DOLAR 18,0951 0.8%
EURO 18,3683 0.38%
ALTIN 1.027,171,02
BITCOIN 4242160,75%
İstanbul
28°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE


CHP’den ‘muhtar’ atılımı

CHP’den ‘muhtar’ atılımı

ABONE OL
2 Aralık 2021 13:27
CHP’den ‘muhtar’ atılımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, muhtarların özlük haklarında değişiklik öngeren 84 unsurluk ‘Muhtarlık Temel Kanunu’ teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.

CHP Genel Lider Yardımcısı Torun, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında, muhtarların demokrasi tarihinde kıymetli bir yeri olduğunu ve birebir vakitte bulundukları yerin meselelerini bilen kanaat liderleri olduklarını söyledi.

Muhtarların seçilmiş olmalarına karşın, siyasi partilerin dışında kalma özelliklerini her periyot koruduğunu kaydeden Torun, “Siyaset kuruma düşen misyon de muhtarlıklarımızın bu vasıflarını güçlendirmek ve hizmet kapasitelerini artırmaktır” dedi.

’84 UNSURLUK TEKLİF SUNUYORUZ’

Muhalefette olmalarına karşın muhtarların meselelerine kayıtsız kalmadıklarını söz eden Torun, “Bu kapsamda muhtarlarımızın en değerli talebi olan ‘Muhtarlık Temel Kanunu ile ilgili hazırlıklarımızı, muhtarlarımızın da görüşlerini alarak tamamladık. Yürürlükteki mevzuatta 82 farklı kanun, tüzük ve yönetmeliğin 358 unsurunda direkt köy ve mahalle muhtarlıklarını vurgu yapılmaktadır. Biz bu dağınıklığı ortadan kaldırmak ve düzenlemeleri tek çatı altında toplamak hedefiyle 84 husustan oluşan ‘Muhtarlık Temel Kanunu’ teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunuyoruz” diye konuştu.

‘BÜTÇE HAKKI GETİRİYORUZ’

Akabinde teklifin ayrıntılarını anlatan Torun, şu tabirleri kullandı:

* Birinci olarak Köy İhtiyar Meclisi ve Mahalle İhtiyar Heyetlerini, ‘Köy Meclisi’ ve ‘Mahalle Meclisi’ olarak tekrar düzenliyoruz.

* Köy Meclisi ve Mahalle Meclislerine bütçe hakkı getiriyoruz. Genel bütçe vergi gelirlerinden vilayet özel yönetimlerine aktarılan hissenin yüzde bir buçuğunun o vilayetteki köy bütçelerine aktarılmasını temin ediyoruz.

* Ayrıyeten belediye sonları içerisinde toplanan emlak vergisi gelirlerinin yüzde birini ise mahalle muhtarlıkları bütçesine ayrılmasını sağlıyoruz.

* Muhtarlıklarımıza bütçe hakkı tanırken, bu bütçeden yapılacak harcamaları da yasal kontrole tabi tutuyoruz. Muhtarlarımızın dağıtacakları posta evrak başına fiyat almalarını temin ediyoruz.

* Köy muhtarına vilayet genel meclisinde, mahalle muhtarlarına ise belediye meclisinde kendi sorumluluk alanlarını ilgilendiren hususların görüşüleceği toplantılarda kelam ve oy hakkı veriyoruz.

* Belediye Kanunu’nun 75’inci hususunda değişiklik yaparak, mahalle muhtarlarının belediyelerle ortak proje geliştirmesine de imkan tanıyoruz” sözlerini kullandı.

Muhtarlık seçimlerini de yine düzenlediklerini aktaran Torun, “Muhtarlığa adaylık yöntemi getiriyoruz. Buna nazaran; muhtar adayı olmak isteyenlerin, düzgün hal kağıdı ile ilçe seçim heyetlerine başvurması ve muhtarlık seçimlerinde fotoğraflı birleşik oy pusulası kullanımına geçilmesini sağlıyoruz” dedi.

‘MUHTAR FİYATLARININ 1302 TL MEBLAĞINDA ARTIRILMASINI ÖNERİYORUZ’

* Kanun teklifimizle; muhtarlarımızın artık ödenek değil aylık almasını sağlıyoruz.

* Muhtarlarımıza ödenecek aylıkların ise 2021 yılının ikinci yarısına ait hesaplamaya nazaran 2 bin 653 TL’den, 3 bin 955 TL’ye yükseltilmesini, yani fiyatlarının 1302 TL fiyatında artırılmasını öneriyoruz.

* Ve bu meblağın hiçbir şartta taban fiyatın altına düşmemesini de açık bir karara bağlıyoruz. Belediyelere ve vilayet özel yönetimlerine, her muhtarlık için Muhtar Meskeni ve Köy Konağı inşa ederek, temel kullanım masraflarını karşılama sorumluluğu getiriyoruz.

* Ayrıyeten, aşikâr bir nüfusu aşan yerlerdeki muhtarlıklara, ofis çalışanı görevlendirme hakkı veriyoruz.

* Bilindiği üzere, toplumsal yardımların dağıtılmasında muhtarların devre dışı bırakılması tartışma mevzusudur.

* Biz bu tartışmaya bir son veriyor; toplumsal yardımların, bölgesini en yeterli tanıyan seçilmiş bireyler olan muhtarlarımız aracılığı ile dağıtılmasını düzenliyoruz.

Bayan muhtarlara doğumdan 8 hafta evvel ve 8 hafta sonra olmak üzere toplam 16 hafta müddetle aylıkları kesilmeksizin analık müsaadesi verilmesine ait düzenlemenin de teklif de yer aldığını aktaran Torun, “Son olarak, muhtarlarımızın kent içi ulaşım hizmetlerinden fiyatsız faydalanmalarına ait düzenleme yapıyor ve mevcut durumda köy muhtarların da bulunan evlendirme yetkisini mahalle muhtarlarımıza da tanıyoruz. Bir devir vazife yapan muhtarlarımıza özel pasaport alma hakkını da kanun teklifimizde öneriyoruz” tabirlerini kullandı. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP