DOLAR 18,5902 0%
EURO 18,1948 0.03%
ALTIN 1.015,50-0,71
BITCOIN 365145-1,65%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

18:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE


ATO Lideri Baran: Kamu müteahhitlerine fiyat farkı verilmeli
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • ATO Lideri Baran: Kamu müteahhitlerine fiyat farkı verilmeli

ATO Lideri Baran: Kamu müteahhitlerine fiyat farkı verilmeli

ABONE OL
1 Aralık 2021 14:21
ATO Lideri Baran: Kamu müteahhitlerine fiyat farkı verilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA (DÜNYA)- Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, kamu ile iş yapan müteahhitlerin artan girdi maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarından ötürü fiyat farkı verilmesini istedi.

İnşaatın direkt ve dolaylı yaklaşık 2 milyon şahsa istihdam sağladığını kaydeden Baran, “Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, girdi maliyetlerindeki yüksek oranlı artışlar, üretim maliyetlerini yükseltti. Bu artışlar kamuya iş yapan müteahhit firmaları çok güç durumda bıraktı.” sözlerini kullandı.

“Sektörün devamlılığı açısından değerli ihtiyaç”

Müteahhitlerin yaşadığı derdin tüm kesimleri etkilediğinin altını çizen Baran, şöyle konuştu: “Girdi fiyatlarındaki artışlar taahhüt edilen fiyatlara işlerin tamamlanması önünde pürüz oluşturdu. Müteahhitlerin işlerini sürdürebilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için uğradıkları zararın telafisi emeliyle fiyat farkı ödenmesi; buna karşın işlerini sürdüremeyecek müteahhitlere de kuralsız tasfiye ve bölüm hakkı tanınması bölümün devamlılığı açısından değerli gereksinimdir.”

Lider Baran, yıllara sari inşaat işlerinden kesilen stopajın yüzde 3’ten yüzde 5’e yükseltilmesiyle ilgili olarak ise “Stopajın hasılat üzerinden yüzde beş oranında alınması, yüzde 30’u aşan oranda karlılığa denk gelmektedir. Tüm girdi maliyetlerinin arttığı, fiyat farkı da olmayan işlerde bu türlü bir karlılık kelam konusu değildir. Bu düzenlemenin ertelenmesi yahut geri çekilmesinde yarar vardır.” dedi.

En az 10 karakter gerekli