DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3193370,88%
İstanbul
°

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKP’li Lider, Danıştay’ın kentsel dönüşümle ilgili kararını beğenmedi
  • HaberAbi
  • Gündem
  • AKP’li Lider, Danıştay’ın kentsel dönüşümle ilgili kararını beğenmedi

AKP’li Lider, Danıştay’ın kentsel dönüşümle ilgili kararını beğenmedi

ABONE OL
2 Aralık 2021 15:57
AKP’li Lider, Danıştay’ın kentsel dönüşümle ilgili kararını beğenmedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Danıştay, Afyon’da “riskli” denilerek halkın karşı iradesine karşın başlatılmak istenen kentsel dönüşümü “riskli olduğunu gösterir delil yok” diyerek durdurdu. AKP’li Belediye Lideri “Vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi ve TOKİ tarafından  Mısri Mahallesi-İmaret Camii ve Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni kapsamında kent merkezindeki 7 mahalledeki yapılarla ilgili eski ve riskli olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı. Lakin mahallelerde yaşayan vatandaşlar mesken ve emlakına bedelinden düşük bedel ödendiği münasebeti ile mevzuyu yargıya taşıdı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ

Danıştay 6. Dairesi ise vatandaşı haklı bularak yürütmeyi durdurdu. Danıştay kararında şu sözlere yer verildi:

“Yapıların hangi istikametlerden can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak kâfi bilgi içermediği, kelam konusu alana ait ayrıntılı yer etüdü verisi ve buna bağlı olarak su taşkını konusunda kâfi data bulunmadığı konuları dikkate alındığında dava konusu alanın riskli alan ilan edilmesi için kanunun ve uygulama yönetmeliğinin öngördüğü şartların ayrıntılı bir teknik rapor ile oluşturulmadığı sonucuna ulaşılmıştır”

Öte yandan, kararın itiraz yolu kapalı olmak üzere oy birliği ile alındığı da vurgulandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Yaşanan gelişmelerin akabinde AKP’li Afyonkarahisar Belediye Lideri Mehmet Zeybek ise, kentte katıldığı lokal bir televizyon kanalında Danıştay’ın aldığı kararı kıymetlendirdi.

Kentsel dönüşümden vazgeçmeyeceklerini söyleyen AKP’li Lider, “Hemşehrilerimizle bu bahis hakkında tekrar bir ortaya gelip son kararı vereceğiz. Evvel davayı kimin hangi münasebetlerle açtığının güzel incelenmesi gerekiyor. Danıştay’daki arkadaşlarımızla, hukukçularımızla görüşeceğiz. Nedir, ne değildir anlayacağız. Devletin bu türlü münferiden uygulama hakkı var. Vatandaşını garanti altına almaya hakkı var. Ancak her türlü afeti ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız. Peru’da 7,2 büyüklüğünde bir zelzele olmuş. Yüz milyonlarca yıl evvel yanardağ olan Hasan Dağı’nda buharların çıkmaya başladığı, yanardağın harekete geçtiği haberlerde gösteriliyor. Yarın ne olacağımız aşikâr değil” dedi.

“HAK HUKUK BİLMİYORSUNUZ”

AKP’li liderin açıklamalarına ise CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal reaksiyon gösterdi. “Hak hukuk adalet nedir bilmiyorsunuz?” diyen Köksal, “Siz de Allah korkusu da mı yok? Teknik rapor bile almadan risk durumuna bakmaksızın yangından mal kaçırır üzere Mısri Mahallesi’ni kentsel dönüşüme sokmaya kalktınız. Dediniz ki ‘bunlar yoksul gariban beşerler veririz 3 kuruş üstünü de yüz binlerce lira borçlandırırız nasılsa ödeyemeyecekler mallarına çökeriz’. Her zamanki rant siyasetinize Afyonkarahisar’ın kalbi olan mahalleleri kurban etmeye kalktınız.” halinde konuştu.

“KEPÇELERİN ÖNÜNDE BENİ BULACAKSINIZ”

Yargı kararına mahallelinin isteği olmadan kentsel dönüşüm yapılması halinde kepçelerin önünde duracağını söyleyen Köksal, “Mahalleli karşı çıktı bizler takviye verdik. Köşeye sıkışınca dediniz ki çoğunluk istemezse vazgeçeriz. Mahalleli dilekçeleri ‘hayır’ diye yağdırdı görmezden geldiniz. Dernek kurdu tanımadınız. Yargıya gittiler haklarını aradılar. Yargı proje için yürütmenin durdurulmasına karar verdi siz hala dediğim dedik diye başınızı kuma gömmekten vazgeçmediniz. Daha evvel söyledim. Tekrar söylüyorum Mahallelinin isteğini almadan onların istediği formda yapmadan kentsel dönüşüm yapmaya kalkarsanız kepçelerinizin önünde beni bulacaksınız. Karınca üzere o insanları ezmenize müsaade vermeyeceğiz. Karıncanın kardeşi var. Karıncanın Allah’ı var.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP