DOLAR 32,9802 0.08%
EURO 35,8732 -0.01%
ALTIN 2.540,460,23
BITCOIN 2206836-0.71439%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Çocuğunuza Okul Seçerken Bilmeniz Gerekenler!

Çocuğunuza Okul Seçerken Bilmeniz Gerekenler!

ABONE OL
29 Eylül 2021 14:57
Çocuğunuza Okul Seçerken Bilmeniz Gerekenler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SEÇTİĞİNİZ OKUL MEB TARAFINDAN DENETLENİYOR MU?

Seçtiğiniz kurumun ruhsatının olup olmadığını ve milli eğitim bakanlığı tarafından denetlenip denetlenmediğini bilmelisiniz. Günümüzde “Kırmızı çekirdekli domatesler”, “bilmem ne anaokulu” adı altında birçok merdiven altı okul, kreş veya bakımevi açılmaktadır. Bunların denetimi de olmadığı için çok fazla sorun yaşanmaktadır. Okulun sahibi kim?

OKULU GİDİP GÖRÜN. TELEFONLA BİLGİ ALMAYA ÇALIŞMAYIN.

Pandemi döneminde aileler telefonla okul bilgisi almaya çalışmaktadır. Okulun nerede olduğunu ve eve yakın olup olmadığını gidip görmelisiniz. Bir de kurum kültürü diye bir gerçek var. Bu her aşama okulda geçerlidir. Gidip gezdiğiniz okulun nasıl bir kurum kültürü olduğunu daha kapıdan girerken anlarsınız. Bir kere gittiğinizde anlamadıysanız iki kere gidin, üç kere gidin hatta gerekiyorsa aniden gidin. Demokratik, mutlu ve iletişim kurulan bir okul seçmeye çalışın. Büyükşehirlerde yaşayanlar özellikle çok uzak değil evine yakın bir okul seçmelidir. Çünkü küçük çocukların uzun yola toleransı büyük çocuklardan daha azdır.

OKUL FİZİKİ YAPISI NASIL?

Okulu gidip gördüğünüzde güvenliği, yangın merdiveni, bahçesi var mı? Okul depreme dayanıklı mı? Acil durumlarda çıkışlar çocukların anlayacağı şekilde mi açıklanmış yoksa sadece formalite icabı orada mı? Bunlar çocuğunuzu emanet ettiğiniz yeri seçerken güvenlik için önemlidir. Sınıfların yapısı, genişliği, öğrenci sayısı da önemli kriterlerdendir. Aynı zamanda çocukların toprak ile temas edecekleri alanların olması okul öncesi yaş grubuna daha uygundur.

image 4
Okul Nasıl Seçilmeli

OKULUN YAŞAYAN BİR HAVASI VAR MI?

Bu kriter size seçtiğiniz okulun eğitim anlayışını da gösterir. Okulun yaşayan bir ortamı olmalıdır. Yani geçen sene duvara asılanlar hala orada duruyor mu yoksa güncel çalışmalar mı var? Duvarda asılan etkinlikler birbirinin aynısı mı yoksa her çocuk kendi özgün tasarımını yapmakta özgür mü? Tek tip ürünlerin olduğu okullarda öğrenciler değil öğretmen iş yapar. Bu da çocuğun yaratıcılığını ve düşünme becerilerinin gelişimini etkiler.

ÖĞRETMENLER

Aslında bu en önemli kriter. Ancak öğretmeni de tek başına da değerlendirmemek gerekir. Okulun sahibinin ve yöneticisinin vizyonu gelişime açık ve öğretmenleri hizmet içi eğitimlerden geçiren bir çizgide olmalı. Böylelikle çalışan öğretmen maaş politikasından memnun olmasa da gelişimine katkısının motivasyonu ile mutlu çalışır. Bu da çocuklara yansır. Öğretmenlerin lisans mezunu olması önemlidir. Çünkü anaokulları, çocukların bakım için bırakılan yerler değil onların hayatın küçük bir prototipini yaşadıkları yerdir. Bu yüzden vizyon sahibi, gelişime açık, iletişimi kuvvetli ve düşünme becerileri gelişmiş öğretmenlerle olması önemlidir. Öğretmenler sizinle karşılaştığında otomatik cümleler mi kuruyor yoksa sizinle ve çocuğunuzla göz teması kurması, mutlu bir yapısının olması, kılık kıyafetine ve kişisel bakımına özen göstermesi gereklidir.

ÇALIŞANLAR

Okulda 1 idareci, 1 hemşire ve 1 rehber öğretmen veya psikolog olmalıdır. Özellikle hemşirenin okulda sürekli bulunması şarttır. Çünkü biliyoruz ki ilk yardım hayat kurtarır. Siz okula girerken okul güvenliğinin sizi denetlemesi de dikkat edeceklerinizdendir. Aynı zamanda eğer servis ile gidiliyorsa okula servis şoförlerinin sabıka kaydı ve madde bağımlılığı testleri olmalıdır. Çocukların sınıfta yalnız bırakılmaması adına sınıfta en az 2 öğretmen olmalıdır.

image 5
Okul Seçimi

EĞİTİM ANLAYIŞI

Çocuğunuza okul seçerken onun mizacını da göz önünde bulundurarak bir okul seçmelisiniz. Problem çözme becerileri, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmek için neler yapılıyor. Çocuklar kendi problemlerini çözerken onlara saygı duyuluyor mu ve fırsat veriliyor mu? Mesela bir Montessori okuluna gittiyseniz günlük yaşam becerilerini geliştirmek adına neler yapılıyor? gibi sorular sorabilirsiniz. Çocukların okulda anlaşılması, duygularının fark edilmesi çok önemlidir. Kriz anlarında sevgi ve şefkat dolu bir tutumla adaletli rehberlik edilmelidir. Aynı zamanda mahremiyet kavramı ile tuvalet temizliğini kendisi yapması ve kıyafetlerin farklı bir yerde değiştirilmesi desteklenmelidir. Okuldaki uyku saatlerini de sormalısınız ki eğer çocuğunuz uyumuyorsa o saatlerde neler yapılıyor bunları da sorabilirsiniz.

EĞİTİM MATERYALLERİ

Seçtiğiniz okulu gezerken sınıflarda hangi materyaller ve oyuncaklar var incelemelisiniz. Sınıf köşelerinde yaşayan ve öğrenen bir hava mı var yoksa soğuk ve cansız mı? Oyuncaklar çocukların yaş ve gelişim özelliklerine göre seçilip, onların kolay erişebileceği yerlerde mi duruyor? Uyku odaları veya sınıflar havalandırılıyor mu? gibi sorularda sorabileceğiniz sorulardır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.