DOLAR 32,3185 0.02%
EURO 35,2798 0.66%
ALTIN 2.404,50-0,43
BITCOIN 22018411,55%
İstanbul
29°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Etkili İletişimin Püf Noktaları

Etkili İletişimin Püf Noktaları

ABONE OL
10 Aralık 2021 19:12
Etkili İletişimin Püf Noktaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İletişim

İletilmek istenen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir. Kişiler arasında, duygu, düşünce, bilgi, haber alışverişi, duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin, akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılmasıdır. Latince “paylaşmak” anlamına gelen “communicate” kelimesinden gelmektedir. Çocuklarımıza kazandırmamız gereken en önemli yetkinliklerin başında iletişim becerileri gelmektedir; çünkü hayattaki başarımızın temeli iletişim gücümüze bağlıdır. Aile ilişkilerimizde, arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizde, okul hayatı ve iş hayatımızda kısaca sosyal ve profesyonel hayatımızdaki tüm ilişkilerimizin temelinde iletişim becerilerimiz yatmaktadır.

Peki etkili iletişim kurabilmek ve iletişimin önündeki engelleri kaldırabilmek adına neler yapabiliriz?

  • Öncelikle insanların çoğu dinlenilmek ve anlaşılmak istemektedir. Kişi, karşısındaki tarafından anlaşıldığını hissettiğinde motive olur. Dolayısıyla, iyi bir dinleyici olmak etkili bir iletişimin temel kuralıdır.
  • İletişim sırasında beden dilini doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Konuşulan kişiyle göz teması kurmak, karşıdaki kişiye dinlendiğini hissettirecek jest ve mimikler yapmak, hafifçe başını sallamak gibi.
  • Konuşan kişiye uygun zamanlarda açık uçlu sorular sormak, yorumlarda bulunmak konuşma sırasında kişinin motivasyonunu arttıracaktır. Tabi ki sözünü kesmeden ve yargılayıcı yorumlarda bulunmadan…
  • Empati kurmak, önyargısız dinlemek, konuşulanları kişisel algılamamak, yapıcı ve olumlu eleştirilerde bulunmak da önemlidir.
  • Yorum ve eleştirilerde karşıdaki kişiye değil, durum ve olaya yönelik söylemlerde bulunulmalıdır; aksi takdirde bireyde olumsuz bir benlik anlayışının oluşmasına sebep olunur.
  • Öğüt vermek yerine, çözüm getirmek ve yönlendirmek daha doğru bir davranış olacaktır. Çünkü öğüt vermek konuşan kişide direnç yaratabilir ve kişinin savunma haline geçmesine neden olur.
  • Özellikle çocuklarla olan iletişimlerde; “sulu göz”, “sakar” vb. ad takmalar, çocuğun öz imgesi üzerinde son derece olumsuz etkiler bırakır. Çocuğun kendine olan güveni zedelenir, kendisini anlaşılmamış ve çaresiz hisseder.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.