DOLAR 20,9783 0.73%
EURO 22,5975 -0.26%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN 5692450,64%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

İmalat sanayi altıncı ayda da büyümesini sürdürdü

İmalat sanayi altıncı ayda da büyümesini sürdürdü

ABONE OL
1 Aralık 2021 10:42
İmalat sanayi altıncı ayda da büyümesini sürdürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), kasım ayında 52 bedelini aldı.

İmalat dalının istihdam ve üretimi artış kaydederken, yeni siparişler geriledi. İmalatçıların fabrika çıkış fiyatları, TL’deki bedel kaybı ve ona paralel yükselen girdi fiyatları sonucu endeks tarihinin en yüksek artışını kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için IHS Markit tarafından derlenen imalat PMI, koronavirüs yasaklarının gevşetildiği haziran ayında daralmadan büyümeye işaret eden 50 düzeyinin üzerine çıktı. Endeks Ekim ayında 51.2 kıymetini almıştı.

Üretim alt endeksi ekim ayındaki 48.7 düzeyinden kasımda 50.2’ye yükselerek sonlu büyümeye işaret etti. Ankete karşılık veren şirketlerden kimileri yükselen talebe paralel üretimi artırdıklarını tabir ederken, kimi şirketler fiyat baskıları ve yeni siparişlerdeki düşüş nedeniyle üretimin gerilediğine dikkat çekti.

Yeni siparişler alt endeksi 49’dan kasım ayında 47.5’e inerek yeni siparişlerdeki daralmanın hızlandığını gösterdi. Yalnızca yeni ihracat siparişlerini gösteren alt endeks ise 53.9’dan 51.6’ya inerek ihracat siparişlerindeki artışın ivme kaybederek de olsa sürdüğünü gösterdi. Yeni siparişleri düşüş kaybeden şirketler, bunun fiyat artışları, elektronik kesim derdi ve otomotiv kesimindeki meselelerden kaynaklandığını söz ettiler.

TL’deki bedel kaybı ham unsur fiyatlarının Eylül 2018’den bu yana en süratli halde artmasına yol açarken, imalatçıların fabrika çıkış fiyatları ise 16 buçuk yılın evvel derlenmeye başlanan PMI tarihinin en süratli artışını kaydetti.

İmalat PMI hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit İktisat Yöneticisi Andrew Harker, “Türk imalat kesimi Kasım ayında büyüme kaydetmiş olsa da şirketler aslında yüksek ham husus fiyatlarını daha da artıran TL’deki bedel kaybının yarattığı ani maliyet artışları nedeniyle baskı altında kalıyorlar… Şirketler üzerindeki bu baskı bir ölçü hafiflemesi için önümüzdeki aylarda TL’nin biraz istikrar kazandığını görmemiz gerekecek” dedi.

En az 10 karakter gerekli