DOLAR 20,9783 0.73%
EURO 22,5975 -0.26%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN 5695830,62%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Elvan istifa etti, yerine Nureddin Nebati atandı

Elvan istifa etti, yerine Nureddin Nebati atandı

ABONE OL
2 Aralık 2021 08:12
Elvan istifa etti, yerine Nureddin Nebati atandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Misyondan affını isteyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın talebini Cumhurbaşkanı Erdoğan kabul etti.

Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Atama, Anayasa’nın 104 ve 106’ncı unsurları yeterince yapıldı.

Elvan, Berat Albayrak’ın istifasının akabinde, Naci Ağbal’ın TCMB Lideri misyonuna getirilmesi ile birlikte geçen yıl kasım ayında bakanlık misyonuna getirilmişti. Ağbal misyondan Mart ayında alınmıştı.

Yeni Bakan’dan birinci tweet

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Nureddin Nebati toplumsal medya hesabından birinci paylaşımını yaptı

Nebati, “Rabbim, kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır. İşimizde bize doğruluk ver, bizi muvaffak kıl. Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı misyonunu hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği itimada layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah” iletisini paylaştı.

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde doğdu.

Siyaset Bilimi uzmanı olan Nebati, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmını bitirdi. Nebati, yüksek lisansını birebir üniversitenin Toplumsal Bilimler Enstitüsünde Milletlerarası Alakalar alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi alanında doktora unvanı alan Nebati, farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Bir periyot dokuma işiyle uğraşan Nebati, Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez İdare Konseyi ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Şurası üyeliklerinde bulundu. Nebati, MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesi olarak vazife aldı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR, TÜGVA, LİDER, UTESAV, TDED, BEK, İDD, İDV ve gibisi vakıf ve derneklerde üyeliği bulunan Nebati, ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Ortası Kudüs Platformu Türkiye Lideri olarak misyonlar üstlendi.

Nebati, AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde Merkez Karar ve İdare Heyeti (MKYK) üyesi seçildi ve MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Lideri ve Genel Lider Yardımcısı olarak vazife yaptı.

24. Devir’de İstanbul, 25. Devir’de Şanlıurfa, 26. Devir’de İstanbul Milletvekili seçilen Nebati, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı misyonuna getirilmeden evvel Bakan Yardımcısı idi.

Uygun seviyede İngilizce, az seviyede Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babası.

En az 10 karakter gerekli