DOLAR 18,6475 0.01%
EURO 19,3908 0.49%
ALTIN 1.050,490,81
BITCOIN 3064581,56%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

12:56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Norveç Emeklilik Fonu Sanica Isı halka arzına katıldı
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Norveç Emeklilik Fonu Sanica Isı halka arzına katıldı

Norveç Emeklilik Fonu Sanica Isı halka arzına katıldı

ABONE OL
24 Kasım 2022 18:32
Norveç Emeklilik Fonu Sanica Isı halka arzına katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da gong, panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretiminin yüzde 54’ünü ihraç eden Sanica Isı için çaldı. Yıldız Pazar’da SNICA kodu ile işlem görmeye başlayan Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63, halka arz büyüklüğü ise 801,2 milyon TL oldu.

Toplam 36 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla 15-16-17-18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım yöntemiyle, pay başına 20,03 sabit fiyattan talep toplayan Sanica Isı’nın halka arzına yatırımcılardan toplamda 10,9 kat talep geldi. Sanica Isı’nın halka arzına yurt içi bireysel yatırımcılardan belirlenen tahsisatın 13,7 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 9,3 katı ve bir süredir Türkiye sermaye piyasalarına ilgisi zayıf olan yabancı kurumsal yatırımcılardan ise belirlenen tahsisatın 3,4 katı talep geldi.

Dünyanın en büyük emeklilik fonlarından biri olan Norveç Emeklilik Fonu Norge Bank Investmen Management, Sanica Isı halka arz paylarının yüzde 5’ini aldı. 40 milyon TL nominal değerli paylarının halka arzında 166 bin 700 yatırımcıya dağıtım gerçekleştirildi.

Gong törenine, Borsa İstanbul A. Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Onur Topaç, İntegral Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Cenk Ulukartal, İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran, Sanica Isı üst yönetimi ve sermaye piyasaları-iş dünyasından temsilciler katıldı.

“Türkiye’nin büyük sanayi şirketlerini tek tek ziyaret ediyoruz”

Sanica Isı Gong Töreni’nde konuşan Borsa İstanbul A. Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Sanica Isı halka arzına gelen yüksek taleple, yaklaşık 801 Milyon TL tutarında halka arz geliri ve 166 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla çok başarılı bir halka arz olduğunu belirtti. Ergun, “Sanica Isı’nın başarılı halka arzının bu açıdan, hazırlığı devam eden halka arzlar için güzel bir örnek olmuştur” dedi.

“Önceliğimiz yurt dışı yatırımlar olacak”

Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde gerçekleştirdiği panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimiyle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olduğunun altını çizdi. Fatinoğlu, “Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde tamamen yerli ve milli üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçalarını dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Önümüzdeki dönem önceliğimiz yurt dışı yatırımlarımız olacak. Hedeflediğimiz yatırımları hızla hayata geçirdiğimizde vergisel avantajlarla yurt dışı pazarlarda rekabet avantajı kazanacağız. Böylece yurt dışında var olduğumuz pazarlarda konumumuzu güçlendirmenin yanında yeni pazarlara daha avantajlı bir şekilde girme şansı yakalayacağız. Sanica Isı olarak bugünden itibaren yurt dışı fırsatları değerlendirerek yatırımlarımızı hızla hayata geçireceğiz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP