DOLAR 18,7949 0.04%
EURO 20,4029 0.17%
ALTIN 1.159,13-0,06
BITCOIN 3963771,56%
İstanbul

AÇIK

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ankaralı veliler, “Kitap, Kahve, Keşif” projesi ile okul ve okumayla daha sıkı bağ kurdu
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Ankaralı veliler, “Kitap, Kahve, Keşif” projesi ile okul ve okumayla daha sıkı bağ kurdu

Ankaralı veliler, “Kitap, Kahve, Keşif” projesi ile okul ve okumayla daha sıkı bağ kurdu

ABONE OL
9 Ocak 2023 16:32
Ankaralı veliler, “Kitap, Kahve, Keşif” projesi ile okul ve okumayla daha sıkı bağ kurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Velilerin okula geliş ve gidişleri

Okulda velileri öğretmenlerin karşılamasından detay

Velilerin kahve eşliğinde kitaplokumaları

Velilerin rehber öğretmenler eşliğinde çocukluklarına dönmeleri, resim yapmaları

Velilerin okudukları kitaplar hakkında konuşmaları

Rehber öğretmenlerin kitap okumaları

Öğrencilerin hayallerini yazmaları

Öğrencilerin birbirleriyle ilgili düşüncelerini yazmaları

Öğretmenlerden Sümeyye Balcı’nın konuşması

Öğrencilerden Duygu Akıl, Fatma Himmetoğlu ile Altan Türkoğlu’nun konuşması

Okul Müdürü Ergin Altun’un konuşması Ankaralı veliler, “Kitap, Kahve, Keşif” projesi ile okul ve okumayla daha sıkı bağ kurdu

Velilerin okulla irtibatlarını güçlendirmek ve kitap okuma alışkınlığını aileden başlayarak yaygınlaştırmak için hayata geçirilen proje Çubuklu annelerde karşılık buldu

“Kitap, Kahve, Keşif” Projesi Koordinatörü Rehber Öğretmen Sümeyye Balcı:

“Kitaplardan okumalar yapıyoruz. Projenin artısı çocuklarla iletişimlerini olumlu yönde arttırdığını söyleyebiliriz”

Velilerden Duygu Akıl:

Bu projeye katıldıktan sonra çocuklarımı daha iyi dinlemeyi, daha iyi anne olmayı öğrendim. Çocuklarıma ‘oğlum git başımdan, sonra yapalım’ demiyorum artık”

ANKARA (AA) – Ankara’nın Çubuk ilçesinde başlatılan “Kitap, Kahve, Keşif” isimli proje ile öğrenci gibi okula gelen veliler, edindikleri pedagojik bilgiler üzerine değerlendirme yapma fırsatı buluyor.

Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’nda velilerin okula ilgilerini artırmak ve kitap okuma alışkınlığını aileden başlayarak yaygınlaştırmak amacıyla rehber öğretmenler tarafından velilere yönelik “Kitap, Kahve, Keşif” projesi hayata geçirildi. Haftada bir gün okula gelen veliler, rehber öğretmenler eşliğinde etkinlikler yaparak çocuklarına iyi ebeveyn olmanın yollarını öğreniyor.

Projelerine ilginin beklenenden çok daha fazla olduğunu söyleyen proje koordinatörü rehber öğretmeni Sümeyye Balcı, AA muhabirine, projeyle velilerin çocuklarıyla olan iletişimlerini artırdıklarını belirtti.

Velilerin severek kitap okumaya başladığını anlatan Balcı, şöyle konuştu:

“Velilerimizin okula ilgisini artırmak adına bir proje başlattık. Kahve içiyoruz, bir yandan da her haftanın belirli bir kitabı var. Kitaplardan okumalar yapıyoruz. Çocukluğumuzdaki duyguları keşfetmek adına etkinliklerimiz de var. Projenin artısı çocuklarla iletişimlerini olumlu yönde arttırdığını söyleyebiliriz. Çünkü kendi çocukluğumuza indiğimizde bazı şeyleri keşfederek yapılmayan, ailemize bize yapsaydı daha mutlu olurduk dediğimiz şeyleri aslında keşfederek çocuklara da uygulama açısından daha sağlıklı bir yol izlediklerini söyleyebiliriz. Talep oldukça arttı açıkçası. Bu nedenle de ikinci dönemde de projemize devam edeceğiz.”

Çocuğunun sınıf öğretmeninin tavsiyesi ile projeye dahil olduğunu dile getiren velilerden Duygu Akıl, projeyle doğru ebeveyn olmanın yollarını öğrendiğini söyledi. Akıl, “Aslında anne-babayım evet, çocuğuma iyi bir anne-babayım. Bunu düşünüyorum ama çocuklarımı yeteri kadar dinlediğimi de düşünmüyorum. Bu projeye katıldıktan sonra çocuklarımı daha iyi dinlemeyi, daha iyi anne olmayı öğrendim. Çocuklarıma ‘oğlum git başımdan, sonra yapalım’ demiyorum artık.” diye konuştu.

Projeyle başladıktan bu tarafa 6 kitabı bitirdiğini ve daha bilinçli bir anne olduğunu anlatan velilerden Fatma Himmetoğlu da “Çocuklarıma sevgi dilini daha iyi geliştirerek, daha olumlu yöntemlerle sunabiliyorum. Bir de kendi çocukluğuma çok indim. Fazla duygusaldık, ağladık, güldük. Çok güzel etkileşimlerde bulunduk.” ifadesini kullandı.

Projenin eşler arasındaki iletişimden komşular arası iletişime kadar birçok konuda kendilerine destek olduğuna inandığını aktaran velilerden Altun Türkoğlu ise şunları ifade etti:

“Bir çocuğa nasıl davranılır, nasıl oynanır, onun yaşına nasıl inilir bunları öğrendik. Evde bile eşimizle olsun çevremizle olsun nasıl konuşulur, nasıl oturulur, nasıl kalkılır, nasıl vakit geçirilir onu öğrendik. Çok faydası oldu bize.”

Proje velilerin hayatını değiştiriyor

Okul Müdürü Engin Altun ise rehberlik öğretmenleri tarafından geliştirilen projeye beklediklerinden çok daha fazla talep aldıklarını söyledi.

Altun, rehber öğretmenleri tebrik ederek, “Velilerimizle önce kitaplar tespit edildi, seçildi. Her hafta bir kitap olmak üzere kahve eşliğinde kitaplar bölümler halinde okunup o bölümler tartışıldı. Kendi aralarında tartıştılar, kahvelerini yudumlayarak kendilerini geliştirdiler.

Çocuklarına, öğrencilerine daha yararlı ne yapabiliriz bunun peşinde koştular. Talep çok ve bu grup bittikten sonra yeniden devam edeceğiz.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.