DOLAR 18,6369 0.04%
EURO 19,4423 0.72%
ALTIN 1.050,950,86
BITCOIN 3072851,98%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

12:56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Elektrikte garanti bedeli şoku

Elektrikte garanti bedeli şoku

ABONE OL
2 Aralık 2021 11:09
Elektrikte garanti bedeli şoku
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da bir otel sahibi, abonesi oldukları CK Güç Boğaziçi Elektrik’ten gelen iki bildiriyle şoka uğradı. Birinci iletide “19 bin TL’lik teminat bedeliniz iade edilmiştir.” diyen şirket  ikinci bildiride ise, “… Aboneliğinize ilişkin 1.11.2021’de kurulan perakende satış sözleşmenize temel 94 bin TL garanti bedeliniz iki eşit taksitte tarafınıza yansıtılacaktır.” denildi. Ne abonelik iptalinden ne de yeni mukaveleden haberi olan otel sahibi ise elektrik şirketiyle yaptığı görüşmede ‘Son vakitlerde fiyatlar çok arttığı için teminat bedelleri yetersiz kaldı.’ karşılığını aldı.

İstanbul Bahçelievler’de bir otelin sahibi, CK Güç Boğaziçi Elektrik’ten gelen bildiriyle şoka uğradı. 19 bin liralık garanti bedelinin kendilerine iade edildiğini belirten işletme sahibi, onun yerine teminat bedelinin 5 kat artırılarak 94 bin liraya çıkarıldığını söyledi.

“FİYATLAR ARTTI TEMİNAT BEDELLERİ YETERSİZ KALDI”

Boğaziçi Elektrik’i aradığını ve bu durumun nedenini sorduğunda, “‘Son vakitlerde fiyatlar çok arttığı için teminat bedelleri yetersiz kaldı. Daha sonra biz bunu sizin faturalarınıza yansıtacağız.” cevabını aldığını belirtti.

İşletme sahibi, kendisine gelen bildiride belirtilen ilgili kontrata dair ne bilgisinin ne de mukavelede imzasının olduğunu lisana getirdi, bunun haksız bir uygulama olduğunu savundu.

“NE OLDUĞUNU ANLAYAMADIK”

Otel sahibi, yaşananları SÖZCÜ’ye şu biçimde anlattı:

“Aşağı üst 4-5 yıl evvel Boğaziçi Elektrik ile yaptığımız bir elektrik mukavelemiz var. Hala devam ediyor; faturalarımız geliyor, biz de ödüyoruz. Bundan bir hafta evvel bize bir ileti geldi: ‘19 bin TL’lik teminat bedeliniz iade edilmiştir.’ Biz anlayamadık evvel ne olduğunu. Sonra elektrik şirketini aradık, ‘Bu olay nedir?’ dedik. ‘Son vakitlerde fiyatlar çok arttığı için garanti bedelleri yetersiz kaldı.’ dediler. Haksız bir uygulama. Mukaveleye de ters. ‘Daha sonra biz bunu sizin faturalarınıza yansıtacağız.’ dediler.

“NASIL ÖDEYECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Bugün de yeni bir ileti gönderdiler bize; teminat bedelimizi neredeyse 5 kat artırmışlar. 19 bin TL’lik garanti bedelini, 94 bin liraya çıkarmışlar. Nasıl ödeyeceğiz onu düşünüyoruz. Aslında iş güç de yok… Bu meblağı da 47 bin TL’lik iki takside bölmüşler. Ödemeler vaktinde yatırılmadığı vakit da bir ihtarname göndererek 3 günlük müddet verip arifesinde enerjiyi kesiyorlar.

“BU MUKAVELEDE İMZAMIZ YOK”

Bu yalnızca bize yapılan bir şey değil, herkese yapılıyor. Neye dayanarak bunu yaptıklarını bilmiyoruz. Bildiride, ‘… Aboneliğinize ilişkin 1.11.2021’de kurulan perakende satış sözleşmenize esas…’ diye yazıyor. Bu kontratta bizim imzamız yok. Bu türlü bir mukaveleyi görmedik de…”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP