DOLAR 18,0953 0.81%
EURO 18,3838 0.44%
ALTIN 1.027,471,05
BITCOIN 4248170,88%
İstanbul
28°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Gülistan’ın ablası: 700 gündür gözümüze uyku girmiyor
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Gülistan’ın ablası: 700 gündür gözümüze uyku girmiyor

Gülistan’ın ablası: 700 gündür gözümüze uyku girmiyor

ABONE OL
4 Aralık 2021 10:57
Gülistan’ın ablası: 700 gündür gözümüze uyku girmiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tunceli’de 5 Ocak 2020’den bu yana ulaşılamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili soruşturmada 700 gündür sonuç alınamadı.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kısmı 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan, 5 Ocak 2020 sabahı kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra haber alınamadı.

Diyarbakır’da yaşayan ailesi, Gülistan’ın kaybolduğu gün Tunceli’ye gelip güvenlik güçlerine ihbarda bulundu.

Gülistan’ın en son görüldüğü Uzunçayır Baraj Gölü’nde ve Sarısaltuk viyadüğü etrafında; AFAD, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve gönüllülerinden oluşan 542 kişilik işçi, 88 araç, 38 bot, 10 ROV aygıtı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeği ile yapılan çalışmalara karşın Gülistan’dan ize rastlanılmadı ve çalışmalar sonlandırıldı.

‘GÜLİSTAN NEREDE?’

Aygül Doku, 700 gündür kardeşi Gülistan’ı aradıklarını lisana getirerek, şu tabirleri kullandı:

* Ben o günden beri Türkiye’nin gündemini çok yakından takip ediyorum. Bu ülkede bayana karşı çok zalimce davranılıyor ve katlediliyor.

* Biri metronun ortasında bıçakla biri kılıçla başkası bayanı öldürüp üzerine beton döküyor. Bir oburu çöp konteynerine atıyor. Ben bu durumları gördüğüm vakit Gülistan konusunda daha da çok korkuyorum.

*  Kız kardeşimin başına ne gelmiş olabilir, bu kadar gündür açığa çıkmayacak kadar? Ben ve ailem 700 gündür uyuyamıyoruz.

* Bunu yalnızca cümle kurmak için söylemiyorum, ne acılar çektiğimiz biz biliyoruz. Bir ayağımız burada bir ayağımız memleketimiz Diyarbakır’da.

* 700 gündür ‘Gülistan Doku nerede?’ diyorum. Bugün tekrar ‘Nerede’ diye sorarak bütün ülkenin Gülistan’a sahip çıkmasını istiyorum.

* Şayet bugün Gülistan bulunmuyorsa konutunuzdaki çocuklarınız inançta değil bunu da bilmenizi istiyorum.

* Her gün Gülistan’ı aramak ve nerede olduğunu öğrenmeye çalışmanın hissini nasıl tanım edip anlatacağımı bilmiyorum. Zainal Abarakow, Gülistan’ın hayatına girmeseydi biz bugün bu acıları yaşamıyor olacaktık.

‘KÜBRA EREN’İN BULUNMASINI UMUT EDİYORUM’

Diyarbakır’da 13 Kasım’da alışveriş yapmak için konutundan ayrılan ve haber alınamayan Kübra Ekin’i duyunca acılarının tazelendiğini söyleyen Doku, şu tabirleri kullandı:

* Diyarbakır’da Kübra isminde bir bayan arkadaşımız kayboldu hala da bulunamadı. Ailesine sabır diliyorum ve yetkililerin onu bulmasını umut ediyorum.

* Onun kayıp haberini okuyunca benim içime bir umut doğmadı zira ben 700 gündür avuç içi kadar her köşesi mobese olan bir kentte kardeşimi arıyorum.

* Şayet Gülistan Doku bulunsaydı ben bugün Kübra da bulunur, diyebilecektim. Biz Gülistan’ı kaybetmeden evvel kendi halinde yaşayan bir aileydik. Bayramda, tatillerde toplanırdık daha sonra hepimiz farklı vilayetlerde okuluna ya da işine giderdi.

* İnanın Gülistan kaybolduğundan beri ben annemi arayamıyorum. Annemden uzak olduğumda ona ‘Nasılsın’ diyemiyorum zira o soruyu sorduğumda ağlayacağını uygun biliyorum.

* Babam, ağabeylerim ve kız kardeşlerim perişanlar. Vefat olur ‘Öldü’ dersin, öldürüldüyse ‘Öldürüldü’ dersin ya da bir yerde ‘Yaşıyor orada’ dersin ancak bu karanlıkta hiçbir şey bilmeden 700 gün beklemek harika bir şey. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP