DOLAR 18,5856 0%
EURO 18,2177 0.15%
ALTIN 1.023,120,04
BITCOIN 371075-0,68%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur dediğin bugün artar, yarın düşer
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur dediğin bugün artar, yarın düşer

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur dediğin bugün artar, yarın düşer

ABONE OL
1 Aralık 2021 13:27
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur dediğin bugün artar, yarın düşer
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kur ve fiyat artışı olumsuzluklarını dikkatle izliyoruz. Kurla ilgili beklentinin sayının düzeyi değil istikrarının sağlanması noktasında olduğunun farkındayız. Kur dediğin bugün artar, yarın düşer. Enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

* Yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı büyüme stratejisiyle yolumuza devam edeceğiz. Bu yeni siyaset bir anda çıkmış değildir. Son 19 yılda yaptığımız her eser hazırlık kademesi taşıyordu.

* Bir periyot karşımıza vesayeti, terör örgütlerini çıkardılar, darbe üstüne darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ’cü hainler ile akına geçtiler.

* Kaç bahiste memleketler arası alanda maruz kaldığımız haksızlıkları saymıyorum bile. Girdiğimiz her badireyi atlattık, ülkemizi gayelerinden koparmadık.

*Karşımıza bir devir vesayet çıktı, bir devir terör örgütlerini sürdüler. AB üyeliğinden ABD ile münasebetlerimiz daha kaç hususta maruz kaldığımız haksızlıkları saymıyorum bile.

* Milletimizin takviyesi ile her çabayı kazandık. Tıpkı bugün olduğu üzere.

“YÜKSEK FAİZDEN RAHATSIZIM”

* Burada Tayyip Erdoğan dün ne dediyse bugün de birebirini söyler. Yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu cümle alem bilir. Hiçbir vakit faizci olmadım, bugün de değilim, yarın da olmayacağım.

* Lakin siz mandacı tayfasınız. İstiyorlar ki ülke batsın, bitsin, mahvolsun. Biz her vakitteki üzere ‘çok beklersiniz’ diyoruz. Biz gözü de kalbi de dışarıya bakan bu mankurtlara ‘hadi oradan’ diyoruz.

* Kur ve fiyat artışı olumsuzluklarını dikkatle izliyoruz. Kurla ilgili beklentinin sayının düzeyi değil istikrarının sağlanması noktasında olduğunun farkındayız.

* Kıymetli kısmı global dalgalanma kaynaklı olsa da çarşı pazardaki fahiş fiyat artışının birçoklarının mantıklı izahı olmadığını da görüyoruz.

* Bu tablo global iktisattaki krizle, ülkemiz ekonomisindeki değişimin birlikte gerçekleştiği devirden geçiyor olmamızdan kaynaklı.

* Bu yıl elde ettiğimiz büyümenin değerli bir kısmı ihracat kaynaklı. Türkiye amaçlarına hakikat kararlılıkla ilerlemektedir.

* Ülkemizin ihracatı yalnızca sayı olarak büyümüyor, yapısal olarak da yüzde 95’i imalat sanayi eserlerinden oluşuyor. İnşallah 2021 yılını çift haneli büyüme ile kapatacak yere hakikat görüyoruz.

* Tahminen siyaseten en riskli ama ülkemiz ve milletimiz için en gerçek planı biz yaptık ve yapıyoruz.

* Faizleri artırarak paradan para kazananları sevindirmek yerine faizi düşürerek yatırım ve üretimi kolaylaştırıyoruz. Faiz, zengini daha varlıklı, yoksulu daha yoksul yapan bir melanettir.

“KUR DEDİĞİN BUGÜN ARTAR YARIN DÜŞER”

* Düşük faizle kısırdöngüden kurtardığımız para yakından sağlanacak kurdaki istikrar ile istihdama ve üretime akacak. Artık faiz oranını ülkemizin muhtaçlığına nazaran belirleyeceğiz.

* Asıl zenginliğin paranın kur bedeli ile değil, ülkenin üretim gücü ile olduğunu biliyor ve bu halde hareket ediyoruz. Faiz düştüğünde paradan para kazanan dışında kimsenin kaybı olmaz. Kur dediğin bugün artar, yarın düşer. Enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer.

STOKÇULARA UYARI!

* Stokçulara bu ülkeyi mezar edeceğiz. Stokçuluk bizim dinimizde haramdır. Yapanlar varsa bunun bedelini ödeteceğiz.

*Bunun için de birinci derecede Ticaret Bakanlığımız olmak üzere bunların üzerine gideceğiz.

*Vatandaşlarımıza davette bulunmak istiyorum, döviz alırken alışveriş yaparken sağduyudan ayrılmayın.

* Hâlâ yüksek faiz dayatmasında bulunanlar, evlatlarının geleceklerine kastettiklerini bilmelidir.

* Yüksek faiz ve düşük kur üzerine şurası sömürü sistemi ülkemize bir daha giremeyecek.

*Cari fazla ile elde edilen kaynaklarla büyüme desteklenecek. Türkiye, siyasi ve ekonomik istikbalini CHP üzere IMF ve misal kurumlara teslim etmeyecektir.

En az 10 karakter gerekli