DOLAR 18,5937 0.02%
EURO 18,1859 -0.03%
ALTIN 1.017,50-0,51
BITCOIN 363802-1,84%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE


Elektronik para ihraç eden kuruluşlara sermaye kaidesi
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Elektronik para ihraç eden kuruluşlara sermaye kaidesi

Elektronik para ihraç eden kuruluşlara sermaye kaidesi

ABONE OL
1 Aralık 2021 09:57
Elektronik para ihraç eden kuruluşlara sermaye kaidesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracı ile ödeme hizmeti sağlayıcıları hakkında Merkez Bankası (TCMB) yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Elektronik para ihraç eden kuruluşlara 5 milyon TL ödenmiş sermaye kuralı getirildi. Bu kuruluşların fatura ödemelerine aracılık edilmesine yönelik hizmetlerin verilmesinde en az 1 milyon TL, ödeme hesabının işletilmesi, para transferi ve havalesi, ödeme aracının ihraç yahut kabulü üzere hizmetleri sunmasında ise en az 2 milyon TL ödenmiş sermaye kaidesini yerine getirmesi gerekiyor.

Yeni yönetmelikle, 2014 yılında yayımlanan ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracı ile ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları hakkında yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmelik, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve faaliyetleri ile ödeme hizmeti sağlayıcılarına, ödeme hizmetlerinin sunulmasına ve elektronik para ihracına asıllar düzenliyor.

Türkiye’de ödeme hizmetleri alanında faaliyette bulunmak yahut elektronik para ihraç etmek üzere TCMB’ye yapılacak faaliyet müsaadesi müracaatları, istihbari inceleme evresi ve son onay basamağı olmak üzere iki adımdan oluşacak. Faaliyet müsaadesi başvurusu yapan şirketin unvanının ödeme kuruluşu ya da elektronik para kuruluşu olduğunu gösterir ibareleri içermesi mecburî olacak.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, mevduat yahut iştirak fonu kabul edemeyecek, kredi veremeyecek, ödenmesine aracılık edilen meblağları taksitlendiremeyecek. Sürecin her iki tarafının da Türkiye’de yerleşik olduğu ve Türkiye’de bulunan ödeme hizmeti sağlayıcılarının kullandığı ödeme süreçleri ile ilgili olarak döviz alım satım süreci yapamayacak. Döviz alım satım süreci, sürecin taraflarından birinin yurt dışında bulunması ön kuralıyla yönetmelikle belirlenen kurallar dahilinde mümkün olabilecek.

Ek özkaynak kaidesi ve bloke getirilebilecek

TCMB, kuruluşa ödeme hizmeti olarak kıymetlendirilmeyen alanlarda faaliyet gösterebilmesi için ek özkaynak bulundurma yükümlülüğü getirebilecek.

Ödeme fonları müdafaa hesapları ile elektronik para müdafaa hesapları, fon sahiplerinin haklarının tazmin edilmesi ve kuruluşun ilgili maddeden kaynaklanan yükümlülüklerinin yerine getirilmesini teminen ilgili banka tarafından bloke edilecek.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, bu karar uyarınca TCMB nezdinde; verilen hizmete nazaran 2 milyon TL, 3 milyon TL yahut 5 milyon TL teminat bulundurmak zorunda olacak.

Baz teminat ölçüsü; müşteri sayısı 50,000’den az olanlarda minimum, 50,000 ile 500,000 ortasında olanlarda iki katı, 500,000 ile 5 milyon ortasında olanlarda 3 katı, 5 milyondan fazla olması halinde ise dört katı olacak.

Elektronik para ihracı

Elektronik para ihraç eden kuruluş, aldığı fon fiyatı kadar elektronik parayı gecikmeksizin ihraç edecek. Elektronik para temin etmek üzere elektronik para kuruluşunun temsilcisine verilen fonlar, elektronik para kuruluşuna verilmiş sayılacak.

Elektronik para karşılığında alınan fon için faiz işletilemeyecek ve müşteriye elektronik paranın tutulduğu müddete ve fiyata bağlı rastgele bir menfaat sağlanamayacak.

Elektronik para ihraç eden kuruluş, müşterinin talebi üzerine elektronik paranın karşılığı kadar fonun geri ödenmesine ait süreçleri talebi almasının akabinde en geç sonraki iş günü sonuna kadar yapmakla yükümlü olacak.

Yönetmeliğin uygulanmasında, elektronik para, elektronik para temin etmek üzere ödeme yapıldığı anda ihraç edilmiş sayılacak.

Çerçeve kontrat kararları

Ödeme hizmeti sağlayıcısı ile müşteri ortasındaki süreklilik arz eden periyodik ödeme münasebetleri mukavele ile düzenlenecek. Uzaktan irtibat aracı ile kurulan kontratlarda yazılı hal kuralı aranmayacak.

TCMB, uzaktan bağlantı aracı ile yapılan çerçeve kontrat kapsamında ödeme hizmeti sağlayıcısı tarafından sunulacak ödeme hizmetlerine ait sınırlamalar getirebilecek. Ödeme hizmeti sağlayıcısı da uzaktan irtibat aracı ile yapılan çerçeve mukavele kapsamında sunacağı ödeme hizmetlerine ait sınırlamalar getirebilecek. Müşterinin talebi olmadığı sürece uzaktan irtibat aracı ile çerçeve mukavele yapılmasına yönelik rastgele bir süreç yapılamayacak.

TCMB, ödeme hizmeti ve elektronik para ihracı kapsamındaki belli bir süreç tipine ait olarak rastgele bir isim altında sürecin taraflarından birinin aldığı fiyat, masraf, kurul ve öteki menfaatlerin nitelikleri ile azami ölçü ya da oranlarını tespit etmeye, bunları kısmen yahut büsbütün hür bırakmaya yetkili olacak.

TCMB ayrıyeten, ödemeler alanının gelişimini olumsuz etkileyebilecek nitelikte durum ve uygulamaları tespit etmesi durumunda, ilgili kurum ve kuruluşların üye olarak iştirakiyle, makul bir müddet ile ya da süresiz olarak çalışmalar yürüterek belirlenen mevzu ile ilgili çıktılar üretecek çalışma komiteleri kurabilecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih prestijiyle faaliyette bulunan kuruluşlar, bu yönetmelik ile getirilen kararlara bir yıl içinde uyumlu hale gelmekle yükümlü olacaklar.

En az 10 karakter gerekli