• HABERLER
  • SERVİS 1
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Estetikle İlgili Yanlış Bilinen 10 Madde

Estetikle İlgili Yanlış Bilinen 10 Madde

ABONE OL
3 Ekim 2021 17:18
Estetikle İlgili Yanlış Bilinen 10 Madde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde estetik ameliyatları büyük ilgi görüyor. Estetik yaptırmak isteyenler önce internette arama yaoıyor. Ancak konuyla ilgili çok fazla bilgi kirliliği var ve her kafadan ayrı bir ses çıkıyor! Bahçeşehir Üniversitesi Hastanesi Medical Park Göztepe’den Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Engin Selimoğlu meme, burun ve yağ aldırma operasyonlarıyla ilgili bilinen 10 yanlışın doğrusunu anlattı

  • 1.Yanlış Meme büyütme için kullanılan silikon protezler kanser yapıyor.
meme silikonu
meme silikonu

Doğru Meme protezleri meme büyütmede altın standart yöntemdir. Her kadının göğüs yapısı ve hacmi çok farklıdır. Küçük ya da asimetrik göğüs problemlerinin giderilmesinde en geçerli yöntem silikon protezlerdir. Silikon protezli bir memede kanser riski artmaz. Böyle bir durum oluştuğunda protezli meme de kansere yönelik ameliyat ve diğer tadavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır. Meme kanseri ile meme protezlerinin ilişkisi gösterilememistir.

2.Yanlış Meme estetiği yaptıranlar bebeğini emziremez.

Doğru Meme ameliyatı geçirenler emzirme potansiyeli varsa emzirmeye devam edebilirler. Doğum yapmamış kadınlarda meme küçültme yaparken süt verme fonksiyonuna olabildiğince az zarar vereceğini düşündüğümüz ameliyat tekniklerini kullanıyoruz. Aslında büyük memeye sahip olmak daha çok süt verebilir anlamına gelmiyor. Hatta büyük memeli kadınların daha çok süt verme zorluğu yaşadığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı sonrası süt verme sıkıntısı çeken kadınlar zaten ameliyat olmasa da emziremeyecek olan bir yapıya sahip olabilirler.

3.Yanlış Meme kanseri sonrası memesiz yaşarsın!

meme estetigi
meme estetigi

Doğru Meme kanseri ameliyatı ile eş zamanlı ya da geç zamanlı meme onarım ameliyatları yapılabilmektedir. Bu kadar sık görülmekle birlikte gelişen erken tanı ve tadavi yöntemleri sayesinde meme kanseri artık tadavi edilebilir bir hastalık olarak kabul görüyor. Tıbbi açıdan bir engel olmadığı sürece her meme kanseri hastasına meme onarımı yapılabilir. Bir taraftan hastalığı tedavi ederken diğer taraftan hastalığın fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak kaliteli bir yaşam sürebilmesi için bu operasyonlar uygulanabilir. Hangi hastaya, ne zaman ve hangi yöntemle meme onarımı yapılacağına ise meme cerrahı, plastik cerrah, onkolog ve hastanın kendisi ile birlikte karar verilir.

4.Yanlış Büyük memeyi küçültmek sağlık sorunlarına yol açar.

Doğru Meme küçültme ile birçok sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Memenizin büyük olması duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrısı, memelerinizin altında yaralar gibi sağlık problemler yaratabilir. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı kadın için sağlık ameliyatıdır diyebiliriz. Meme küçültme ameliyatı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza doğum yapıp yapmadığınızı, bir daha doğum yapmayı isteyip istemediğinizi bildiriniz. Eğer yeni doğum yaptıysanız emzirmeniz bittikten 3-6 ay sonra meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyati olabilirsiniz.

5.Yanlış Burunda sorun yoksa bile hekim seni ameliyata ikna eder.

burun estetigi
burun estetigi

Doğru Burun ameliyatları kişinin şikayetleri göz önünde bulundurularak yapılır. Burun ameliyatları ile doğal, ameliyat olduğunuz anlaşılmayacak karakterinizi yansıtan yüzünüzle uyumlu sonuçlar elde etmek güncel yaklaşımımızdır. Burun ameliyatına hastanın beklentileri doğrultusunda karar verilir.

6.Yanlış Burun estetiği sorasında, burnunun ucu düşer.

Doğru Burun ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi çok sık görülen bir durum değildir. Burun ucu düşmesi ameliyatla burun ucu kıkırdaklarına verilen şeklin zaman içerisinde değişmesidir. Bu ameliyat öncesi hastanın kıkırdak yapısının zafiyetiyle alakalı olabilir durumdur. Riskler ilk muayene esnasında hastaya mutlaka iletilir. Eğer ameliyat sırasında burun ucu desteği iyi bir şekilde sağlanırsa bu problem büyük ihtimalle yaşanmaz. Rinoplasti ameliyatları günümüzde artık burnu ciddi anlamda küçültmekten çok şekillendirme ve doğal bir görünüme kavuşturma ameliyatları olarak görülüyor.

7.Yanlış Ameliyattan sonra burun tamponlarının çıkarılması işkence gibidir!

Doğru Burun ameliyatlarından sonra bazı vakalarda burun tamponu dahi kullanmıyoruz. Burun ameliyatlarından sonra çoğu kez burun tamponu kullanmıyoruz. Ancak gerekli ameliyatlarda günümüzde kullanılan silikon burun tamponlarının çıkarılması ise hasta açısından konforlu bir işlemdir.

8.Yanlış Liposuction (yağ alma) operasyonu zayıflatır.

Doğru Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Özellikle uygun kiloda olup vücudunun belli bölgelerinde yağ birikimi olan ve bu birikimlere bağlı vücut harmonisinde bozukluk olan kişiler operasyon için en uygundur. Liposuction yöntemleri öncesi, diyet ve sporla kilo vermeyi deneyebilirsiniz. Kilo verildikten sonra liposuction ile vücut harmonisini sağlama, deriyi sıkılaştırma ve olması gereken dış görünümü kazandırmak için uygulanabilir.

9.Yanlış Liposuction yaptırdıktan sonra deri sarkar.

Doğru Liposuctiona uygun hastalarda deri kendini toparlar. Ameliyat öncesi iyi değerlendirilen hastalarda liposuction sonrası deri sarkması çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Ameliyat sonrası uygun süre korse kullanımı ile beraber deride mutlaka uygun oranlarda sıkılaşma görülür. Ameliyat sonrası aşırı kilo alma gibi bir durum olmazsa sonuçlar kalıcıdır.

10. Yanlış Liposuction riskli bir operasyondur.

Doğru Özel merkezlerde, deneyimli tıbbi bakım kadrosuyla birlikte yapılan ameliyatlarda risk en aza indirilir. Günümüzde modern liposuction cerrahisinde ameliyatlar en güvenli şekilde yapılmaktadır. Ameliyat sonrası uygun gözlem ve takip ile hastalarımız takip edilmektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.