DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4396381,53%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapalı ambargolar tarihe karışacak
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapalı ambargolar tarihe karışacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapalı ambargolar tarihe karışacak

ABONE OL
2 Aralık 2021 13:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapalı ambargolar tarihe karışacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makine ve Kimya Sanayisi bünyesinde kamu-özel dal iş birliğinde üretilen ‘milli deniz topu’nun test atışı merasimine gönderdiği bildirisinde,” Yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve saklı ambargolar da artık tarihe karışacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makine ve Kimya Endüstrisi’nin ‘milli deniz topu’ kara atış testi merasimine görüntü bildiri gönderdi.

Erdoğan, Türk savunma endüstrisi açısından tarihi ehemmiyette bir gün olduğuna vurgu yaparak, “Milli deniz topu kara atış testlerinin başarılı geçmesini temenni ediyorum. Deniz topu, donanmaların vazgeçilmez ögesi olarak ön plana çıkan silah sistemleridir. Savaş gemilerinin vurucu gücü olan bu silah sistemleri, muharebe alanında çok kritik roller üstlenir. Türkiye olarak savunma sanayimizi yerlileştirme gayretlerimize yaklaşık 1 yıl evvel deniz topunu da ekledik. Başka alanlarda olduğu üzere deniz topunda da Türkiye’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

‘KAMU-ÖZEL BÖLÜM İŞ BİRLİĞİNE ÖRNEK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilhassa son periyotta yurt dışından gelen eserlerde, gerek maliyetlerde gerekse temin müddetlerinde önemli ıstıraplar yaşanmaya başlandığına işaret ederek, “Ayrıca görünür, görünmez birçok ambargoya ve engelleme teşebbüsüne de maruz kalıyorduk. Bu proje kamu-özel dal iş birliğinin en hoş örneklerinden biridir. Tekrar yapılandırdığımız Makine Kimya Sanayisi ve Tersaneler Genel Müdürlüğü ile İğrek Makine, Anzatsan Mühendislik, Ermaksan Teknoloji firmalarımızın ortak çabaları ile Türkiye bir kere daha başarılamayanı başardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da faal takviye verdiği süreç sonunda hamdolsun 12 ay üzere rekor bir müddette ulusal deniz topumuzu ürettik. İnşallah birazdan kara atış testi yapılacak olan deniz topu, donanmamızın en değerli silah sistemlerinden birini oluşturuyor” diye konuştu.

‘DONANMAMIZ DAHA DA GÜÇLENMİŞTİR’

Türkiye’nin, geliştirdiği ‘milli deniz topu’ ile artık bu silah sistemini üreten sayılı ülkeler ortasına girdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

* Ulusal deniz topu 16 kilometre tesirli menzile sahiptir. Donanmamız 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabilen bu silah sayesinde daha da güçlenmiştir.

* Ulusal deniz topu halihazırda kullanılan sistemlerden farklı olarak yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen dijital atış denetim sistemi ile donatılmıştır. Bu silah sisteminin envantere girmesi ile birlikte Türk Deniz Kuvvetleri çok daha güçlü ve faal bir hareket kabiliyetine kavuşacaktır.

* Ayrıyeten yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve bilinmeyen ambargolar da artık tarihe karışacaktır.

* Bu kıymetli projenin hayata geçirilmesine takviye veren tüm kurumlarımızı, firmalarımızı, mühendisinden, tasarımcısına herkesi tebrik ediyorum.

* Ulusal deniz topumuzun ülkemize milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetleri’mize iyi olmasını diliyorum.

En az 10 karakter gerekli