DOLAR 18,5477 0.22%
EURO 18,2724 0.6%
ALTIN 997,901,03
BITCOIN 3629221,03%
İstanbul
24°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Çocuğa sistematik cinsel tacize ödül üzere ceza

Çocuğa sistematik cinsel tacize ödül üzere ceza

ABONE OL
2 Aralık 2021 15:09
Çocuğa sistematik cinsel tacize ödül üzere ceza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 15 yaşındaki kız çocuğunu kaçıran, evli ve iki çocuk babası Yaşar K.’nın (30) cinsel taciz ve istismardan yargılandığı mahkemede 4 yıl mahpus cezasına çarptırılması akabinde elini kolunu sallayarak dolaşması reaksiyon çekti.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan evli ve iki çocuk babası Yaşar K.’nın 15 yaşındaki kız çocuğunu kaçırarak alıkoyma, cinsel istismar ve cinsel taciz kabahatlerinden yargılandığı Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde karar verildi. Duruşmaya, çocuğun avukatı Gülsen Çelikoğlu Ernez, Aile Bakanlığı avukatı Meltem Anayaroğlu, Çocuk Hakları ve Bayan Hakları Komitesi üyeleri ve  Bodrum Bayan Dayanışma Derneği avukatı Evrim İnan  katıldı.

Duruşma sonrasında Bodrum Adliyesi önünde “Erkek şiddetine Karşı, Cinsiyetçi Yargılamaya Karşı, Çocuk İstismarına Karşı, Ayrımcılığa ve Eşitsizliğe Karşı Tarafız” yazılı pankart açarak açıklama yapan Bodrum Bayan Dayanışma Derneği üyeleri Laşar K. nın elini kolunu sallayarak hür dolaşmasına reaksiyon gösterdi.

CEZAEVİNDEN ÇIKTI TEKRAR ÇOCUĞU KAÇIRMAYA ÇALIŞTI

Avukat Evrim İnan yaptığı açıklamada “Sanık Y.K. tıpkı çocuğa karşı daha evvel de gerçekleştirdiği cinsel taciz ve sarkıntılık davası sonucunda ceza almış, kısa bir mühlet cezaevinde kalmış ve cezaevinden çıkar çıkmaz çocuğu kaçırmaya yeltenmiştir.

Çocuğa atmış olduğu tehdit bildirilerine ve tüm bulgulara karşın heyeti çelişkili savunmaları ile masumiyetine inandırmaya çalışmıştır. Meğer sanık çocuğa yönelik; ‘al işte daha evvel de şikayetçi oldun, ceza verdiler de ne oldu, beni engelleyemediler!’ formunda beyanda bulunarak ısrarla çocuğa ve ailesine ziyan vereceğine dair tehditler ile tacizini sürdürdüğü üzere daima benim karım olacaksın, tehditlerine devam etmiştir” tabirlerini kullandı.

ÇOCUKLARINA ZİYAN GELMEMESİ İÇİN BODRUM’U TERK ETTİLER

Avukat İnan, sanık Yaşar K.’nın hiçbir isimli ve hukuksal süreçle faal bir formda durdurulmamış olması nedeniyle, çocuk ve ailesinin vilayet değişikliği yaparak kızlarını ve kendilerini sanıktan gelecek hücum ve tehditlerden korumak için kenti terk etmek zorunda kaldıklarını belirterek  “Yasaların, 30 yaşında evli ve iki çocuklu erkeklere istedikleri kız çocuklarını kaçırma ve alıkoyma hakkı tanımamasına karşın uygulanmıyor olması ve daha evvel de tıpkı çocuğa karşı cinsel istismar ve tacizden ceza almış sanığın tıpkı kız çocuğuna yönelik hücum ve şiddetini görmezden gelmesi bizler için kabul edilebilir değil.

Y.K:’nın Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada neredeyse cezasızlık denebilecek bir sonucun çıktığına tanıklık ettik. Mahkeme evli ve şahsen çocuk sahibi olan sanığa, 15 yaşındaki bir çocuğu cinsel gayeyle, cebir ve tehdit kullanarak hürriyetinden mahrum bırakma cürmünün sabit görülmesi nedeniyle toplam 12 yıl mahpus cezasıyla cezalandırdı. Fakat sanığın aldığı bu ceza ise faal pişmanlık kararlarının fail lehine uygulanması nedeniyle 2/3 oranında indirilerek sonuçta 4 yıl mahpus cezasına indirildi” diye konuştu.

BU CEZA DEĞİL ÖDÜL NİTELİĞİNDEDİR

İnan açıklamasının sonunda ise şu tabirleri kullandı. “Bu ceza bizler için ödül niteliğindedir; zira fail Y.K. birebir çocuğu 13 yaşında da kaçırdı ve çocuğa yönelik cinsel istismar hatasını işlemekten ötürü cezalar aldı. Aldığı ceza karşılığında hükümlü olarak cezaevinde olan sanık pandemi nedeniyle erken tahliye edildikten sonra, Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama konusu cürmü işlemiştir. Buna karşın sistematik olarak cinsel gayeyle çocuk kaçırma cürmünü işleyen sanığın hiç savunma yapma telaşına yada uğraşına girmese de alacağı ceza lakin bu olabilirdi.

Bu cezasızlık ve öte yandan fail kayırıcılığının bizler için söz ettiği ise, mahkemelerin cürmün sistematik olması halinde dahi, çocuğa yönelikte olsa da, fail için yani erkekler için, cinsiyetçi bir bakış açısıyla yargılamaya devam ettiğidir. Daha evvel yargılanmış ceza almıştı, şimdide yargılandı 12 yıl aldığı ceza 4 yıla indirildi, elini kolunu sallayarak dolaşıyor, karar yüreğimizi sızlattı, istinaf mahkemesine taşıyacağız, zira bu ceza ödül gibi” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP