DOLAR 17,9513 0.2%
EURO 18,3415 0.52%
ALTIN 1.028,410,55
BITCOIN 4345904,77%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Engin Altay, Erdoğan’a seslendi: Bakan değiştirmekle olmaz kafayı değiştir!
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Engin Altay, Erdoğan’a seslendi: Bakan değiştirmekle olmaz kafayı değiştir!

Engin Altay, Erdoğan’a seslendi: Bakan değiştirmekle olmaz kafayı değiştir!

ABONE OL
2 Aralık 2021 17:39
Engin Altay, Erdoğan’a seslendi: Bakan değiştirmekle olmaz kafayı değiştir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulamaya girmesinin akabinde 4 Merkez Bankası lideri, 3 bakan değiştiğine dikkat çekerek, “Merkez Bankası Lideri değiştikçe iktisat batıyor, Hazine Maliye Bakanı değiştikçe Türk parası yerle yeksan oluyor. Erdoğan; çok samimi, çok net bir davet yapıyorum. Bakan değiştirmeyi bırak, kafayı değiştir” dedi. Yeni bakan Nurettin Nebati’nin Fethullah Gülen ile fotoğrafı olmasıyla ilgili Altay, “FETÖ ile fotoğrafı olmayan siyasetçi yok fakat buradan şu çıkabilir tabi: FETÖ’nün vücudu firarda, fikri iktidarda” yorumunda bulundu.

Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi kıymetlendirdi.

Doktorlar için yapılan artırımın tüm sıhhat çalışanları için yapılması gerektğine vurgu yapan Altay, “Dün akşam bilindiği üzere hekimlerimize yönelik görece bir uygunlaştırma yapıldı. Keşke bu güzelleştirmeyi 18 ayda 8 bin tabip istifa etmeden evvel yapabilseydik ve keşke bu güzelleştirmeyi 5 bine yakın hekim yurtdışında çalışmak için Türk Tabipler Birliği’ne başvurmadan evvel yapabilseydik. Sıhhat ordusunu bir bütün olarak görmek lazım. Sıhhat çalışanlarını elbette tabiplerimiz elbet en başta işin lokomotifleri lakin sıhhat ordusunu bir bütün görmek ve oradaki iş barışını da bozmamak lazım. Hekimlerimize yönelik düzgünleştirmeye amasız ve fakatsız, kayıtsız kuralsız kabul oyu verdik, 17 dakikada hekimlerimize ilgili bir düzgünleştirme yaptık. Sıhhat ordusunu bir bütün düşünmemiz lazım ve sıhhat ünitelerinde çalışan bütün işçilerimizin yüzünü güldürmemiz lazım. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz buna açığız” diye konuştu.

“BAKAN DEĞİŞTİRMEK YETMEZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın misyonundan istifasıyla ilgili Altay, şunları söyledi:

“Yaklaşık 3,5 yıllık bir süreç içerisinde, tek adam idaresi içinde 4 Merkez Bankası Lideri, 3 Hazine ve Maliye Bakanı değiştirdik. Lakin 4,7’den alınan dolar, bugün itibariyle 13,40. 9 liralık bir artış var. Damadın yeni ekonomik programının yerini artık yeni ekonomik model aldı: YEM… Millet bu yemi yemez ve yutmaz. Millet balık değil, milletin aklı başında; millet olanı biteni, devleti sevk ve yönetim edenlerin içine düştüğü gafleti ibretle izliyor. Bunu herkesin bu türlü bilmesi lazım. Merkez Bankası Lideri değiştikçe iktisat batıyor, Hazine Maliye Bakanı değiştikçe Türk parası yerle yeksan oluyor. Erdoğan; çok samimi, çok net bir davet yapıyorum. Bakan değiştirmeyi, banka bakanını değiştirmeyi bırak, kafayı değiştir. Ekonomiyi bilmediğini söylesen, Türkiye iktisadı içinde bulunduğumuz bu halden hızla tırmanışa, güzelleşme sürecine geçecektir. Sayın Genel Liderimiz salı günü sana 5 başlık verdi ya 5 başlık… 2009’dan beri toplanmayan Ekonomik ve Toplumsal Kurulu topla kardeşim. Devlette israfı bitirsen, sen ve millet bir nefes alır, sen de alırsın ya. Bu devletteki israfın boyutları 84 milyonu değil, 184 milyonun ekonomik refahını sağlayacak kadar abartıldı, büyütüldü. Dövizle ödemelerin tamamını TL’ye çeviriver bak ne oluyor, bak ne oluyor ve adaletsizlikten sakın. Adaletsizlik bütün kötülüklerin anasıdır ve en güzel sen bilirsin, adalet… Türkiye Cumhuriyeti topraklarında adaletten eser yok. Ve son olarak rüşvet ve yolsuzluktan devleti arındır kardeşim. Kâfi, doymadınız mı yahu? Bu devlet tarihinde hiç olmadığı kadar rüşvete ve yolsuzluğa, talana ve yağmaya maruz kalıyor. Tekrar söylüyorum: Liyakatten yoksun, adaletten yoksun, namustan, ahlaktan yoksun bir devlet idaresi ayakta kalamaz ve devlet batarsa, millet altında kalır, ezilir.”

TABAN FİYAT DAVETİ

Gündemdeki minimum fiyat tartışmalarına değinen Altay, “385’ten 209’a düştü taban ücretlinin aldığı paranın dolar karşılığı. 176 dolar, bugünkü kurla 2 bin 370 altı lira yapıyor. Nasıl olacak? Nasıl toparlayacağız? Şu anda Türkiye’de minimum fiyat son 20 yılın en düşük düzeyinde. Yahu bu ülkede 2013’te, bakin 9 sene evvel minimum fiyatın dolar karşılığı 451 dolar idi. Erdoğan der ya, ‘nereden nereye.’ Batırdın milleti, ezdin; kura ezdirdin, enflasyon ezdirdin. Taban fiyatı vergi dışında bırakılmalıdır. Yetmez… Bütün fiyatların taban fiyat kadar kısmı da vergi dışında olmalı, vergiden muaf olmalı” dedi.

“FETÖ’NÜN VÜCUDU FİRARDA FİKRİ İKTİDARDA”

Altay, yeni Hazine ve Maliye Bakanı’nın Gülen ile fotoğraflarının sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Esasen Gülen ile fotoğrafı olmayan yok. Erdoğan’ın Fethullah Gülen’le farklı vakitlerde, farklı yerlerde çekilmiş 7-8 başka fotoğraf var. Hükümet üyelerinin büyük çoğunluğunun var. Ak Parti üst yöneticilerinin neredeyse tamamının var. Nurettin Nebati’nin Fethullah Gülen’le fotoğrafını yadırgamıyorum. Zira ben FETÖ’cüleri 6 tipte kategorize ediyorum: Çok bilinmeyen sırra sahip olan, çok parası olanlar, AK Parti üst idarede hısımı olanlar ve neyse Meclis’e bomba ve kurşun sıkanlar ve parası olmayanlar. Bunlardan parası olmayanlarla, bomba ve kurşun sıkanlar cezaevinde; öbür saydıklarım, bomba ve kurşun sıktıranlar, çok parası olanlar, çok kapalı sırra sahip olanlar ve AK Parti üst idaresinde hısımı olanların hepsi dışarda. 6 tip FETÖ’cü var: 2 tipi cezaevinde, 4 tipi dışarda. FETÖ ile fotoğrafı olmayan siyasetçi yok lakin buradan şu çıkabilir tabi: FETÖ’nün vücudu firarda, fikri iktidarda. Melih Gökçek’in FETÖ ile ilgilerini, FETÖ’cülerle alakalarını de Türkiye’de sanıyorum bilmeyen yok. Bu durumda Sayın Gökçek de bu 6 kategoride cezaevinde olmayan tipler ortasında 4 kategoriden birine girer hiç kuşkunuz olmasın.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP