DOLAR 17,9614 0.32%
EURO 18,4357 0.8%
ALTIN 1.034,060,06
BITCOIN 415317-0,34%
İstanbul
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Göl kurudu, fırsatçılar işgal etti, jandarma gücüyle yıkıldı
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Göl kurudu, fırsatçılar işgal etti, jandarma gücüyle yıkıldı

Göl kurudu, fırsatçılar işgal etti, jandarma gücüyle yıkıldı

ABONE OL
4 Aralık 2021 11:24
Göl kurudu, fırsatçılar işgal etti, jandarma gücüyle yıkıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en değerli sulak alanlarından ve göçmen kuşlarının konaklama yeri olan Marmara Gölü’nün kuruması sonrası havzada ziraî işgaller başlarken birtakım vatandaşlar tarafından hayvan ağılları da inşa edildi.

Manisa’nın Salihli ve Gölmarmara ilçe sonları içerisinde bulunan ve göçmen kuşlarının konaklama yeri olan Marmara Gölü büsbütün kurudu. Gölün kurumasıyla balıkçılık da büsbütün biterken, bu durumu fırsata çeviren kimi vatandaşlar DSİ ve Ulusal Emlak’a ilişkin havzada ziraî manada işgale başladı.

Bölgede gölün kuruduğu alanlarda müsaadesiz tarım faaliyetleri yapılırken kimi bölgelerde de kaçak olarak havyan ağılları inşa edildi. Bölgedeki kaçak yapılaşma ve müsaadesiz tarım faaliyetlerinin önüne geçmek için düğmeye basan Manisa Vilayet Jandarma Komutanlığına bağlı gruplar drone ile bölgeyi taradı. Kaçak yapıları ve ziraî faaliyetleri tek tek tespit eden takımlar durumu ilgili ünitelere iletti.

Büsbütün kuruyan Manisa’daki Marmara Gölü havzasını işgal edenler birer birer tespit edilerek düzenlenen tutanaklarla haklarında süreçlere başlandı. Yalnızca bu yıl içinde 23 adet hayvan damı ve ağıl tespit edilirken kurulan komisyon eşliğinde yıkım çalışmaları devam ediyor. Manisa Vilayet Jandarma Komutanlığına bağlı gruplar tarafından bölgede güvenlik gayeli tedbir alınan yıkım çalışmalarına Gölmarmara Kaymakamı Celil Ateşoğlu da katılarak çalışmaları yerinde inceledi. Yıkım çalışmaları DSİ’ye ilişkin iş makineleriyle gerçekleşirken, Ulusal Emlak, DSİ, Gölmarmara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile emniyet güçleri de yıkım çalışmalarında hazır bulundu.

“İŞGALLERE SON VERİYORUZ” 

Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Gölmarmara Kaymakamı Celil Ateşoğlu şöyle konuştu:

“Marmara Gölü 1959 yılından itibaren DSİ tarafından gölet haline getirilmiş ve Menemen ovasına sulama suyu gönderiliyor. Ülkemizin hatta dünyanın yaşamış olduğu global ısınmaya bağlı kuraklık sonucu ve burada Marmara Gölü’nü besleye birkaç kaynağa barajlar yapılması sonucu Marmara Gölü’nün kurumasına neden oldu.

Vakit zaman doldu vakit zaman çok fazla kuruduğu devirler oluyor. Kuruduğu periyotlarda burada vatandaşların faydalanabileceği önemli yerler oluşmuş. Devletin tasarrufunda olan bu topraklar beşerler kanunsuzca faydalanmaya kalkışmışlar. Bu yıllardır devam eden bir sorun.
Son yıllarda bu sorun üzerinde kararlılıkla duruyoruz. Bilhassa burada hayvan damı, ahır üretimi, çeşitli bağ bahçe dikimi üzere yapılan tecavüzleri önlemeye çalışıyoruz. Burası devletin karar ve tasarrufunda olan bir alan. Bu alanı müsaadesiz, rastgele bir kira yahut kontrat olmadan kullanılması yasak. Biz de bunu engellemekle yükümlü kurumlarız. Bu süreci gerçekleştiriyoruz.

Valimizin de bu bahiste sıkı talimatları var. Biz de ilçe kaymakamı olarak ilçe jandarma komutanlığı ve takımlarımızla bu vazifesi yapıyoruz. Burası aslında DSİ’ye ilişkin bir alan. Yer yer hazineye ilişkin olan yerler de var. Bunların hepsinin korunması gerekiyor biz de bu faaliyeti yürütüyoruz. Devlet olarak buraların sahipsiz olmadığını sahip çıktığımızı gösteriyoruz. İnşallah Marmara Gölü’nün kurtarılması çalışması DSİ tarafından devam ediyor.

Bu gerçekleşirse bu tip ezalara gerek kalmayacak. Fakat o ki Marmara Gölü’nün artık sulama gayeli kullanılmayacağı ve dolmayacağı kesin netleşirse ondan sonra esasen DSİ, devletimiz bu toprakları hakkıyla kullanabilecekleri bir halde, kiralamak suretiyle geri verebilir. Lakin bu ileride olabilecek bir durum. Şu anda biz mevcut durumu muhafazaya çalışıyoruz yaptığımız süreç de budur. Arkadaşlarımız uğraşla çalışıyor. Vatandaşlar da hassas rastgele bir meşakkat çıkarmıyor ve işgallerine son veriyor.”

YAPILARDAN SONRA EKİLİ ALANLAR TEMİZLENECEK 

Kaymakam Ateşoğlu bu yıl içinde tespit edilen 22-23 adet hayvan damı ve ağılın akabinde sıranın ekili alanlara da geleceğini kaydederek şunları söyledi: “DSİ’nin bize en son verdiği sayılarda 22-23 tane ahır tespit edilmişti. Bu yılın başında tespit ettik. Bunların çabucak hemen hepsi yıkıldı işgallerine son verildi. Bu bitmiş manasına gelmiyor. Burada arazi sürmek, ziraî hedefli bitkiler ekmek, malum burası üzüm memleketi bağ dikmek formunda de işgaller var. Bunları da vakit içinde gireceğiz ve peyderpey ortadan kaldıracağız.”

Yapılan işgalleri tespit eden jandarma takımlarının tutanak tutarak ilgili kurumlara durumu bildirdiği ve bunun sonucunda de çok sayıda şahsa milyonlarca lira para cezası uygulandığı öğrenildi. İHA

En az 10 karakter gerekli