DOLAR 18,0953 0.81%
EURO 18,3838 0.44%
ALTIN 1.027,471,05
BITCOIN 4248170,88%
İstanbul
28°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Bakan Muş: Son gaye, cari açığı gündemimizden kalıcı olarak çıkarmak
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Bakan Muş: Son gaye, cari açığı gündemimizden kalıcı olarak çıkarmak

Bakan Muş: Son gaye, cari açığı gündemimizden kalıcı olarak çıkarmak

ABONE OL
5 Aralık 2021 12:54
Bakan Muş: Son gaye, cari açığı gündemimizden kalıcı olarak çıkarmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2021 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen yaklaşık 21,5 milyar dolarlık ihracatın Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık sayısı olduğunu söyledi.

Antalya’da Belek Turizm Bölgesi’ndeki bir otelde düzenlenen ‘Savunma ve Havacılık Sanayiinde Global Stratejiler Konferansı’21’in etkinliğinde konuşan Bakan Muş, savunma sanayiinin hem ulusal güvenlikle yakın münasebeti hem de taşıdığı potansiyel sebebiyle tüm dünya ülkeleri için büyük bir ehemmiyete sahip olduğunu söyledi.

Savunma ve havacılık sanayii kesiminin Türkiye için de stratejik ehemmiyete sahip kesimler ortasında yer aldığını aktaran Muş, “Memnuniyetle tabir edebilirim ki ülkemiz artık bu bölümde dünyada kelam sahibi olma yolunda süratle ilerliyor. Global ölçekte savunma sanayi dalı harcamalarına ve ihracatına bakıldığında, ülkemizin pozisyonu daha güzel görülebilmektedir.” dedi.

Global ölçekte savunma endüstrisinde pazar büyüklüğünün 2 trilyon doları bulduğunu anlatan Muş, Türkiye’nin ABD, Rusya, İspanya, Güney Kore ve İsrail üzere ülkelerin de yer aldığı sıralamada 14’üncü olduğunu kaydetti.

Savunma sanayi gelirlerini dikkate alan dünya geneli birinci 100 firma listesinde ise 2021’de 2 firmanın bulunduğunu belirten Muş, bu manada savunma endüstrisinde elde edilen muvaffakiyetlerin Türkiye’nin göğsünü kabarttığını bildirdi.

“Cumhuriyet tarihin en yüksek aylık rakamı”

Muş, Türkiye iktisadının dünyada aşılamanın sürat kazanması, dış talepteki artış ve hizmet gelirleri sayesinde dünyadan olumlu ayrışarak, 2020 yılında güçlü bir toparlanma yaşadığını söyledi.

Bu yılda da güçlü büyüme performansının devam ettiğine dikkati çeken Muş, şöyle konuştu:
“Ülkemiz, 2021 yılının birinci çeyreğinde yüzde 7,2, ikinci çeyreğinde yüzde 22 ve üçüncü çeyreğinde ise yüzde 7,4 büyüme kaydetmiştir. İhracatımız, bu güçlü büyümenin lokomotifi olmaya devam etmiştir. Gerçekten ihracatımız geçtiğimiz yılın kasım ayına nazaran yüzde 33,4’lük artışla 21,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiş ve Cumhuriyet tarihinin aylık bazda en yüksek kaydı gerçekleştirilmiştir. Ayrıyeten, son 12 aylık ihracat kıymetimiz 221 milyar dolara ulaşarak amaçlarımızın çok üzerine çıkmış bulunuyoruz. Bu sayılar da göstermektedir ki Türkiye üreterek ve ürettiğini yurt dışına ihraç ederek büyümeye devam etmektedir. Son gayemiz, Ar-Ge ve inovasyona dayalı üretim ve ihracat yoluyla dış ticaret açığını düşürerek cari açık konusunu gündemimizden kalıcı olarak çıkarmaktır.”

Muş, 2021’in savunma sanayi kesimi için de bir toparlanma yılı olduğunu kaydetti. Bu yıl ocak-kasım periyodunda kesimin ihracatının 2,8 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Muş, yıl sonunu 3 milyar dolarla kapatma ihtimalinin yüksek olduğunu lisana getirdi.

Muş, ileriki devirde açıklanacak Uzak Ülke Stratejisi kapsamında ihracat potansiyelini daha da geliştirmek için ek adımlar atacaklarını belirterek, “Kamu politikalarımız doğrultusunda hazırlanan 11. Kalkınma Planı, kapsamında savunma ve havacılık endüstrinin gereksinimlerinin yerli imalatla karşılanması hedeflenmiştir. Plana nazaran, öncelikli gayeler ortasında yer alan savunma endüstrinde, silahlı kuvvetlerimiz ve güvenlik güçlerimizin gereksinimlerini, daima gelişim anlayışıyla azami ölçüde ulusal teknolojiler ve yerli imkanlarla karşılayarak savunma ihracatını artırmak amaçlanmıştır.” sözlerini kullandı.

“Kısıtlamalar Türkiye’yi kendi kendine yeten ülke haline getirdi”

Türk savunma sanayiinde 1990 öncesi periyotta ithalata bağımlı bir yapının mevcut olduğuna değinen Muş, 1990-2000 periyodunda zırhlı savaş aracı, hafif nakliye ve temel eğitim uçağı ile kargo helikopteri üzere kara ve hava araçlarının ortak üretimi modeline geçildiğini söyledi.

Mil-Gem, Anka ve Hürkuş üzere değerli nitelikteki ana platformların kısmi tasarım sürecine 2000’li yıllarda başlanıldığını aktaran Muş, 2010’dan sonra da yerli helikopter, yerli savaş uçağı, Göktürk-3 projeleriyle yerli ve özgün tasarım eserlerinin geliştirilme sürecine geçildiğini kaydetti.

Memleketler arası platformlarda bilinmeyen ve açık kimi ambargolar uygulandığını belirten Muş, son vakitlerde Kanada ile yaşanan ve İHA’larda kullanılan görüş odaklı kamerada ihracat yasağının da kesimin dinamiklerini bir defa daha gözler önüne serdiğini lisana getirdi.

Muş, geçmişten bu yana karşılaşılan kısıtlamaların Türkiye’yi uzun vadede kendi kendine yeten bir ülke haline getirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Yerlileşme oranları 2006 yılında yüzde 25 iken günümüzde yüzde 75’e çıkmıştır. Bu sayı Türk savunma endüstrisinin ne kadar güçlü bir potansiyele sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. Son 14 yıla bakacak olursak, 2002 yılında 1,3 milyar dolar olan savunma ve havacılık dalı ciromuz 5 milyar dolara, savunma ve havacılık ihracatımız 247 milyon dolardan 2,5 milyar dolara ve Ar-Ge harcamalarımız 49 milyon dolardan 904 milyon dolara ulaşmıştır. Türkiye, ulusal güvenlik tedbirleri ve terörle uğraş kapsamında zırhlı araçlar, silahlı ve silahsız insansız hava araçları konusunda kendini çok ileriye taşımıştır.”

Yerli ve ulusal endüstriyle güçlenen savunma kapasitenin, ülkenin menfaatlerinin koruyucusu ve bölge ülkelerinin istikrarının da teminatı olacağını anlatan Muş, “Türkiye, güçlü ordusu, ateş gücü ve son teknoloji yerli silahlarıyla bölgesinde büyük bir caydırıcı güçtür. Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde birçok dalda olduğu üzere savunma ve havacılık endüstrinde de tasarlayan, üreten ve ihraç eden bir Türkiye vizyonunu daima birlikte başarmak üzere kararlı yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Kesimin 10 milyar dolarlık ihracat gayesine ulaşması için Ticaret Bakanlığı olarak tüm gayretlimizle çalışacağız.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli