DOLAR 18,5905 -0.02%
EURO 18,1469 -0.26%
ALTIN 1.016,25-0,64
BITCOIN 361157-3,29%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

05:34

İMSAK'A KALAN SÜRE


Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türkiye’ ibaresi için genelge
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türkiye’ ibaresi için genelge

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türkiye’ ibaresi için genelge

ABONE OL
4 Aralık 2021 01:54
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türkiye’ ibaresi için genelge
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede ihraç eserlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak ‘Türkiye’ ibaresinin kullanılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de, marka olarak ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda genelge yayımlandı.

Genelgede şu tabirlere yer verildi:

* Türkiye Cumhuriyeti Devleti, binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve kıymetli çalışmalar gerçekleştirerek milletin kültür ve bedellerini koruma etmeyi ve yüceltmeyi temel vazifelerinden biri olarak kabul etmiştir.

* Yurt içi ve dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda Türk milletinin esaslı tarihinden gelen bedellerine büyük bir ihtimam gösterilerek ‘Türkiye’ markası ulusal ve memleketler arası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

* Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve pahalarını en düzgün formda temsil ve söz etmektedir. Bu kapsamda, ihraç eserlerimizde ‘Made in Turkey’ yerine ‘Made in Türkiye’ ibaresi kullanılmaya başlanarak ülkemizin milletlerarası ticarette gururu olan eserlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.

* Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta öbür devletler ve milletlerarası kurum ve kuruluşlarla resmi bağlarda olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.

En az 10 karakter gerekli