DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3586660,44%
İstanbul
27°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Antalya Havalimanı için en yüksek teklifi TAV-Fraport verdi
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Antalya Havalimanı için en yüksek teklifi TAV-Fraport verdi

Antalya Havalimanı için en yüksek teklifi TAV-Fraport verdi

ABONE OL
1 Aralık 2021 14:45
Antalya Havalimanı için en yüksek teklifi TAV-Fraport verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ek yatırımların üretimi ve iç/dış çizgiler, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanması ihalesinde en yüksek teklifi 7 milyar 250 milyon euro ile TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş iştiraki sundu.

İhale Komitesi ve Kamu Özel Bölüm İşbirliği (KÖİ) Dairesi Lider Vekili Gülnur Uzaldı, Devlet Hava Maydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğündeki ihalede yaptığı konuşmada, havacılık dalına kazandırılan 18 KÖİ projesinden 10’unun yap-işlet-devret modeli i, 8’inin ise mevcut tesislerin işletilmesine yönelik kiralama projesi olduğunu bildirdi.

Uzaldı, projenin iç sınırlar ve 2. dış çizgiler terminallerinin büyütülmesi, 3. dış sınırlar terminali ve genel havacılık terminali, VIP terminali ve Devlet Konukevi üretimi, apron kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlar, yeni teknik blok, kule ve verici istasyonu üretimi, akaryakıt depolama ve dağıtım tesisi üretimi üzere yatırımları içerdiğini söyledi.

Kira konusu tesislerin imal mühletinin 36 ay, işletme müddetinin de 25 yıl olacağını lisana getiren Uzaldı, ihaleye ait 8 firmanın belge satın aldığını, 3 firmanın ise yer görme evraklarını onaylattığını kaydetti.

En uygun teklifi TAV-Fraport verdi

İhale Komite Lider Yardımcısı ve Satın Alma ve İkmal Daire Lideri Ömer Gönül de ihale sürecinin komite tarafından yürütüleceğini belirterek, “İhale için Vnucovo Memleketler arası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm ile TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş iştiraki teklif verdi.” tabirlerini kullandı.

Komite daha sonra firmaların teklif belgelerini açarak, şartnameye uygunluğunu denetim etmesinin akabinde firmaların iç teklif zarfları açıldı.

Buna nazaran, Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması işi için Vnucovo Milletlerarası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm iş paydaşlığı 5 milyar 250 milyon euro, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş paydaşlığı ise 5 milyar 750 milyon euro teklif verdi.

Kelam konusu iş için Vnucovo Milletlerarası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm iş paydaşlığı 783 milyon 400 bin euro, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş iştiraki ise 765 milyon 252 bin 109 euro meblağında yatırım taahhüdünde bulundu.

Daha sonra ihalenin açık artırma kısmına geçildi. 12 cins süren açık artırmada, 7 milyar 250 milyon euroyla en yüksek teklifi TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş iştiraki verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP