DOLAR 18,6390 0.01%
EURO 19,6595 0.13%
ALTIN 1.077,640,07
BITCOIN 3230041,72%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kürşat Engin Özcan ne ilk, ne son… Akşener’in İP’inden kopan kopana
 • HaberAbi
 • Genel
 • Kürşat Engin Özcan ne ilk, ne son… Akşener’in İP’inden kopan kopana

Kürşat Engin Özcan ne ilk, ne son… Akşener’in İP’inden kopan kopana

ABONE OL
24 Kasım 2022 18:14
Kürşat Engin Özcan ne ilk, ne son… Akşener’in İP’inden kopan kopana
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milliyetçi-muhafazakar camianın tanınan isimlerini yanına alarak ülkücülük makyajıyla kurduğu İyi Parti’yi CHP ve HDP’nin dümen suyuna sokmakla eleştirilen Meral Akşener’in partisi yaprak dökümü yaşıyor. Kurulduğu günden bu yana parti politikalarından rahatsız olan birçok isim İyi Parti’den ayrıldı. Kimisi “HDP’nin taleplerine boyun eğme” şikayetiyle Akşener’den koptu, kimisi “FETÖ” suçlamalarıyla İyi Parti’yle ilişkisini bitirdi. Partide Türk milliyetçiliğinin tasfiye edildiğini söyleyerek ayrılanlar da oldu, “Sorosçuların” egemen konuma geldiğini ifade edip kopanlar da.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İyi Parti’ye yönelik, “Yerli ve milli bir duruş sergilemek üzere konumunuzu yeniden gözden geçirin” çağrısı sonrası İyi Parti’deki vatansever isimlerin Akşener’den uzaklaşması hız kazandı.

İyi Parti’den ayrılan kritik isimlerden bazıları şöyle:

 • Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ile 3 Meclis Üyesi, İyi Parti’den istifa ederek AK Parti’ye katıldı.
 • İyi Parti Genel Başkan Başdanışmanı Murat Çuhadar, AK Parti’yi destekleme kararı alarak, görevinden ayrıldı.
 • İyi Parti Kurucularından Yusuf Halaçoğlu, parti içinde Türk milliyetçiliğinin tasfiye edildiğini ifade ederek kendisinin ve birçok arkadaşının bu nedenle istifa ettiğini söyledi. Halaçoğlu ayrıca Meral Akşener’in kendisine CHP ile ittifak kuracaklarını söylediğinde “Partiyi bitiriyorsunuz” eleştirisinde bulunduğunu belirtti. Halaçoğlu, “Türk milliyetçiliği tasfiye ediliyor. Bunu düşündüğüm için istifa ettim” dedi.
 • İyi Parti Kurucu Üyesi Özcan Yeniçeri, seçimlerde HDP ile iş birliği yapan İyi Parti ve CHP’ye sert tepki göstererek, “HDP ile iş birliğinin ve onunla birlikte siyasetten bir sonuç almaya çalışmanın çaresizlikten ve ödleklikten başka bir anlamı yoktur. HDP, siyasi kamuflajlı bir terörist organizasyonudur” dedi.
 • İyi Parti Kurucu Üyesi Vedat Yenerer, partiden istifasına ilişkin yaptığı açıklamada “Benim için İyi Parti kocaman bir hayal kırıklığı olmuştur. Partimiz Meral Akşener hayran kulübüne dönmüş durumda. Türk milliyetçilerinin parti içinde önem teşkil etmediğini gördüm. Öcalan’a ev hapsi isteyenler, ‘Ege’de Yunan işgali yoktur’ diyenler üst düzey görevlere getirildi” dedi.
 • İyi Parti Kurucu Üyesi Hayrettin Barut, İP Genel Başkanı Meral Akşener’in basın toplantısında HDP için “Kürt siyasi hareketinin temsilcisi” ifadesini kullanmasına tepki göstererek, “Bölücü bir partinin Kürt kökenli vatandaşlarımızın siyasi temsilcisi olarak nitelendirilmesi, bu suretle hem Kürt kardeşlerimize hakaret edilmesi hem de bölücülük yapılması kabul edilebilir bir husus değildir.” dedi.
 • İyi Parti Kurucu Üyesi Cezmi Polat, darbeci ve işkenceci Nurettin Soyer’in oğlu Tunç Soyer’in CHP ve İyi Parti’nin ortak adayı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapılması üzerine, “Ülkücüleri ipe götüren babanın oğluyla işimiz olmaz” diyerek partisinden istifa ettiğini açıkladı.
 • İyi Parti Kurucu Üyesi Seyit Yücel, “Türk milliyetçileri acele operasyonlarla partiden ihraç ediliyor” deyip partiyle ilişkisini kopardı. Yücel, “Ülkücülerin emeği ve alın teriyle kurulan partimizde bugün ideolojik mensubiyeti ve siyasi meşrebi bizce malum olmayanların kuşatmasından rahatsızım. Anayasamızda yer alan başlangıç maddelerinin de değiştirilebileceğini söyleyenlerle aynı masada olunmasından rahatsızım” dedi.
 • İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK Parti ile mücadelede ‘Ben de varım’” diyerek AK Parti rozetini taktı.
 • İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, partinin PKK ile dirsek temasına şöyle tepki gösterdi: “İktidar olmak için her yolu mübah gören bir anlayış şu anda İYİ Parti’yi yönetiyor. Kızdığımız budur. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için PKK talebine, özerkliğe evet diyecekler.” Koncuk, istifa edip Zafer Partisi’ne katıldı. Daha sonra bir kez daha istifa edip İyi Parti’ye döndü.
 • İyi Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, AK Parti’ye katıldı. Akkal, “Bir Türk milliyetçisi olarak terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı olan partinin birçok büyükşehirde aday çıkarmayarak bu ittifaka destek olacağını açıklaması, daha önceden düşündüğüm İYİ Parti’den istifa kararımı bugün netleştirmeme sebep olmuştur. Böyle bir oluşumun içinde olmam mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
 • İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, “Türk milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır” serzenişinde bulundu.
 • İyi Parti Kurucu Üyesi Ümit Özdağ, partideki FETÖ sızıntılarını ifşa etmesinin ardından İP’ten atılmış ve yeni parti kurmuştu. Özdağ, o süreçte “Türk milliyetçilerinin yerine FETÖ’cü zihniyet getirildi” açıklamasını yaptı. Özdağ, İyi Parti’nin kuruluş amacından uzaklaşarak, Türk Milliyetçilerinin tasfiye edildiğini, Türk Milliyetçilerinin yerine FETÖ’cü zihniyetin hakim olduğunu, söylediklerinin ispatının, televizyonlarda ve internette seyredilebilecek görüntülerde olduğunu öne sürdü.
 • İyi Parti Düzce kurucu İl Başkanı ve milletvekili adayı Ercan Katırcıoğlu, “Sayın Akşener’in ‘Benim 7 sülalemde FETÖ’cü bulamazsınız’ söyleminin ardından 7 sülalesi FETÖ’cü olanların il başkanlığı görevine getirildiğini acıyla görmüş bulunmaktayız” diyerek, partisinden istifa etti.
 • İyi Parti Milletvekili Adayı Ali Türkşen, “Benim için İYİ Parti’ye oy verenlerden özür diliyorum” dedi ve İP’le yollarını ayırdı. Türkşen, “Büyük bir iyi niyetle kurucusu olduğum İYİ Parti’ye benden sebep oy veren herkesten haklarını helal etmelerini rica ediyorum. Tamamen ahbap-çavuş ilişkisiyle kadroları oluşturulan, en önemli konularda dahi iflas eden yöneticilere sahip partiye inananlara sabırlar diliyorum” sözlerini paylaştı.
KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP