DOLAR 16,7223 -0.98%
EURO 17,6964 -0.79%
ALTIN 986,51-0,55
BITCOIN 356773-1,86%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Engin Özkoç: TÜİK’in karşılık vermekten korktuğu şey nedir?
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Engin Özkoç: TÜİK’in karşılık vermekten korktuğu şey nedir?

Engin Özkoç: TÜİK’in karşılık vermekten korktuğu şey nedir?

ABONE OL
3 Aralık 2021 19:15
Engin Özkoç: TÜİK’in karşılık vermekten korktuğu şey nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yetkililerinin gittiği TÜİK’te kapılarını açmamasının devlet ahlakına yakışmadığını belirterek “TÜİK Türkiye’nin ana muhalefet genel liderini ‘sizi konuk edemeyeceğiz’ diye geriye çeviriyor. Bu nasıl bir aymazlıktır, bu nasıl bir devlet adamı halidir? TÜİK’in karşılık vermekten korkuyor olduğu şey nedir?” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi kıymetlendirdi.

“TÜİK’İN YANIT VERMEKTEN KORKUYOR OLDUĞU ŞEY NEDİR?”

Özkoç, CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun randevusu olmadığı gerekçesiyle TÜİK’e alınmamasına reaksiyon göstererek şunları söyledi:

* Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu kendi özel kalemine ricada bulunarak demiş ki: ‘TÜİK Lideri Sait Erdal Dinçer’den bir randevu talebi alın’ demiş. Dün aramışlar kendilerini, bir telaş; ‘şimdi döneceğiz, sonra döneceğiz’ demişler.

* Daha sonra Türkiye’nin ana muhalefet partisi başkanı genel liderini ‘sizi konuk edemeyeceğiz’ diye randevu talebini geri çevirmişler. TÜİK’e, Türkiye’nin ana muhalefet genel liderini ‘sizi konuk edemeyeceğiz’ diye geriye çeviriyor.

* Bu nasıl bir aymazlıktır, bu nasıl bir devlet adamı halidir? TÜİK’in karşılık vermekten korkuyor olduğu şey nedir? Ben soruyorum: Neden korkuyorsun, neden çekiniyorsun, neyi gizliyorsun? Ana muhalefet partisine söyleyemeyeceğin şey nedir?

“TÜİK’TE VAHİM BİR GÖRÜNÜMLE KARŞILAŞTIK”

Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’in internet sitesinde yer alan açıklamaya dayanarak TÜİK binasına gittiğini belirten Özkoç, TÜİK’in internet sitesindeki açıklamayı okuyarak şöyle konuştu:

* TÜİK Diyor ki: ‘Mevcut öbür kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız, merkez teşkilatımıza yahut bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıyeten bilgi talepleriniz için Ankara’da bulunan merkez teşkilatımıza gelebilir yahut 26 vilayet merkezinde bulunan bölge midir müdürlüklerinde ziyaret edebilirsiniz.’ Pekala artık ne yapıyoruz?

* Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu buradaki yazan beyana uygun olarak merkez binasına gitme kararı alıyor arkadaşlarıyla birlikte. Lakin gittiğimizde orada dehşetli bir görüntüyle karşılaşıyoruz.

* Karşılaştığımız görüntü, TÜİK’in genel giriş kapısı değil, bahçe kapısının demir kapıları kapanmış. İki tane orada misyonlu, ‘kusura bakmayın, biz sizi içeri alamayız’ diyor. İkisinin de rengi sapsarı.

* Buradan her ikisine de Sayın Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun sevgi ve selamlarını gönderiyorum. Onların bu olayla ilgili hiçbir sorumlulukları olmadığını biliyor ve onları sevgiyle kucakladığını buradan bir kere daha söz etmek istiyorum.

“BU BUYRUĞU VEREN RECEP TAYYİP ERDOĞAN MIDIR?”

“Bizi içeriye almayan TÜİK Başkanı’na karşı sormamız gereken sorular var” diyen Özkoç konuşmasına şöyle devam etti:

* Siz bu buyruğu bu görevlilere kimden buyruk alarak yaptınız? Saraydan mı? TÜİK Lideri milletin temsilcilerini kabul etmiyorsa, millete değil de saraya mı hizmet ediyor? Üç; devletin kurumunun demir kapılarını milletin yüzüne kapatmakla sakladığınız şey nedir? Dört; TÜİK Lideri sen kimden ve ne için korkuyorsun? Beş; bütün bu soruların karşılığını verirken şunu da söylemek istiyoruz.

* Merkez Bankası ile ilgili Türkiye cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı dedi ki: ‘Sen buradan randevu istemişsin, randevu talebin kabul edildi. Zira şayet bir diktatörlük kelam konusu olsaydı, randevu talebin kabul edilmemiş olurdu. Bağımsız bir kurum olmamış olsaydı, senin randevu talebin geriye çevrilmiş olurdu’ diyor. Kim söylüyor? Recep Tayyip Erdoğan.

* Son soru olarak soruyoruz. Milletimizin gözünün içine bakarak, cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı’nın kelamına dayanarak, TÜİK bağımsız bir kuruluş değil midir? Millete değilse, saraya mı bağlıdır? Bu buyruğu veren Recep Tayyip Erdoğan mıdır? Bunu hem Recep Tayyip Erdoğan hem de TÜİK Lideri derhal açıklamalıdır.

“TÜİK LİDERİ MİLLETİN MECLİSİNE HANGİ YÜZLE GELECEK?”

Özkoç, konuşmasının devamında şu tabirleri kullandı:

* Şayet bir lider, bir kurumun lideri, ana muhalefet partisi önderine ‘sizi konuk etmeyi reddediyorum’ diyorsa, artık bütçe başlayacak. Bu bütçe görüşmelerinde bir kurumun lideri olarak TÜİK Lideri milletin meclisine hangi yüzle gelecek? Mutlaka reddediyoruz.

* Bize, yani milletin temsilcilerine demir kapıları yüzümüze kapatan, bağımsızlığını kaybeden bir liderin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “ben bu kurumun başkanıyım” diye gelmesini mutlaka reddediyoruz. Zira o artık milletin temsilcilerini kucaklayan değil, sarayın buyruklarını birebir yerine getiren bir kişidir.

* O vakit milletin meclisinde de yeri yoktur. Bunun için sonuna kadar uğraş edeceğiz. Devlet kurumlarıyla vardır. Devlet kendi kurduğu kurumlarla birlikte şayet milletine hizmeti engelleniyorsa, o vakit devletle millet ortasında bir ayrım oluşturuluyor demektir. Biz bu ayrımı oluşturanlara karşı sonuna kadar gayret edeceğiz.

“DEVLETİN BÜTÜN KURUMLARI YOZLAŞMADAN DERHAL SEÇİM DİYORUZ”

Kılıçdaroğlu’nun emeklinin, işçinin, emekçinin ve çiftçilerin hakkını yiyenlere karşı sonuna kadar çabaya devam edeceğini vurgulayan Özkoç, “Demir kapılar bugün kapanabilir fakat milletimiz sandıkta o demir kapıları açacak ve bu kurumlar tekrar milletine hizmet eden kurumlar haline gelecek. Bunun için ne diyoruz? Millet iradesi diyoruz. Bunun için ne diyoruz? Derhal seçim diyoruz. Bu niye daha fakirleşmeden, devletin bütün kurumları yozlaşmadan derhal seçim diyoruz.” dedi.

“SÜLEYMAN SOYLU’DAN HESAP SORULACAK”

Konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da eleştiren Özkoç, şu tabirleri kullandı:

* Bir tetikçi çabucak hiç durmamış yanıt vermiş. Bu tetikçi devletin bakanlığı diye bir bakanlıkta, bilhassa İçişleri Bakanlığında oturuyor. Bu tetikçinin bugüne kadar işlediği kabahatler, artık devletin kendisi içerisinde bir sorun teşkil etmeye başlamış. Artık İçişleri Bakanlığında oturan Süleyman, tetikçi Süleyman şöyle diyor. Sezgin Baran Korkmaz’ı yurt dışına kaçışına yataklık eden tetikçi Süleyman…

* Mersin Limanı’na gelecek olan 4,9 ton kokainin Mersin Limanı’ndaki teslim alan alıcısını 1,5 yıldan beri inatla yakalanmayan tetikçi Süleyman… Mafyadan 10 bin dolar alan rüşvetçiyi kabahat işleyerek bugüne kadar devletin üniteleriyle kendisinin de kullandığını söz edip, itiraf eden tetikçi Süleyman… Uyuşturucu baronlarına, kara para aklayanlara, örgüt, mafya başkanlarına Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını veren tetikçi Süleyman… Kendisi hata ögesi haline gelen tetikçi Süleyman…

* Sen sıranı bekle. Gün gelecek devletin bağımsız isimli makamlarında, mahkemelerinde bağımsız savcılarında ‘gel buraya Süleyman’ diyecekler. ‘Gel buraya. Bu devleti uğrattığın prestiji, mafya önderleriyle birlikte yaptığın işbirliğini, kara para aklayıcılarıyla yaptığın işbirliğini, onları yurt dışına kaçırmanı; dünyadaki kara para aklayıcılarına, örgüt başkanlarına Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını verecek kadar kararttığın gözünü; gel buraya tetikçi Süleyman, bize hesap ver’ diyecekler. Sen bugünden kendini o güne hazırla. Senin muhatapların benim üstte saydıklarımdır, bizim muhatabımızsa milletimizdir. Gün gelecek, hesap sorulacak.

“SURİYE HALK MECLİSİ’NİN AÇIKLAMASI HADSİZ”

Özkoç, Suriye Halk Meclisi’nin Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının 82’nci yılında “Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacağız” açıklamasının sorulması üzerine, şu cevabı verdi:

* Suriye Halk Meclisi, ‘Hatay’ı geri alacağız’ üzere hadsiz bir açıklama yapmış, hadsiz bir açıklama yapmış. Şayet yeteri kadar ülkenizin prestijini koruyamazsanız, ülkenizi hakikat temsil edemezsiniz, içeride ve dışarıda düşmanlarınıza karşı koruduğunuz ve bugün bu ülkeyi temsil yetkisini alan bir hükümet olarak kendinizi küçük duruma düşünürseniz, dışardan birileri havlamaya başlar. Tehdit etmeye başlarlar.

* Ancak Suriye başta olmak üzere, siz Türkiye’yi ne sanıyorsunuz? Türkiye yalnızca Recep Tayyip Erdoğan’dan mı mevcut? Türkiye yalnızca süreksiz olarak cumhurbaşkanlığı sistemi diye ucube bir sistem ve onların temsilcilerinden mi mevcut Türkiye?

* Türkiye’de kuruluşundan bugüne kadar milletiyle ve devletiyle iç içe geçmiş cumhuriyet Halk Partisi var. Türkiye’de vatanını ve milletini seven AKP’nin dışında Millet İttifakı var. Türkiye’de sizlerin, her birinizin, Türkiye cumhuriyeti Devleti’nin sonları içerisine aymazlık yaparak girdiğiniz gün size haddinizi nasıl bildirdiyse Türkiye cumhuriyeti o kuruluş basamağında, 100 yıl sonra da hak ettiğiniz üzere haddinizi bildirir.

* Herkes kendi yerinde otursun, herkes kendi hudutları içerisinde kendi vazifelerini yapmaya devam etsin. Türkiye cumhuriyeti sahipsiz değil, onun sahibi Türkiye’de yaşayan yurttaşlarımızdır. Onun sahibi bu ülke için, bu bayrak için, bu vatan için kanını akıtan şehitlerimiz. Onun sahibi Türkiye cumhuriyeti’nin geleceğini Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği Türkiye cumhuriyetinin gençliğidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP