DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3186300,49%
İstanbul
12°

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ekonomide yavaşlama somutlaşıyor: Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı düşüşte
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Ekonomide yavaşlama somutlaşıyor: Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı düşüşte

Ekonomide yavaşlama somutlaşıyor: Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı düşüşte

ABONE OL
24 Kasım 2022 18:40
Ekonomide yavaşlama somutlaşıyor: Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı düşüşte
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), kasımda bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 97,9’a geriledi. Böyleve güvensizlik sınırı olan 100,0’ün de altına indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kasım ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1734 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek hesaplanmakta.

Buna göre, RKGE kasımda bir önceki aya kıyasla 2,4 puan gerileyerek 97,9 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) de 0,7 puan azalışla 101,3 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde,

genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken,

son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Son üç aya için, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler ise zayıfladı.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıflarken, iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyir ise azalış bekleyenler lehine döndü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre gerilerken, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler ise bir önceki aya göre güçlendi.

ÜFE beklentisi yüzde 94,1’e yükseldi

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 2,2 puan artarak yüzde 94,1 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,6‘ya yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 71,9’a, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21,5‘e geriledi.

Kapasite kullanım oranı sert geriledi

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 1 puan azalarak yüzde 75,9 seviyesinde açıklandı.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşti.

Dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı kasımda yüzde 74.00’ten yüzde 72.10’a,

Tüketim malları kapasite kullanım oranı yüzde 74.70’ten yüzde 74.10’a geriledi.

Yatırım malları tüketim malları kapasite kullanım oranı aynı ayda yüzde 77.40’tan yüzde 76.80’e,

Ara mallar tüketim malları yüzde 76.70’ten yüzde 75.40’a,

Dayanıksız tüketim malları ise yüzde 74.90’dan yüzde 74.50’ye geriledi.

TCMB

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP