DOLAR 18,6535 0.05%
EURO 19,6959 0.02%
ALTIN 1.076,950,49
BITCOIN 3214672,52%
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İmamoğlu: En çok gereksinim duyulan şey işsizliğin azaltılması
  • HaberAbi
  • Gündem
  • İmamoğlu: En çok gereksinim duyulan şey işsizliğin azaltılması

İmamoğlu: En çok gereksinim duyulan şey işsizliğin azaltılması

ABONE OL
2 Aralık 2021 13:39
İmamoğlu: En çok gereksinim duyulan şey işsizliğin azaltılması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Enstitü İstanbul İSMEK’in 4 Ekim’de hizmete giren “Maltepe Mutfak Sanatları Okulu”nu ziyaret etti. Enstitü İstanbul İSMEK ile meslek odaklı bir süreci başlattıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Bugünün ekonomik şartlarında, ekonomik problemlerinde en çok muhtaçlık duyulan şey, işsizliğin azaltılması” dedi

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Enstitü İstanbul İSMEK’in Küçükyalı Aydınevler Mahallesi’nde hizmet veren “Mutfak Sanatları Okulu”nu basın mensuplarıyla birlikte gezdi.

“MESLEK ODAKLI BİR SÜRECİ BAŞLATTIK”

Enstitü İstanbul İSMEK ile meslek odaklı bir süreci başlattıklarını ve bu alana ağırlaştıklarını vurgulayan İmamoğlu, “İSMEK’in esasen bu türlü bir geçmişten gelen bir kültürü var. Bir nevi nokta atışıyla, gereksinim olunan alanlara insan yetiştirmek ve insanların yalnızca kabiliyetlerini burada tatmin etmeleri değil, birebir vakitte mesken iktisadına, bütçesine katkı sunacak, iş sahibi olmalarını sağlamak gayemiz. Bu, toplumun refahı ve memnunluğu için çok değerli bir şey. Hele hele kadın-erkek açısından baktığımızda, bayanların kentlerde üretimde olma oranı çok düşük. Ve hak ettiğinin altında. Çünkü bir; bayanlar zati çok üretkendir. Yaptıkları işi çok uygun yaparlar. İkincisi; şayet bayan üretimde değilse, o meskende bir ekonomik refahtan bahsetmek mümkün değildir. Bu, bir meskende bir eş olabilir, anne olabilir ya da bir kız çocuğu olabilir; fark etmez. Kıymetli olan, eğitimle bir arada, meslek edinmelerini sağlamak” dedi.

“İŞSİZLİK AZALTILMALI”

“Bugünün ekonomik şartlarında, ekonomik dertlerinde en çok gereksinim duyulan şey, işsizliğin azaltılması” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

* İSMEK’te, bölgesel istihdam ofislerimiz, orada doğan talepler, birebir vakitte iş gücünün yanı sıra patronların talep ettiği meslekler konusunda adımlar atılıyor.

* Burada da ‘Mutfak Sanatları Okulu’muz kelam konusu. Kimi firmaların isimlerini görüyorum. O firmaların lakin eser lakin yer olarak desteklediği de bir alan oluştu burada.

* Bu gösteriyor ki; buradan çıkan öğrenciler -ki hepsinin yüzü gülüyor, seve seve bu yerde iş yaptıklarını görebiliyorum-, buradan güzel bir muvaffakiyet elde ettiklerinde, onları takip eden bir iş seyahati da başlayacak manasına geliyor.

* Ben, bu tarafıyla Enstitü İstanbul İSMEK’in bu yeni yüzünün daha güçlü bir biçimde büyümesini ve çokça insanımıza iş imkanı yaratacak eğitimlerle, sertifikalarla meslek sahibi olmalarını diliyorum.

* Buraya katılan bilhassa bayan ağır iştirakini da yürekten destekliyorum. Zira ben, tümden üreten bir annenin çocuğu olarak, liseyi bitirene kadar bir hayat yaşadım.

* Bütünüyle üreten bir annenin, konuta nasıl bir güç kattığını, yetiştirdiği çocuğa da nasıl bir kimlik kattığını bilen birisiyim.

* O bakımdan çalışan bayanların, çalışmak isteyen bayanların, buraya ağır bir biçimde katılmaları da beni ayrıyeten keyifli etmiştir. Muvaffakiyetler dilerim.

242 ÖĞRENCİSİ VAR

Enstitü İSMEK Maltepe Mutfak Sanatları Okulu, 4 Ekim’de eğitimlere başladı. 242 öğrencisi bulunan okulda, haftanın 7 günü eğitim veriliyor. Okulda 4 derslik ve 1 seminer salonu ile kütüphane yer alıyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP