DOLAR 18,5911 0.01%
EURO 18,2318 0.23%
ALTIN 1.022,830,01
BITCOIN 371784-0,77%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Ankara’nın Yeşil Kent Aksiyon Planı kamuoyuna tanıtıldı
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Ankara’nın Yeşil Kent Aksiyon Planı kamuoyuna tanıtıldı

Ankara’nın Yeşil Kent Aksiyon Planı kamuoyuna tanıtıldı

ABONE OL
2 Aralık 2021 17:57
Ankara’nın Yeşil Kent Aksiyon Planı kamuoyuna tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EBRD Green Cities programı kapsamında hazırlanacak olan ‘Ankara Yeşil Kent Aksiyon Planı’nı kamuoyuyla paylaştı. Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a, EBRD tarafından Başşehir ulaşımına yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle en güzel ulaşım projesi mükafatı verildi. İklim değişikliği ile gayret vurgusu yapan Yavaş, “İklim değişikliği ile gayret konusunda tüm bileşenlerimizle artık grup oyunu oynamak zorundayız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EBRD Green Cities programı kapsamında hazırlanacak “Ankara Yeşil Kent Aksiyon Planı”nı kamuoyuna tanıttı. Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen tanıtım toplantısına, Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın yanı sıra EBRD Türkiye Lideri Arvid Tuerkner, Taiwan Business yetkilisi Volkan Chih-Yang Huang, ARUP yetkilileri ve çok sayıda belediye bürokratı katıldı.

YAVAŞ: “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN FARKINDAYIZ”

Yeşil Kent Hareket Planı’nın iklim değişikliği ve etraf meseleleri ile çabada Başşehir için bir dönüm noktası olduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, toplantıda yaptığı konuşmada değerli değerlendirmelerde bulundu:

“Kapımıza dayanan iklim değişikliğinin tesirlerini günümüzde yaşamakla bir arada gelecekte de tedbirlerin alınmaması durumunda daha şiddetli bir halde yaşayacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak bu sorunun farkında olduğumuzu ve çalışmalarımızı süratle sürdürdüğümüzü belirtmek isterim. İklim değişikliği ile çaba konusunda tüm bileşenlerimizle artık ekip oyunu oynamak zorundayız. Bu çabanın merkezinde insan bilhassa bayanlarımızın olduğunu da unutmamalıyız. Başkentimiz, Cumhuriyet periyodunda inşa edilmiş çağdaş bir kent olarak model niteliğinde olması gerekliliği inancıyla; kentimizin sürdürülebilir, çevresel problemlere karşı dirençli, sağlam ve kapsayıcı bir kent olması için 27 Ağustos 2020’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Yeşil Kentler Programı’nın bir modülü olmuştur.”

Ankara’da iklim, su, hava, toprak ve iklim değişikliği meselelerini yakından takip ettiklerini söz eden Yavaş, “Hazırlanacak planda ayrıyeten mahallî etrafımızın kalitesini ve kentimizin dayanıklılığını artırmak için su, güç, atık, altyapı, ulaşım sistemi, binalar ve yeşil alanlar üzere mevzu başlıklarında değişiklik yapmaya yönelik projeler ve siyaset aksiyonları değerlendirilecektir” dedi.

ANKARA’DA AKILLI TARIM PERİYODU

Ankara’da birinci sefer hazırlanan İklim Aksiyon Planı’ndan çabucak sonra Yeşil Kent Aksiyon Planı’nın başlamasının çevresel sorunların tahlili noktasında sürdürülebilirlik açısından ehemmiyetine de dikkat çeken Yavaş, öncelikle ziraî üretimin artırılması gerektiğine işaret etti:

“Ankara’nın yüzde 3’ü yapılaşmaya açılmış, yüzde 97’si boş. Büyük bir toprağımız var. Bunun da yüzde 50’si tarıma uygun. Artık tarımla ilgili de çalışmalara başlıyoruz. Bir yandan da iklim değişikliği nedeniyle çevresel faktörler bizi zorluyor. İkisini yan yana getiriyoruz. Akıllı tarım projeleriyle hem üretimi artırırken hem de yabanî sulama üzere durumları ortadan çıkarıp bu uygulamalarla insanlarımızın para kazanmasını ve çevreyi kirletmeden bu işi başarmasını istiyoruz. Çalışmaları süratli bir biçimde sürdürüyoruz.”

ANKARA’YA ÖVGÜ

Toplantıya katılan ve konuşmasına “Ankara, Türkiye’de Green Cities Programı’na katılan ikinci kent olarak, bir öncü misyonu görüyor ve öbür kentlere örnek oluyor” kelamlarıyla başlayan Avrupa İmar Ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Lideri Arvid Tuerkner de şöyle konuştu:

“Ankara üzere bu kadar muvaffakiyete imza atmış bir kentin harika bir örnek olacağına inanıyoruz. Bu yüzden bir defa daha Lider Yavaş’a ve tüm takımına, bilhassa de belediyenin İklim Değişikliği Ünitesi’ne bizlerle bu türlü yakın iş birliği içinde olmalarından ötürü teşekkürlerimi sunarım.”

Taiwan Business Yetkilisi Volkan Chih-Yang Huang ise iklim koşullarının değişmesiyle lokal idarelerle her türlü iş birliğine vurgu yaparak, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Yeşil Kent Aksiyon Planı’nı destekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çalışmaktan çok memnuniyet duyuyoruz” dedi.

LİDER YAVAŞ’A EN ÂLÂ ULAŞIM PROJESİ MÜKAFATI

ARUP Türkiye Planlama ve Kentsel Tasarım Başkanı Sertaç Erten, açılış konuşmalarının akabinde Ankara Yeşil Kent Aksiyon Planı’na yönelik bir sunum yaptı.

Yeşil Kent Hareket Planı’nın hazırlanma süreci, hareket planının benimsenmesi ve geliştirilmesi süreçleri hakkında bilgi verilirken 2 yıl sürmesi planlanan proje hakkında iştirakçilere ayrıntılı sunum da yapıldı.

Toplantının sonunda EBRD Türkiye Lideri Arvid Tuerkner, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a, EGO Otobüs Projesi nedeniyle ‘En Düzgün Ulaşım Projesi’ mükafatını verdi.

 

En az 10 karakter gerekli