DOLAR 18,6495 0.05%
EURO 19,3871 0.43%
ALTIN 1.047,400,50
BITCOIN 3038860,85%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

12:56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Borsa İstanbul’da son 12 yılın en güçlü rallisi

Borsa İstanbul’da son 12 yılın en güçlü rallisi

ABONE OL
1 Aralık 2021 12:51
Borsa İstanbul’da son 12 yılın en güçlü rallisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da Kasım ayı son 12 yılın en güçlü rallisine sahne olurken, BIST 100 endeksinde rekor üzerine rekor kırıldı.

BIST 100 endeksinde ekimde başlayan yükseliş eğilimi, kasımda holding ve banka payları öncülüğünde rekorları beraberinde getirirken, endeks kasımda bir evvelki aya nazaran yüzde 18,90 paha kazanarak Nisan 2009’dan bu yana en güçlü aylık yükselişini gerçekleştirdi.

Dolar bazında bakıldığında ise, kasımda gerileyen BIST 100 endeksinin hala tarihi düşük düzeylerde olması dikkati çekiyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi kasımda tarihte ikinci kere bir ay içerisinde yalnızca üç gün gerilerken, menkul değer yatırım iştiraki endeksi haricindeki bütün kesim endeksleri aylık bazda yükseliş kaydetti.

BIST 100 endeksi haftalık bazda bakıldığında üst üste 7 haftadır yükselirken, bu alanda, Kasım 2020’de başlayıp Ocak 2021’de biten 10 haftalık serinin akabinde en yeterli performansı sergiledi.

Kasım’da bankacılık endeksi yüzde 14,04 ve holding endeksi yüzde 21,91 bedel kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 31,56 ile inşaat, tek gerileyen ise yüzde 2,51 ile menkul değer yatırım iştiraki oldu.

Geçen ay, Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlere yabancı ilgisi de artarken, pay senedi tarafında üst üste son 4 haftadır net alıcı olan yurt dışında yerleşik şahıslar, bu periyotta toplamda net 1 milyar 162,5 milyon dolarlık pay senedi alımı yaptı.

Bilhassa, 15 Kasım’da Garanti BBVA’nın ana hissedarı Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) Garanti BBVA payları için istekli hisse alım teklifinde bulunmaya karar verdiğini ve alım fiyatının, gerekli müsaadelerin alınması durumunda pay başı 12,20 lira olacağını açıklaması tarihi fiyat hareketlerini beraberinde getirdi.

Öte yandan, BIST 100 endeksi Türk lirası bazında rekor kırmasına rağmen kasımda dolar bazında ise yüzde 12,65 kıymet kaybederek 132 puanla Temmuz 2004’ten bu yana en düşük kapanışını yaparken, aylık bazda son 8 ayın en süratli düşüşünü gerçekleştirdi.

Şubatta 225 puanla yılın en yüksek düzeyini görmesinin akabinde düşüş eğiliminde hareket eden dolar bazlı BIST 100 endeksinin tarihi doruğu, 510 puan ile Kasım 2010’da görülmüştü.

Analistler, borsada yükseliş eğiliminin aralıkta da sürebileceğini, COVID-19 salgınında Omicron varyantı ve dünya genelinde şahinleşen para siyasetlerinin global hisse piyasalarında belirsizlikleri artırdığının unutulmaması gerektiğini bildirdi.

“Yılı 2.000 puan düzeyinden tamamlayabiliriz”

A1 Capital Yatırım Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, “Borsa İstanbul tarafında TL’de zayıflama hisse piyasalarının itici gücü olmaya devam ediyor. Yatırımcıların gerçek varlık olarak gördükleri borsada, hem genele yayılan hem de halka arzlara ağır ilginin devam ettiğini görmekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Nasıl bir Aralık?” sorusunun yanıtının kasımın son 5 süreç gününe sığdığına değinen Atılal, şunları kaydetti:

“Tam COVID-19 tesirinden çıkıyoruz, ekonomiler açık, bilgiler güçlü, mali genişlemenin sonuna geliyoruz, ABD ve İngiltere merkez bankaları mali gevşemeyi azaltıyorlar, Avrupa’da enflasyonda zirve göründü, Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) dataları birinci sefer her yerde beklentilerin üzerinde geliyor, 2022 planlarını aralıkta net görürüz diyorduk ki, Omicron varyantı çıktı ve her şey tekrar belirsizliğe döndü.

Finansal piyasalar, enflasyonist endişelerin devam etmesi ve beklenenden daha erken bir faiz artırımı beklentileri ile bir mola verdiler diyecekken, ani bir riskten kaçınma dönüşü yaşadılar. COVID-19’un potansiyel olarak aşılara daha dirençli yeni bir varyantının keşfedilmesinin akabinde endekslerde genel bir düşüş gördük ve bu durum global ölçekte bir dizi kısıtlama korkusuna yol açarken, hem volatilitenin hem de dehşet endeksinin artmasına neden oldu.”

Atılal, Omicron varyantında süratli ve aktif yayılma olması halinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) piyasa beklentisi olan 2022’de 2 faiz artışını yapamayacağını belirterek, Fed’in likitide azaltımının hızlandırılmasında bile beklemeye geçebileceğini söz etti.

Buna karşılık, tekrar de 1-2 haftalık dalgalanma sonrasında kıymetli merkez bankalarının belirsizlik öncesi gündemine devam etmesini beklediklerini kaydeden Atılal, Borsa İstanbul tarafında ise yatırımcıların gerçek varlık olarak gördükleri hisse piyasalarında hem genele yayılan hem de halka arzlara ağır ilginin devam ettiğini aktardı.

Atılal, yabancı yatırımcıların da son 3 aydaki alımlarının yükseliş trendinin devam etmesi açısından en kıymetli göstergelerden olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Düzeltme hareketinin kısmi ve sektörel gelişmelere dayalı olmasını beklemekteyiz. Esasen petrokimya, teknoloji, savunma sanayi, demir-çelik ve otomotiv bölümleri güçlü konumdalar, Omicron tesirinin zayıflaması ile buna havacılık bölümünün de eşlik etmesini, kurda bir dengelenme bandı yakalandığı takdirde ise bankacılık kesiminde süregelen faiz indirimlerinin fiyatlamalara da olumlu yansımasını bekleyebiliriz. Tüm bunları göz önüne aldığımızda BIST 100 endeksinin yılı 2.000 puan düzeylerinde kapatabileceğini varsayım ediyoruz.”

“1.770 düzeyi kıymetli dayanak pozisyonunda bulunuyor”

Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya da, kasımda global hisse piyasalarının güçlü bir formda rekorları kırarak ilerlediğini ve yıllık bazda getirilerini yüzde 20’lerin üzerine çıkardığını kaydederek, BIST 100 endeksinin de borsaya güçlü yabancı girişiyle misal bir performans sergilediğini belirtti.

Yabancı sermaye girişi olmasa BIST 100 endeksindeki yükseliş eğiliminin bu kadar güçlü olmayabileceğini söz eden Kaya, “Yükselişte yabancı girişi kadar TL’nin bedel kaybı süreci, bankalar başta olmak üzere şirketlerin çok âlâ gelen 3. çeyrek karlılıkları tesirli oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaya, Aralık ayına başlarken gündemde COVID-19 salgını nedeniyle yine kapanma dehşetinin olduğunu aktararak, “Omicron varyantı nedeniyle kapanmalar artıyor. Noel arifesindeki batı ülkelerinin, bu kutlamaları iptal etmesi, klasik Noel pazarlarını bile kapatması dikkat çekiyor.” sözlerini kullandı.

Omicron varyantında çok fazla mutasyon olduğu için aşı aktifliğinin sorgulandığını belirten Kaya, aşıların aktifliğinin netleşme sürecinin piyasalarda kar satışlarına mazeret olabileceğini bildirdi.

Kaya, 26 Kasım’da petrol fiyatlarında yüzde 10’u aşan düşüşler üzere piyasalarda çok tepkilerin görülebileceğine değinerek, “Türkiye’de 16 Aralık’ta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizi indirmesi bekleniyor. Öncesinde öbür koşullar sabit kalmak kuralıyla borsadaki yükseliş eğiliminin korunması beklenebilir. Üstte 1.900 düzeyi direnç noktası olarak öne çıkabilecekken, 1.770 düzeyi değerli dayanak pozisyonunda bulunuyor.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP