DOLAR 18,5870 0%
EURO 18,1880 -0.02%
ALTIN 1.017,25-0,54
BITCOIN 364910-2,21%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

18:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE


ÇGD, AKP’li lidere ‘istenmeyen adam’ mükafatını verdi
  • HaberAbi
  • Gündem
  • ÇGD, AKP’li lidere ‘istenmeyen adam’ mükafatını verdi

ÇGD, AKP’li lidere ‘istenmeyen adam’ mükafatını verdi

ABONE OL
3 Aralık 2021 18:39
ÇGD, AKP’li lidere ‘istenmeyen adam’ mükafatını verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi 32’nci yıldönümünde düzenlediği ‘Çağdaş Ödülleri’ merasiminde Persona Non Grata (istenmeyen adam) mükafatını, 32 yıllık dernek binasını yıkma kararı alan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri AKP’li Alinur Aktaş’a verdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi, 32’nci kuruluş yıldönümünü Kültürpark’taki idari ve toplumsal tesislerinde düzenlediği merasimle kutladı.

‘KARA ÖDÜL’ İLE PROTESTO EDİLDİ

Kuruluşundan bugüne getirdiği geleneklerden biri olan, fikir özgürlüğüne, hukuka, barışa, emeğe ve gerçek demokrasiye dikkati çekmek hedefiyle farklı kısımlarda verilen “Çağdaş Ödülleri” bu yıl tek bir kısımda, ÇGD’nin 32 yıllık dernek binasını yıkma kararı alan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a verildi.

Aktaş’ın park içerisindeki öbür işletmelerle kira mukavelesini yenilerken sadece Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin 32 yıllık dernek binasını yıkma kararı, “Kara Ödül”le protesto edildi.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANANLARI KUTLUYORUM”

ÇGD’nin kuruluş yıl dönümü gecesine katılan AKP’nin kurucularından ve geçmiş periyot Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, “Yönetenlerin basın özgürlüğü ismine ne kadar iş yaptığının hangi duruma geldiğinin sorgulanması gerekir. Uygun idare ve yönetişim insanların en değerli hakkı. Söz özgürlüğünü kullananları kutluyorum” dedi.

“ÇGD TÜM VİLAYETLERDE HAREKETE HAZIR”

ÇGD Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu, şöyle konuştu:

* Bursa Şubesi bizim gurur duyduğumuz bir halde takımlarını yenilemiştir. Büyüklerinden aldıkları öğretileri bugünlere kadar taşımışlardır. İsmimizde bulunan çağdaş sözünün içini emek ve dayanışma ile yoğurmuşlardır. Bizim ruhumuzda binalar yoktur, mülkiyetçilik yoktur. Uğur Mumcu’dan Metin Göktepe’den, biz kimse kusura bakmasın bunu öğrenmedik.

* Sizlerin yıkacağınız tek şey betondur. Esasen 25 yıldır de bu ülkeyi betonla çevirdiniz. Alinur Aktaş hayatı boyunca verilecek bu kara mükafatla anılacaktır. Bursa üzere kültürel ve toplumsal açıdan gelişmiş öncelikli bir kentin lideri olan Alinur Aktaş her geçen gün Bursa için utanç kaynağıdır. Biz sizin yıkıcı ve rövanşist hareketlerinizi çok yeterli biliyoruz. ÇGD’ye yönelik her saldırıyı nahoş zihniyetinizi bugün nasıl teşhir ediyorsak yarın da teşhir etmeye tüm vilayetlerde hazırız.

“ÇGD’LİLER KALEMİNİ İKTİDAR DEĞNEYİ YAPMAZ”

ÇGD Geçmiş Devir Lideri Yüksel Baysal ise, şu tabirleri kullandı:

* Buraya her lider katkı koydu, yenilendi ve bu hale geldi. Kimseye de ziyanı yok aslında. Park fonksiyonsuz kaldı. Atatürk Stadını da yıktılar. Sıra buraya gelmişti. Hikmet Şahin, Recep Altepe periyodunda farklı düşündüğümüz halde yakın münasebetlerimiz vardı.

* En sert tenkitleri yaptığımız halde farklılıklarımızı zenginlik kabul ediyorlardı. Gelinen noktada Türkiye’de nasıl bir tek adam rejimi kurulduysa, nasıl ki öteki sesleri bastırma üzere bir süreç yaşanıyorsa, Bursa’da da ona özenen bir lider var o da Alinur Aktaş. Aktaş aslında buraya evvelden beri halini koymuştu ne olursa olsun yok etme konusunda kararlıydı.

* Fakat söylediğimiz üzere, onlar lakin duvarları yıkarlar, savunduğumuz pahaları değil. Namık Kemal’den bir alıntı yaparak sözüme son vermek isterim. Hokkamı dilenci çanağı, kalemimi iktidar değneği yapmayacağım.

“BURSA TARİHİNDE KARA LEKE”

ÇGD Bursa Şube Lideri Rabia Deniz ise şöyle konuştu:

* Doğal, tarihi ve kültürel özellikleriyle Bursa, her geçen gün yanlış siyasetler ve kararlarla sahip olduğu bu dokusundan uzaklaşırken, kent hafızası yerler da bir bir yok ediliyor. Dün nasıl ki Atatürk Stadyumu’nun, İpekiş’in yıkılmasına karşı çıkmışsak, bugün dernek binamızın yıkılmak istenmesinin karşısında da birebir münasebetlerle duruyoruz.

* Hal böyleyken her devir aydınlığı savunan Bursa’nın çağdaş gazetecileri olarak, Bursa’yı kaplayan bu karanlık zihniyeti, ‘Kara Ödülle’ protesto ediyoruz. Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ı, SİT alanı kılıfı ile yerinden etmek istediği, boyun eğmeyen gazeteciler olarak ‘Bursa’nın istenmeyen adamı’ ilan ediyoruz.

* Bursa’da basın tarihi yazıldığında bugün değerli bir yer tutacak. Yılmayacak, gerek tabir özgürlüğü gerekse haklarımız için verdiğimiz örgütlü çabayı yükselteceğiz.

* Bir yere ulaşmanın çeşitli yolları var elbette; onursuzunu seçmek de yürek işidir. Lakin zahmet onurlu yürümekte… Bizler, her türlü zahmete rağmen, onurlu yürümeyi seçenler… Biliyoruz ki. Bir gün bu zulüm biter. O makamlar, o mevkiler, o saraylar çöker. Bugünlerden geriye, yarınlar için direnenler kalır.

Merasime siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve akademik odaların lider ve yöneticilerinin yanı sıra gazeteciler katıldı.

En az 10 karakter gerekli