DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4389541,35%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


Demir’den kesim için yeni yaklaşım önerisi: Tekil eser yerine tam tahlil ihracatı
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Demir’den kesim için yeni yaklaşım önerisi: Tekil eser yerine tam tahlil ihracatı

Demir’den kesim için yeni yaklaşım önerisi: Tekil eser yerine tam tahlil ihracatı

ABONE OL
4 Aralık 2021 13:30
Demir’den kesim için yeni yaklaşım önerisi: Tekil eser yerine tam tahlil ihracatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mehmet KAYA

ANTALYA – Savunma ve Havacılık Sanayiinde Global Stratejiler Konferansı Antalya’da yapıldı. Konferansın açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TİM Lideri İsmail Gülle ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Lideri Naki Polat da katıldı.

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, konuşmasında kesimin ihracatına yönelik yeni bir yaklaşım imkanı olduğunu vurguladı. Çok sayıda ülkenin Türkiye’den yalnızca eser satın almayı değil, birebir vakitte yaşadığı sorunu algılayıp eksiksiz tahlil sunmasını istediğini belirten İsmail Demir, “Birçok ülkenin, gelişmekte olan ülkelerde bilhassa, tekil eser pazarlamak yerine dalın anahtar teslimi tahlillerle alanda olması çok kıymetli. O denli ki birden fazla vakit tek tek eser yerine, sorunu anlayıp sorunu çözmemizi bekliyorlar. Dal mensuplarının ülkemizde de sundukları tahlilleri paketleyip o ülkeye tahlil sunmak olabilir.” halinde konuştu.

“Bölgemiz, önder ve yol gösterici bir Türkiye’yi bekliyor. Bölgenin gereksinimlerini karşılamak mümkün” diyen İsmail Demir, savunma sanayiindeki ihracatın ticari bir satıştan öteye diplomatik tarafta geniş bir alanı olduğunun altını çizdi. Türk savunma eserlerinin karalanmasına yönelik algı çalışmaları da olduğunu belirten Demir, eserlerin yarattığı ruhsal tesirin de büyük olduğunu kaydetti. Demir, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin operasyonları, alanda eserlerin başarısı Türkiye algısını değiştirdi. Global güç olma algısını pekiştirdi. Güvenlik kuvvetlerimizin kahramanlığı ve alandaki eserlerin başarısı tesirli. Teknoloji üreten bir Türkiye algısı da oluştu. Bunun Türkiye’nin masadaki duruşunu da değiştirdiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Bölümün kıymetli katkılarından birinin de Türkiye’nin teknoloji yetkinliği konusundaki algıyı değiştirmesi olduğunun altını çizen İsmail Demir, IDEF fuarında yabancı ülke temsilcileri ile temasında bu tarafta müşahedesi olduğunu anlattı. Demir, “Türkiye nin teknoloji yetkinliği algısında değişime yol açtı. Türk aklı, teknolojisine bakış farklılaştı, mühendisliğe bakış olumlu oldu. ‘Türk teknolojisiyle daha dikkatli bakmak lazım’ diye bir algı yerleşti. uygundur diye bir algı oluştu.” dedi.

Çavuşoğlu: Savunma Sanayii Dairesi kuruyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da savunma sanayii ihracatının özel durumu nedeniyle, ikili bağlarda bakanlığının da vazifeler üstlendiğini vurguladı. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ana rolü oynadığının altını çizen Çavuşoğlu, Bakanlığının vazifelerini yürütmek üzere bir Savunma Sanayii İşbirliği Dairesi kuracaklarını açıkladı. Türkiye’nin bölgesel pozisyonu gereği diplomasi ile caydırıcılığı bir ortada kullanması gerektiğini, global tedarik zincirindeki salgın sonrası ortaya çıkan fırsatları kıymetlendirme ve savunma sanayii ihracatı istikametinde üç bahsin gündemde olduğunu belirten Çavuşoğlu, güçlü savunma sanayiinin müzakerelerde avantaj sağladığını kaydetti.

Seul’de ALTAY tankı güç kümesi için niyet mektubu imzalandı

Mevlüt Çavuşoğlu, Polonya’nın Türkiye’den SİHA alan birinci NATO üyesi Avrupa ülkesi olduğunu, öteki NATO üyesi ülkelerin de ilgi gösterdiğini ve temasların sürdüğünü belirterek, katıldığı NATO toplantısında insansız hava aracı sistemlerine yönelik kendisine çok sayıda soru sorulduğunu anlattı. Çavuşoğlu, motor ve transmisyon sağlanamadığı için seri üretime giremeyen ALTAY tankına yönelik olarak, Güney Kore ile bir niyet mektubunun imzalandığını, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mutabakat ve işbirliği zatı için çalışmalarını yürüttüğünü de açıkladı. Çavuşoğlu, “Türkiye olarak 253 temsilcilikle dünyanın en büyük 5. büyük temsilcilik ağına sahibiz. Bundan yararlanmanız lazım. Daha fazla neler yapabiliriz tekliflere açığız.” dedi.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Lideri Naki Polat da konuşmasında, 10. Yıllarını kutladıklarını, kuruluşta 60 olan üye sayısının bini geçtiğini kaydetti. Polat, mühimmatla başlayan ihracatın, gemi, helikopter, SİHA’larla devam ettiğini belirtti. Polat, “Ülkemiz bir marka haline geldi. Önümüzdeki yıllarda ihracatımızı da artırarak bir üst lige çıkacağız.” diye konuştu.

Gülle: Eserlerin teknoloji yoğunluğunu ve katma pahasını artırmak için çalışıyoruz

TİM Lideri İsmail Gülle de konuşmasında, savunma ve havacılık sanayiinin kasım ayı itibariyle en yüksek düzey yılı olan 2019’un rekorunu kırdığını ve yıl sonunda yeni bir yıl rekoru kırılmış olacağını açıkladı. Gülle, genel ihracatın da 2022 amacı olan 231 milyar dolara yaklaştığını kaydederek, “Şimdi bu başarıyı kalıcı hale getirerek 5 yıl içinde 300 milyar dolara ulaşmak, eserlerin teknoloji yoğunluğunu ve katma kıymetini artırmak için çalışıyoruz.” dedi.

Savunma ve Havacılık kesiminin yüksek katma kıymetli ve yüksek ünite fiyatlı ihracat gerçekleştirdiğinin altını çizen İsmail Gülle, “İlk 11 ayda bir evvelki yıla nazaran yüzde 40 artışla 2.8 milyar Dolar ihracat gerçekleştirildi. 6 kıtada 172 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ortalama ihracat aralığı 5 bin 400 kilometre oldu. Bu ihracatçılarımızın muvaffakiyetini gösteriyor.” diye konuştu.

Yatıkları stratejik çalışmada, savunma ve havacılık sanayiinin ihracat artışını sürdüreceğini öngördüklerini, hatta 2020-2030 periyodu ihracatı en süratli artacak bölüm olarak kestirim ettiklerini belirten İsmail Gülle, aylık bazda ihracat rekorunun umut verici bir gelişme olduğunu anlattı.

İsmail Gülle, insansız hava sistemlerinde yakalanan muvaffakiyetin Türkiye’nin imajına çok katkı verdiğini, Hürjet, Helikopter, Ulusal Muharip Uçak üzere büyük projelerinin gelecekte çok yarar sağlayacak çalışmalar olduğunu söyledi. İsmail Gülle, “Savunma sanayii Türkiye’nin dış ticaret fazlası verme gayesine büyük katkı verecektir. Savunma sanayii çok boyutlu stratejik ehemmiyete sahip. Dosta inanç düşmana kaygı veriyor. Ülkenin özgüvenine katkı veriyor. Güvenlikten refaha, ruhsal üstünlüğe kadar tesir ediyor.” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli