DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316983-0,03%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tohum yetiştiricilerinden firmalara, ek güzelleştirme ödemesi talebi
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Tohum yetiştiricilerinden firmalara, ek güzelleştirme ödemesi talebi

Tohum yetiştiricilerinden firmalara, ek güzelleştirme ödemesi talebi

ABONE OL
2 Aralık 2021 12:00
Tohum yetiştiricilerinden firmalara, ek güzelleştirme ödemesi talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tohum yetiştiricileri girdi maliyetlerinde yaşanan yüksek artışlar nedeniyle firmalardan ek güzelleştirme ödemesi yapmaları talebinde bulundu.

Türk çiftçisinin gündeminde artan maliyetler ve kuraklığın bulunduğunu belirten Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) İdare Heyeti Lideri ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) İdare Şurası Üyesi Hacı Ömer Güler, buna bir de mahallî ve memleketler arası monopol firmalarının tek taraflı mukavelelerinin yarattığı mağduriyetlerin eklendiğini aktardı.

Son vakitlerde kimi lokal firmalar ile global ölçekte üretim yapan büyük şirketlerin, çiftçilerle daha evvel yaptıkları kontratlara uymadığını kaydeden Güler, firmaların TÜRKTOB’un örnek tip kontratlarına uymadığını bildirdi.

Güler, “Tüm eserlerde olduğu üzere mısır tohumunda da maliyetlerle birlikte satış fiyatları da artıyor. Mısır üzere piyasada 2800 TL/ton ile 3.600 TL/ ton ortasında değişen baz alım fiyatlarına karşılık, çiftçimiz bu firmalar tarafından maliyetinin altında eser tonunu 1.700 TL/ton tavan fiyat baz alınarak satmak zorunda kalıyor. Tek taraflı olan, yalnızca firmaların çıkarlarını önceleyen mukaveleleri girdi maliyetlerini öngöremedikleri için imzalayan çiftçimiz sıkıntı durumda kalıyor.” sözlerini kullandı.

“Ek düzgünleştirme yapılmalı”

Hacı Ömer Güler, 2021 yılında yaşanan fiyat istikrarsızlığı ve girdi maliyetlerindeki yüksek artışlar nedeniyle firmaların “ek iyileştirme” ödemesi yapmasını istedi.

2021 yılı mukavelelerinin ödeme ile ilgili unsurunun yeterli niyet göstergesi olarak değiştirilmesini tavsiye eden Güler, şunları kaydetti: “2022 yılı kontratlarının günün şartları, borsada oluşan fiyatlar ve fiyatlamaya etki eden parametreler dikkate alınarak yapılmasını, ihtilafların tahlilinde ise TÜRKTOB Hakem Konseyi’nin yetkili olması ibaresinin eklenmesini talep ediyoruz. Tüm maliyetlerine resmi datalarla ortalama yüzde 50 lakin piyasa datalarıyla yüzde 150 artırım gelen çiftçimizi ziyanına eser satmaya mecbur bırakmak, çok uluslu şirketlerin insafına terk etmek, özgür piyasa ismi altında, global birkaç şirketin hegemonyasına terk etmek zulümdür, açlıktır. Bu üzere problemler çiftçimizi üretime küstürmekle bir arada geri kazanmasını da oldukça zorlaştırıyor. Üretimin devamlılığı için kimseyi gözden çıkaramayız. Ortak akıl çerçevesinde hareket etmeliyiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP