DOLAR 32,8095 -0.06%
EURO 35,1349 -0.13%
ALTIN 2.449,26-0,05
BITCOIN 2087291-1,12%
İstanbul
27°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

ABONE OL
16 Eylül 2021 19:16
Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır sorusu da cevap arayan sorulardan biri olmaktadır. Soğuk kış günlerinde en çok tüketimi yapılan doğalgazın fazla gelmesi durumu herkes için can sıkıcı olmaktadır. Yüksek gelen doğalgaz faturalarını düşürmek isteyen birçok kişi doğalgaz’da tasarruf yapmanın yollarını aramaktadır.

Doğalgaz’da Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi kış aylarının gelmesiyle en çok şikayet edilen konular arasında yer almaktadır. Pek çok kişi doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabını ararken birçok kişi ise kendine göre uygun bulduğu yöntemleri denemektedir. En çok denen yöntemlerden biri ise sabah işe giderken kapatılıp akşam eve gelince açılan kombilerdir.

Birçok kişi kullanmadığı ve evde olmadığı zamanlarda doğalgazı kapatıp eve gelip açtığında tasarruf yaptığını zannetmektedir. Bu şekilde yapmak daha fazla maliyeli olmaktadır. Çünkü kombi istenilen sıcaklığa ulaşmak için daha fazla enerji harcayacak bu da ekstra maliyetlerin doğmasına nen olabilecektir. Doğru tasarruf yollarını bilmek rahat bir kış geçirmek için oldukça etkili olacaktır.

1.      Kalorifer Peteklerinin Kontrolü

Doğalgaz’da tasarruf etmenin ilk yollarından biri şüphesiz ki kalorifer peteklerinin kontrolünün yapılmasıdır. Kaloriferlerde hava olması peteğin yeteri kadar ısınamamasına dolayısıyla bu durumda ortamın yeteri kadar ısınamaması anlamına gelmektedir. Bu durumda evin sıcaklığını artırmak gerekebilecektir. Bu da yüksek faturaların sebeplerinden biri olmaktadır.

Doğalgaz peteklerinin kontrol edilmesi için;

  • Kombinin açılarak peteklerin sıcaklığının kontrol edilmesi gerekir. Peteklerin üst tarafının sıcak alt tarafının soğuk olması peteklerin içerisinde hava olduğunu göstermektedir. Bu durumda peteklerin havasının alınması gerekir.
  • Peteklerin temizlenmesi için kombinin kapatılıp peteğin yanında bulunan vananın açılması gerekir. Bu işlemi yapmadan önce vananın altına küçük bir kova yerleştirilmesi gerekmektedir. Böylece akan su kovaya dökülecektir.
  • Peteklerin içerisinden hava ve pis su çıktıktan sonra vana sıkılarak kapatılmalıdır.
  • İşlemin ardından su basıncı arttırılmalıdır. Böylece doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır sorusunun bir cevabı verilmiş olacaktır.

2.      Isı Yalıtımın Yapılmış Olması

Doğalgaz tasarruflarında en etkili yollardan biri ısı yalıtımıdır. Binanın dış cephe mantolamasının yapılması ısı kaybının büyük ölçüde önüne geçecektir. Binalarında dış cephe mantolaması yapılması imkanı olmadığı durumlarda iç cephe izolasyonu yapılarak da ısı kaybını önlemek mümkündür.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı da çatı izolasyonu olmaktadır. Özellikle çatı katlarda yaşayanlar için büyük öneme sahip olan çatı izolasyonu, çatı şilteleri ile yapıldığında ısı kaybının önemli ölçüde önüne geçmektedir.

3.      Düşük Ayarda Sabit Sıcaklık Ayarlaması Yapmak

Çoğu kişinin yanlış bilerek uyguladığı doğalgazı açıp kapatma durumu doğalgazda tasarruf etmek isterken yüksek faturaların gelmesine neden olabilmektedir. Tasarruf için kapatılan doğalgazların içerisinde bulunan sular kapalı kaldığı süre içinde soğumaktadır. Daha sonra tekrar kombi açıldığında ortam ısısı ile birlikte uygun sıcaklığı yakalamayan çalışan kombi daha fazla enerji sarf edecektir.

Daha fazla enerji harcayan kombi daha fazla doğalgaz faturası gelmesine neden olabileceğinden, kullanılmayan sürelerde de kombinin düşük ayarda çalışıyor olması tasarruf sağlamada önemli bir etken olmaktadır.

Doğalgaz’da tasarruf etmek isteyenler için bazı ufak ipuçları da ciddi kayıpların önüne geçebilecektir. Bununla birlikte;

  • Isının yayılımının arttırılması için doğalgaz peteklerinin önünün açık olması gerekir. Koltuk, dolap vs. şeyler peteklerin önüne konulduğunda ısının yayılmasının önüne geçilmiş olacaktır.
  • Kapıların ısıyı sızdırmadığı kontrol edilmelidir. Kapıların aralarında açıklık olması ısının buradan kaçabilmesine neden olabilecektir.
  • Evin kullanılmayan bölümlerinin peteklerinin kapatılması doğalgaz tasarrufu sağlamada oldukça etkilidir.
  • Evin nem dengesinin sağlanmasına dikkat edilmelidir. Nem ısının yüksek hissedilmesine yardımcı olacağından evin nemli olmasına önem verilmelidir. Nem dengesinin sağlanması için petek sulukları önemli bir yardımcıdır.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır sorusuna cevap olacak birçok alternatif bulunmaktadır. Kişiler doğru tasarruf yöntemlerini uyguladıklarında doğalgaz faturalarında %60’a kadar tasarruf edebileceklerdir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.