DOLAR 16,7223 -0.98%
EURO 17,6964 -0.79%
ALTIN 986,51-0,55
BITCOIN 356773-1,86%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Erdoğan’dan görüntülü ileti

Erdoğan’dan görüntülü ileti

ABONE OL
5 Aralık 2021 13:36
Erdoğan’dan görüntülü ileti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk bayanının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87. yıldönümü hasebiyle görüntü ileti yayınladı. Erdoğan iletisinde, “AK Parti Genel Lideri ve Türkiye cumhurbaşkanı olarak hak ve adalet çabasında bayanlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi.

cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk bayanının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87. yıldönümü münasebetiyle görüntü bildiri yayınladı.

Türkiye’nin bayanlara seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden evvel verdiğini hatırlatan Erdoğan,

“Kadınlarımızın bu imkana Avrupa’daki hemcinslerinden çok daha önce kavuşması milletimizin bayanlara bakışını yansıtan değerli bir göstergedir.

Üstelik bunun bir zorlama yoluyla değil de siyasetin kendi olağan mecrası içinde gerçekleşmesini son derece manalı buluyoruz. cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’in ortaya koyduğu bu vizyonun maalesef ondan sonra gelen vesayetçi zihniyet tarafından devam ettirilmediğini görüyoruz.

İktisattan eğitime kadar her alanda gazinin emanetine ihanet edenler, bayanlarla ilgili atılan adımları da sabote ettiler. Kılık kıyafetine nazaran bayanlarımızı ayıranlar, seçilme hakkı başta olmak üzere bayanlarımızın anayasal haklarını kullanmalarını engellediler.

Lafa gelince demokrasiyi eşitliği kimseye bırakmayanlar, kamusal alanda olduğu üzere siyasette de bayanlarımızın varlığına tahammül edemedi” sözlerini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonra 60 yıl boyunca bayanların parlamentodaki temsil oranlarının yüzde 4’ü aşamadığını belirten Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

* Ülkemize milletimize ve bayanlarımızın Kurtuluş Savaşı’nda verdiği ulu uğraşa asla yakışmayan bu vahim tablo fakat 2002 yılında Ak Parti’nin iktidara gelmesiyle değişmiştir.

* 2002 genel seçimlerinde bayan milletvekili sayısı 24, bayan temsil oranı yüzde 4.4 iken, 2007’de bu sayı 50’ye, temsil oranı yüzde 9.1’e yükselmiştir. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde tıpkı sayı 79’a çıkmış, oran da yüzde 14.4’ü bulmuştur.

* 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde bayan milletvekili sayısı 98 iken, parlamentodaki bayan temsil oranı ise yüzde 17.82’ye ulaşmıştır. 24 Haziran 2018 tarihindeki son seçimlerde ise parlamentodaki 600 milletvekilinden 104’ünü bayan milletvekilleri oluşturmuştur.

* Her ne kadar bayanlarımız seçme ve seçilme hakkını 1934 yılında elde etmişlerse de haklarını özgürce kullanmaya AK Parti ile başlamışlardır. Bayanların siyasete ve toplumsal hayata iştirak gayretinde elde ettikleri kazanımlarının birçoklarının altında AK Parti imzası vardır.

* Bayan hakları konusunda yaptığımız çalışmaları saymaya kalksak, saatlerce bitiremeyiz. Birileri bayanların ismini ve fırsat bulduklarında kendini istismar etmenin peşindeyken, biz hiçbir vakit ayrım yapmadan bayanlarımızı gerçek manada haklarına, özgürlüklerine kavuşturmak için çalışıyoruz.

* İnşallah önümüzdeki periyotta başta bayana yönelik şiddet olmak üzere bayanlarımızın meselelerine tahliller geliştirmeye devam edeceğiz. AK Parti Genel Lideri ve Türkiye cumhurbaşkanı olarak hak ve adalet gayretinde bayanlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. (İHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP