DOLAR 18,5900 0%
EURO 18,1519 -0.22%
ALTIN 1.019,86-0,28
BITCOIN 362360-2,82%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE


‘Gelir vergisi taban ücretliden alınmamalı’

‘Gelir vergisi taban ücretliden alınmamalı’

ABONE OL
4 Aralık 2021 12:42
‘Gelir vergisi taban ücretliden alınmamalı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağaç, Kağıt ve Mobilya Emekçileri (Öz Ağaç-İş) Sendikası Genel Lideri Tuncay Dolu, eserlere yapılan artırımların personel fiyatlarına de yansıtılmasını istedi.

Dolu, Taban Fiyat Tespit Komitesinin 2022’de geçerli olacak minimum fiyatı belirleme çalışmaları sürerken, değerlendirmelerde bulundu.

Minimum fiyat belirlenirken temel alınması gerekenin, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) karma enflasyon sepeti değil, temel besin enflasyonundaki artış oranı olduğunu söyleyen Dolu, bu kanıyı geçen sene de lisana getirdiklerini söz etti.

Dolu, yaşanan hayat pahalılığının çalışanları ekonomik olarak sıkıntı duruma düşürdüğüne işaret ederek, son bir yılda altın ve dolarda yüzde 60 civarındaki artışın direkt yahut dolaylı hayatın tüm alanlarını etkilediğini belirtti.

“Maliyetin bir ögesi olan emekçi fiyatlarına de başka maliyetler kadar artırım yapılmalı”

Son bir yılda temel besindeki gerçek artışın TÜİK’in paylaştığı orandan çok daha fazla olduğunu belirten Dolu, milyonlarca çalışanın “Az da olsa maaşımdan artırayım, borçla, krediyle de olsa konut, otomobil sahibi olayım.” niyetinin imkansız hale geldiğini söyledi.

Artan ihracat sayıları kendilerini sevindirse de dolar kurundaki artışla büyüyen endüstrici ve patronların, çalışanlarının gelir düzeyi ve refah seviyesini zayıflatmaması, enflasyona ezdirmemesi gerektiğini kaydeden Dolu, “Maliyetleri mazeret ederek eserlere artırım yapan endüstrici ve iş adamları, maliyetin bir ögesi olan emekçi fiyatlarına de öteki maliyetler kadar artırım yapmalıdır. Aksi takdirde yurt içinde eserlerini satacak müşteri bulamayacaklardır.” dedi.

Devletin üretim ve ihracata dayalı yeni ekonomik planında arzuladığı seviyeyi yakalayabilmesinde çalışanın rolünün daha da kıymet kazandığına dikkati çeken Dolu, iş insanlarının bunu da göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

“Gelir vergisi dilimlerinde tekrar düzenleme yapılmalı”

Dolu, şunları kaydetti:

“Tüm bu dataları ele aldığımızda ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruyacağız.’ açıklamasına dayanarak minimum fiyatta üçer aylık devirde en az yüzde 25 olmak üzere toplam yüzde 75’ten aşağı olmayan bir minimum fiyat artışı gereklidir. Artırım oranına ek olarak, çalışanımızın refah hissesinin yükselmesi ismine dar gelirlilerde büyük bir kambur haline gelen ve artık sürdürülebilir olmaktan uzak olan gelir vergisinin, taban ücretliden kesin olarak alınmaması gereklidir. Öteki taraftan ücretlilerin kabusu haline gelen gelir vergisi dilimlerinde adil olarak tekrar düzenleme yapılması ve matrahın en az yüzde 100 artırılması kaidedir.”

En az 10 karakter gerekli