DOLAR 18,0832 0.74%
EURO 18,4448 0.78%
ALTIN 1.027,241,02
BITCOIN 4257000,10%
İstanbul
28°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde hudut ticaretine 150 milyon dolar limit
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde hudut ticaretine 150 milyon dolar limit

Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde hudut ticaretine 150 milyon dolar limit

ABONE OL
3 Aralık 2021 09:33
Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde hudut ticaretine 150 milyon dolar limit
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde hudut ticareti kapsamında ithalat kıymet limiti 75 milyon dolar kadar tarım, 75 milyon dolar kadar sanayi eserleri olmak üzere toplam 150 milyon dolar olarak belirlendi.

Her bir komşu ülke için ithalat pahası limiti kelam konusu fiyattan daha az olarak da belirlenebilecek. Tahis edilen limit yıl içinde değiştirilemeyecek ve bir sonraki yıla devredilemeyecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay hudut vilayetlerinden yapılacak hudut ticaretini düzenleyen Cumhurbaşkanı kararına nazaran, ilgili gümrük kapısı yahut hudut ticaret merkezlerinden 30 gün içinde en fazla 75 dolar karşılığı TL kıymetinde eşya ithal edilebilecek. İthalatta KDV ile ÖTV oranları toplamından oluşan tek ve maktu vergi uygulanacak.

Hudut ticareti kapsamında, ihracı ve ithali yasaklanmış yahut muhakkak bir kuruma bırakılmış unsurlar, damping, sübvansiyona karşı ve muhafaza tedbirlerine tabi eserler, petrol ve petrol eserleri, harp araçları, patlayıcı hususlar, silah ve mühimmat, av gereci, amonyum nitrat ve gibisi patlayıcı üretiminde kullanılabilecek unsurlar ithal ve ihracı yapılamayacak.

Canı hayvan ticareti yasak kapsamında

Canlı hayvan ve hayvansal eserler ile insan, bitki ve hayvan sıhhati açısından risk teşkil ettiği belirlenen eserlerin ticareti de yasak kapsamında bulunuyor.

Karar kapsamında, hudut kapılarından; Sarp, Türkgözü, Aktaş, Dilucu’ndan Gürcistan ve Nahçıvan’a, Gürbulak, Kapıköy Esendere Habur, Derecik, Üzümlü ve Habur’dan İran ve Irak’a, Nusaybin, Akçakale, Karkamış, Öncüpınar ve Cilvegözü’nden Suriye’ye hudut ticareti yapılabilecek.

Karar ayrıyeten, Sarısu, Esendere, Kapıköy ve Dilucu hudut kapılarda gümrük sınırı üzerinde hudut ticaret merkezlerinden İran ve Nahçıvan’a hudut ticareti yapılabilmesine imkan tanıyor.

Karara nazaran, esnaf ve tacirlerin hudut ticareti kapsamında ithalat ve ihracat yapabilmesi ve ilgili hudut ticaret merkezlerinde mağaza kiralayabilmesi için 3 yıl müddetle düzenlenen hudut ticareti evrakına sahip olması gerekiyor.

Karar öncesinde düzenlenmiş hudut ticaret dokümanları ile ithalat uygunluk evrakları, hudut ticaret merkezlerindeki mağaza kira kontratları sonuna kadar geçerli olacak.

En az 10 karakter gerekli