DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4389541,35%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


Bakan Akar: Önemli bir sınırlama ile karşı karşıyayız
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Bakan Akar: Önemli bir sınırlama ile karşı karşıyayız

Bakan Akar: Önemli bir sınırlama ile karşı karşıyayız

ABONE OL
2 Aralık 2021 17:24
Bakan Akar: Önemli bir sınırlama ile karşı karşıyayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar geçmişte parası verildiği hâlde alınamayan silah sistemlerinin olduğunu hatırlatarak, “Bunun için yerli ve ulusal üretim bizim için bir tercih değil, bir zorunluluktur. Şu anda dahi dost ve müttefiklerimizden maalesef temin, tedarik etmeye çalıştığımız birçok materyal ile alakalı açık bir formda olmasa dahi örtülü bir halde kimi gereksinimlerimizin karşılanması geciktirilmekte, onlara karşılık verilmemekte, çalışmalar yavaşlatılmakta. Hasebiyle önemli bir sınırlama ile karşı karşıyayız” dedi.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile 76/62 mm Ulusal Deniz Topu’nun test atışı için Konya’daki Karapınar Atış Alanı’na gitti.

Burada düzenlenen merasimde konuşan Ulusal Savunma Bakanı Akar, Ulusal Deniz Topu’nun Türk Silahlı Kuvvetlerine güzel olması temennisinde bulundu. Yeni silah sisteminin üretiminde emeği geçenleri kutlayan Bakan Akar, “Bu yapılan çalışmaların hiçbiri son değil. Bunların her biri bir sonraki etabın başlangıcıdır. Çalışmalarımızı artan bir süratle sürdürerek Silahlı Kuvvetlerimizin muhtaçlıklarını karşılayacağız.” diye konuştu.

“CİDDİ BİR SINIRLAMA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Geçmişte parası verildiği hâlde alınamayan silah sistemlerinin olduğunu hatırlatan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bunun için yerli ve ulusal üretim bizim için bir tercih değil, bir zorunluluktur. Şu anda dahi dost ve müttefiklerimizden maalesef temin, tedarik etmeye çalıştığımız birçok materyal ile alakalı açık bir biçimde olmasa dahi örtülü bir halde kimi gereksinimlerimizin karşılanması geciktirilmekte, onlara yanıt verilmemekte, çalışmalar yavaşlatılmakta.

Hasebiyle önemli bir sınırlama ile karşı karşıyayız. Onun için yerde silahlı kuvvetler işçisi canı, kanı ile ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı ile büyük kahramanlık ve fedakârlıklar yaparken savunma endüstrisinde çalışanlarımızın da onlara benzeri biçimde fedakârlık ve kahramanlıkla üretim, planlama ve tasarım faaliyetlerine aralıksız devam etmeleri bir mecburiyettir.

Daha düne kadar piyade tüfeklerimiz dahi kendi üretimimiz değildi ancak artık hafif silahlarımızın tamamı, zırhlı araçlarımız, helikopterlerimiz, İHA, SİHA, gemilerimiz, Fırtına toplarımız… Bunların daha da ötesine geçmek üzere çalışmalarımız ağır formda devam ediyor. Bu mevzuda kararlıyız, azimliyiz ve bugüne kadar başardıklarımız, bundan sonra başaracaklarımızın değerli bir göstergesidir.”

“TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

Dost, müttefik ve kardeş ülkelerin de Türkiye’den büyük beklentilerinin olduğunu aktaran Bakan Akar, “Önümüzdeki pürüzleri aşarak inşallah Silahlı Kuvvetlerimizin muhtaçlıkları neyse bunu rastgele bir tahdide meydan vermeksizin karşılayacak noktaya geleceğiz.” dedi.

“MKE ÇOK DAHA BAŞARILI OLACAK”

MKE’nin yapılan çalışmalarda kıymetli rolü olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Yeni kimliği ile MKE çok daha hızlı, bunun örneklerinden biri şu anda karşımızda, rekabetçi, güçlü, aktif halde çalışmalarını sürdürecek ve faaliyetlerini çok daha yüksek boyutlara taşıyacaktır. Çeşitli yorumlar yapılmakta. MKE’nin sermayesinin tamamı Hazine’ye ilişkin. Bunun dışında buradaki bütün kontrol, denetim hepsi de Bakanlığımıza ilişkin.

Burada rastgele bir biçimde birtakım yorumlar yapmak anlamsız, yersizdir. Burada yapılması gereken, geç bile kalındığını herkesin görmesidir. Bu formuyla MKE çok daha başarılı olacak, çok daha büyük hizmetleri yapacak. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın.”

“HAKLARIMIZI ÇİĞNETMEDİK, ÇİĞNETMEMEKTE KARARLIYIZ”

Yerli ve ulusal savunma endüstrisinin kıymetine bir defa daha vurgu yapan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Türkiye tarihi, kıymetleri, coğrafyası ve Silahlı Kuvvetleriyle bir bütün hâlinde güçlü bir ülkedir. Bunun bilinmesi, görülmesi lazım.

Bugüne kadar ülke olarak kararlı duruşumuzla, azim ve kararlılıkla hak ve menfaatlerimizi her alanda koruduk, müdafaaya devam ediyoruz. Haklarımızı çiğnetmedik, çiğnetmemekte kararlıyız.”

“DENİZDEKİ GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAK”

Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal da Ulusal Deniz Topu’nun kıymetine değinerek “Denizdeki gücümüze güç katacak kıymetli bir muvaffakiyet öyküsünün gerçekleşmesine şahitlik ediyoruz. Ulusal Deniz Topu, yerli ve ulusal savunma endüstrimizin geldiği seviyeyi göstermesi açısından büyük başarıdır” diye konuştu.

Üretimin kısa müddette tamamlanmasını kıymetli olarak nitelendiren Oramiral Özbal, Ulusal Deniz Topu’nun buradaki testlerin akabinde liman, seyir testlerinin yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın görüntü iletisinin yayımlanması sonrasında Bakan Akar tarafından verilen “ateş serbest” talimatı ile Ulusal Deniz Topu’nun test atışı gerçekleştirildi.

Muvaffakiyetle yapılan atışın akabinde Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi hatıra fotoğrafı çekildi. MKE Genel Müdürü Yasin Akdere de Ulusal Deniz Topu ile yapılan birinci atışın boş kovanını Bakan Akar’a armağan etti.

En az 10 karakter gerekli