DOLAR 18,5508 0.24%
EURO 18,2357 0.4%
ALTIN 997,050,94
BITCOIN 3633350,80%
İstanbul
24°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Bakan Nebati: Enflasyonun nasıl düştüğünü hep beraber göreceğiz
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Bakan Nebati: Enflasyonun nasıl düştüğünü hep beraber göreceğiz

Bakan Nebati: Enflasyonun nasıl düştüğünü hep beraber göreceğiz

ABONE OL
10 Nisan 2022 01:09
Bakan Nebati: Enflasyonun nasıl düştüğünü hep beraber göreceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Geleneksel İftar Programı’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MÜSİAD’ın, son dönemlerin en önemli tarihi merkezi olduğunu, ortaya koyduğu performansın, Türkiye’nin son dönemlerde ortaya koyduğu performans ve mücadele alanlarıyla örtüştüğünü belirten Nebati, ülkenin 1990’lı yıllarda ve 2000’lerin başında karşı karşıya kaldığı zorlukları aşmasını bildiğini ve son 20 senede üstün başarıları ortaya koyduğunu anlattı.

Zorluklarla karşı karşıya kalındığında birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi halinde çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını söyleyen Nebati, Türkiye’nin COVID-19 salgını sürecinde başarılı bir performans ortaya koyduğu vurguladı.

Salgın sürecinde bütün olumsuz yorumlara rağmen Türkiye’nin başarılı bir şekilde büyüdüğünü kaydeden Nebati, küresel tedarik zincirlerindeki bozulmaya ve sıkıntılara rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini aktardı. Nebati, Türkiye’nin geçen yıl yüzde 11 büyüdüğünü, kapasite kullanım oranlarının yüzde 80’e geldiğini, ihracatın 225 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

“Ticaret dönecek, fabrikalar işleyecek, işler devam edecek”

Hala belirli zorlukların olduğunu ancak Türkiye’nin başarılı bir şekilde yoluna devam edeceğini belirten Bakan Nebati, devamında şunları söyledi: “Savaş geldi, patladı, dengeler bozuldu. Dünya buğday bulmakta, çelik bulmakta, mal taşımakta adeta bir dejavu yaşamaya başladı. Böylesine sıkıntılı bir ortamda yine aynı söylemler başladı, ‘yandık, öldük, bittik.’ Bu ülke ne yanar ne biter ne ölür. Bu ülke yoluna devam eder. Biz gözlerimizi kapatıp zorlukları görmezlikten gelmiyoruz. Zorluklar var, sıkıntılar var, enflasyonu görüyoruz. Mücadelemiz belli ne yapacağımızı biliyoruz. Tek istediğimiz, kol kola girmek, moral vermek, her türlü zorluğun üstesinden geleceğimizi hissetmek ve hissettirmek. Ticaret dönecek, fabrikalar işleyecek, işler devam edecek. Çalışanlarımız işlerine gidecek. Her zorlukta merak etmeyin kesinlikle bir kolaylık vardır. İnanan bunu bilir. Yeter ki biz işimizi sağlam yapalım. Birbirimize inanalım. Bir olalım, beraber olalım. Zorlukların üstesinden gelinceye kadar ortaya koyacağımız azmi enerjiye dönüştürelim ve bu enerjiyle yolumuza yürüyelim.”

“Gençlerin, kadınların, çocukların ne istediğini biliyoruz”

21. yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olduğunu belirten Nebati, küresel krizin ortasında olduklarını, salgının etkileri azalsa da tedarikte, petrol fiyatlarında, mal temininde ciddi sorunlar yaşamaya devam ettiğini, fiyatlar her yerde yükseldiğini söyledi.

Pazardaki fiyatları bildiklerini dile getiren Nebati, “Bu ülkede yaşıyoruz. Sokağında, pazarında, sofrasında, yolundayız. Otobüse de minibüse de biniyoruz hiç merak etmeyin. Bu dünyadan kopuk yaşamıyoruz. Bu dünyanın, ülkenin içerisindeyiz. Bu milletin gençlerin, kadınların, çocukların, iş dünyasının, çalışanların ne istediğini biliyoruz ve sıkıntıları paylaşıyoruz. Bu sıkıntıların üstesinden gelecek azmi de ortaya koyuyoruz. Koymaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Nebati, enflasyona ilişkin, “Aralık ayından itibaren bu ülkede her ay enflasyonun nasıl düştüğünü hep beraber göreceğiz ve yürüyeceğiz. İşler daha iyi olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP