DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 605525-2,22%
İstanbul
22°

KAPALI

03:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (1 Aralık 2021)
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (1 Aralık 2021)

Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (1 Aralık 2021)

ABONE OL
1 Aralık 2021 07:54
Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (1 Aralık 2021)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurt içinde aylardır olduğu üzere yılın son ayının birinci gününde de TL’deki sert hareketler izlenirken cuma günü açıklanacak olan kasım ayı enflasyonu öncesinde gösterge niteliği taşıyan İstanbul enflasyonu da bugün piyasaların ajandasındaki en değerli gündem hususu olacak. Küresel piyasalarda Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgileri gün uzunluğu takip edilecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT canlı yayınında sarf ettiği, “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü daima birlikte göreceğiz” açıklamaları sonrası yeni bir rekorla 13,96 düzeyine kadar yükseldi. 14 hududundan dönen kur, gece uzunluğu 13 liranın üzerinde dalgalanırken bu sabah saatlerinde 13,50-13,60 bandında kıymetleniyor. Euro/TL ise 15,72 ile rekor tazeledikten sonra bu sabah 15,35-15,45 bandından süreç görüyor.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız. Yatarımı, üretimi engellemelerine müsaade etmeyeceğiz, büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu tezgahın bozulmasını istemeyenler kur manipülasyonu ile bizi yine bu oyuna çekmek istiyorlar. Global finans etrafları ve içerideki işbirlikçileri bunu başaramayacaklar” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının Türkiye’de görülmediğini, yüklü olarak Delta varyantı görüldüğünü bildirdi.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, BioNTech ve Pfizer’ın COVID-19’a karşı geliştirmiş oldukları aşının yeni varyant Omicron’un rastgele bir ağır hastalık yapmasına karşı güçlü muhafaza sunmasının büyük mümkünlük olduğunu söyledi.

Oxford Üniversitesi, COVID-19 için geliştirilmiş aşıların yeni varyant Omicron’a karşı müdafaa sağlamadıklarına yönelik bir ispat bulunmadığını bildirdi.

Japonya’da imalat bölümü aktivitesi artan üretim ve siparişlerin tesiriyle Kasım ayında yaklaşık 4 yılın en süratli büyümesini yaşadı.

Fed Lideri Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Aralık ayı toplantısında varlık alımlarının azaltılmasına sürat verilmesini tartışmalarını beklediğini söyledi.

Çin’de özel kesimin hazırladığı imalat kesimi PMI bastırılmış talebin, düşen istihdamın ve yüksek fiyatları tesiri ile imalat dalı aktivitesinin daraldığına işaret etti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) İdare Heyeti üyesi Seiji Adachi, Japon Yeni’nde son periyotta yaşanan bedel kaybının denizaşırı piyasalardan elde edilen şirket karlarını artırarak ülke iktisadına yarar sağladığını savundu.

GÜNÜN AJANDASI

Ayın birinci günü yurt içinde her vakit olduğu üzere İstanbul için perakende satış sayıları takip edilecek. İstanbul’da Ekim ayında perakende satışlar aylık yüzde 3,29, yıllık yüzde 20,76 artış göstermişti (12.00).

Taban Fiyat Tespit Komitesi, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım başkanlığında toplanacak (14.00).

Yeniden her ayın birinci günü açıklanan imalat kesimi PMI dataları günün erken saatlerinden başlayarak, akşam saatlerine kadar sırasıyla ekranlara düşecek. Türkiye için İSO İmalat Bölümü PMI geçen ay 51,2 düzeyinde açıklanmıştı (10.00). Türkiye dışında 36 ülke ve bölge için PMI sayılarının gelmesi bekleniyor.

Avrupa’da PMI bilgileri dışında çok öne çıkan bir data bulunmuyor. İngiltere’nin 18, Almanya’nın 5 yıllık, Yunanistan’ın 26, Avrupa Komitesi’nin 3 ve 6 haftalık bono ihaleleri takip edilecek.

ABD’de istihdam datalarının öncüsü olarak kabul edilen ADP özel kesim istihdam sayıları gelecek (16.15). Özel kesim istihdamı bir evvelki ay 571 bin artış göstermişti. İnşaat harcamaları, ISM PMI (17.00) ve DoE petrol stokları (18.30) ABD’de izlenecek başka datalar olacak.

ABD’de ‘Bej Kitap(Beige Book)’ raporu açıklanacak (22.00).

En az 10 karakter gerekli