DOLAR 18,5901 0.01%
EURO 18,1907 -0.01%
ALTIN 1.016,91-0,57
BITCOIN 364100-2,49%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

18:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Futbolcuların dolandırılması davasında karar

Futbolcuların dolandırılması davasında karar

ABONE OL
1 Aralık 2021 15:39
Futbolcuların dolandırılması davasında karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yabancı futbolculara yönelik ‘icra tebligatı’ dolandırıcılığı yaptığı argüman edilen 5 kişinin, ‘nitelikli dolandırıcılık’ hatasından mahpus istemiyle yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme, sanıklardan Paha Okşar’a, 2 yıl 6 ay mahpus ile 11 bin TL isimli para cezası verirken öteki 4 kişinin beraatına hükmetti.

Yabancı 6 futbolcuyu, ‘icra tebligatı’ yolu ile dolandırdıkları tez edilen futbolcu menajerleri Paha Okşar, Fatih İlek ile İskender Çam ve iki posta memurunun, ‘nitelikli dolandırıcılık’ kabahatinden mahpus istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar ile tarafların avukatları duruşmaya katıldı.

“İTİBARIM ZEDELENDİ, MAĞDUR EDİLDİM”

Bir mühlet tutuklu kalıp tahliye edilen sanık Yalçın Fatih İlek, karar duruşmasında yaptığı savunmada, şu tabirleri kullandı:

“Başımıza gelen bu olay, müşteki avukatlarının, adliye önünde basına, ‘futbolcuları dolandırıyorlar’ halinde demeç vermesiyle başladı. Ben 155 gün cezaevinde kaldım. Müştekilere milyonlar kazandırdım.

Bana olan borçlarını ödemedikleri için icra takibi başlatıyorum ve yargılanıyorum. İcra takibine bir itiraz da yok. Bunların yüzünden mahpus yattım ve çıktım insanlara dolandırıcı olmadığımı anlatmaya çalışıyorum. Benim prestijim zedelendi. Hatasızım ve mağdur edildim. Beraatımı talep ediyorum.”

“BİZİ NEYLE SUÇLADIKLARINI BİLMEDİKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM “

Mahkemede savunma yapan menajer İskender Çam ise, “Bu futbolcuların transferleri devrinde kendileriyle, aileleriyle birlikte Portekiz’den Türkiye’ye uçtum. Ben dolandıracağım insanlara kendi lisanlarından ileti atıyorum, paramı almaya çalışıyorum ve hala beni tanımadıklarını sav ediyor. Ben bu futbolcular tarafından kendilerine grup bulmam için yetkilendiriliyorum ancak beni tanımıyorlar. Ben hala bu futbolcuların, bizi neyle suçladıklarını bilmediklerini düşünüyorum. Ben itibarımla, onurumla yaşıyorum. Beraatımı istiyorum” halinde konuştu.

Sanıkların avukatları, müvekkillerinin beraatını talep ederken, son kelamları sorulan tüm sanıklar hatasız olduklarını ve beraatlarını talep ettiklerini söyledi.

1 ŞAHSA 2 YIL 6 AY MAHPUS, 4 BİREYE BERAAT

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, menajer Paha Okşar’a, ‘nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs’ cürmünden 2 yıl 6 ay mahpus ve 11 bin TL isimli para cezası verirken, öbür 4 kişinin, üzerlerine atılı suçlamadan beraatlarına hükmetti.

NE OLMUŞTU ?

Türkiye’deki farklı futbol kadrolarında oynayan yabancı futbolcular Hugo Rodellega, Deivson Rogerio Da Silva, Silvestre Manuel Goncalves Varela, Luis Francisco Grando, Marvin Renato Emnes ve Manuel Modunda Da Costa Trindade, tanımadıkları bireyler tarafından haklarında icra takibi başlatıldığını ve dolandırıldıklarını sav ederek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuşlardı.

Yabancı futbolcuların şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen iddianamede, icra takibi başlatan Paha Okşar, Fatih İlek ve İskender Çam ile tebligatları yöntemsiz bildiri ettikleri tez edilen iki posta memuru hakkında, ‘nitelikli dolandırıcılık’ cürmünden mahpus istemiyle dava açılmıştı.

En az 10 karakter gerekli