvel 15.75’e aldığımız sıvı yağın litresi artık 29.95 olmuş. Pirinç 10.75’ten 15.40’a çıkmış. Patates 6 liradan 10 liraya çıkmış. Biber 7 liradan 15 liraya çıkmış.” halinde sıraladı.

“ÜCRETLERDE YAPILACAK UYGUNLAŞTIRMA GERÇEK ENFLASYONA NAZARAN YAPILMALI”

Akşener ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu sonuçların içinde dolardaki kıpırdama da yok, şimdi fiyatlara yansımadığı için. TÜİK’in datalarına nazaran bakıldığında Türkiye güllük gülistanlık. Lakin gerçek enflasyona baktığımız vakit 50.76. Buradan iktidarın mensuplarına sesleniyorum: Vatandaşlarımız 50.76’lık bir yıllık enflasyonla karşı karşıya. Münasebetiyle enflasyona yönelik TÜİK datalarından fazla bu gerçek enflasyona, halkın enflasyonuna yönelik önlemler almalısınız. Fiyatlara yapılacak iyileştirmelerin de bu orana nazaran yerine getirilmesinde çok büyük yarar var. Şahsen gözlerimizle görüp, kulaklarımızla şahit olduğumuz bu sistemin de takipçisi olacağımızı buradan tabir etmek isterim.”

En az 10 karakter gerekli