DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 604034-2,51%
İstanbul
22°

KAPALI

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Asgari ücrette sona gelindi

Asgari ücrette sona gelindi

ABONE OL
22 Aralık 2022 14:38
Asgari ücrette sona gelindi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 • 01

  Milyonlarca çalışanın sonucunu beklediği asgari ücret sürecinde sona gelindi. Bu yıl süreç yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri dolayısıyla kamuoyunun gündeminde önceki senelere göre daha fazla öne çıktı.

  Asgari ücretin kamuoyunda daha fazla gündeme gelmesinin temel nedenlerinden biri de asgari ücretlilerin çalışanlar arasındaki payının yüksek olması oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve DİSK-AR verilerine göre Türkiye’de asgari ücret civarında çalışanların oranı yüzde 50 seviyesinde oldu.

  Asgari ücret sürecinin başlarında işçi kesimini temsil eden Türk-İş cephesinden gelen kırmızı çizginin 7 bin 785 TL olduğu açıklaması tartışmalara yol açarken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısının ardından Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu söylemesi de sürecin önemli gelişmelerinden biri oldu.

  2023 yılına ilişkin asgari ücret maratonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM kulisinde gazetecilere yaptığı sürecin işveren kesimiyle görüşülüp tamamlanacağına ilişkin açıklamalar da öne çıktı.

 • 02

  Erdoğan, Bilgin ile bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba akşamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile asgari ücret konusundaki gelinen son gelişmeleri ele aldı.

 • 03

  Erdoğan, 9 bin TL’lik teklife kapıyı kapattı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günü grup toplantısında ve toplantı sonrasında TBMM kulisinde asgari ücrete ilişkin kritik açıklamalar yaptı.

  Grup toplantısında Erdoğan, “Asgari ücretten emeklilik düzenlemesine kadar gündemimizdeki diğer başlıkları da kısa sürede yoluna koyacağız” ifadelerini kullandı.

  Asıl kritik açıklamalar ise TBMM kulisinde geldi. Erdoğan, “İşçi tarafının asgari ücretin 9 bin lira olması talebini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık şunları söyledi:

  Bakanımla, İşveren Sendikası Başkanıyla otururuz, konuşuruz, değerlendirmemizi yaparız. İnşallah hayırlı bir adım atarız, neticeye varırız. Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Çünkü bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşuyor ama bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfe. Bunların hepsini düşüneceğiz; eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan bütün altyapı üstyapı sorunlarına kadar bunlar bir şeyle yapılacak değil mi? Tabii sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor.

 • 04

  Türk-İş’in resmi teklifi 9 bin TL olmuştu

  İşçi, işveren ve hükümet tarafından ortak karar ile 2023 yılı asgari ücretinin belirlenmesi hedeflenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı 20 Aralık’ta yapılmıştı.

  Toplantının ardından Türk-İş Başkanı Ergün Atalay basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ergün Atalay resmi tekliflerinin 9 bin lira olduğunu belirtti. Ergün Atalay bu rakamın kabul edilmesi durumunda imzayı atacaklarını, aksi halde masaya oturmayacaklarını söyledi.

  Atalay şunları söyledi: 20 gündür süren bir süreç, arkadaşlar üçüncü toplantıyı yaptılar. Beni de buraya çağırdılar. Türk-İş 40 senedir bir araştırma yapıyor. Ayın birinde Türk-İş’in açlık sınırı 7 bin 785 TL, yoksulluk sınırı 10 bin TL. Böyle bir ifade kullanmıştık, bu ifade üzerinden 20 gündür Türk-İş’in teklifi 7 bin 785 TL dendi. Bizim bu zamana kadar hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi yukarıda Bakan Bey’e, Komisyon’a söyledim. Türk-İş’in resmi teklifi 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu meselenin içinde olmayız.

 • 05

  İkinci toplantıda rakam konuşulmadı

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısı 14 Aralık’ta yapıldı.

  Toplantıda Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri ekonomik verilere dair sunum yaptı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

  Basına kapalı yapılan toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

  Toplantı sonrası açıklama yapan Pevrul Kavlak toplantıda rakam konuşulmadığını söyledi. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da toplantıda işveren desteği için taleplerini bir kez daha yinelediklerini ifade etti.

 • 06

  Bakanlığın anketinde beklentinin 7 bin 845 TL olduğu açıklandı

  Komisyonun ilk toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptırdığı asgari ücret anketini taraflarla paylaştı, ankette işçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerdekilerin 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisinin net 7 bin 845 lira olduğuna yer verildi.

  İşçi, işveren ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı asgari ücret beklentisinin sorulması üzerine, işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL’nin üzerindeyken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.

 • 07

  ‘Kırmızı çizgi’ açıklaması tartışma yaratmıştı

  Komisyonda işçileri temsil eden Türk-İş’in Başkanı Ergün Atalay, görüşmeler başlamadan önce kırmızı çizgilerinin 7 bin 785 TL olduğunu söyledi. Bunun üzerine pazarlık gücünü düşürdüğü eleştirisiyle kamuoyu Atalay’ın sözlerine sert tepki verdi. Atalay sözlerinin kamuoyunda tepki çekmesi sonrasında yaptığı yeni açıklamada bu seviyenin pazarlığa başlama seviyesi olacağını belirtti.

 • 08

  Diğer sendikaların talebi ne olmuştu?

  DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, tartışmalı ve eksik hesaplanan TÜİK verilerinde dahi enflasyonun yüksek 85,5 olduğunu, emekçilerin enflasyonun yüzde 125 ile yüzde 140 arasında gerçekleştiğini aktararak, “İnsanca bir asgari ücretin net 13 bin 200 lira olması gerekir“ dedi.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer almayan iki işçi konfederasyonundan Hak-İş dört kişilik bir ailenin insanca yaşayacağı ücretin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli