DOLAR 18,6390 0.01%
EURO 19,6595 0.13%
ALTIN 1.077,640,07
BITCOIN 3230041,72%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İsrail’e casusluk davası: 16 kişi için 20 yıla kadar mahpus istendi
  • HaberAbi
  • Gündem
  • İsrail’e casusluk davası: 16 kişi için 20 yıla kadar mahpus istendi

İsrail’e casusluk davası: 16 kişi için 20 yıla kadar mahpus istendi

ABONE OL
3 Aralık 2021 13:57
İsrail’e casusluk davası: 16 kişi için 20 yıla kadar mahpus istendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail Bilinmeyen Servisi ile ilişkili oldukları savıyla MİT operasyonuyla yakalanarak tutuklanan 16 kuşkulu hakkında 20 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

İsrail Zımnî Servisi ile irtibatlı oldukları ve İsrail Devleti için kıymet arz eden bilgi ve dokümanları sızdırdıkları argümanıyla MİT operasyonuyla yakalanarak tutuklanan 16 kuşkulu hakkında iddianame tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede,  Ahmad Zaid isimli şahsın İsrail Zımnî Servisinin saha sorumlusu olduğu kaydedildi. Zaid’in olay tarihi itibariyle Almanya’da bulunduğu, İsrail Bilinmeyen Servisinin Türkiye’de bulunan Filistin ve Suriye asıllı şüphelilerle irtibata geçerek Türkiye’de bulunan Filistin başta olmak üzere yabancı asıllı şahısların kurdukları sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini, toplumsal hayatlarını, eğitim süreçlerini, yurt dışı irtibatlarını izlemek, işgale karşı direnen kümelerinin Türkiye’deki faaliyet ve yapılanmalarından haberdar olmak için Arap asıllı olan, birçoğu Filistin vatandaşı, bir kısmı da Suriye vatandaşı olan 16 şüphelinin para karşılığı casus olarak kullanıldığı kaydedildi.

Şüphelilere maddi menfaat sağlanarak bağlılık ve sadakatlerinin canlı tutulduğu, ödemelerin canlı kurye olarak belirlenen kuşkulu Abdulkadir Barakat’a Havale Ofisleri vasıtasıyla gönderildiği, Barakat’ın da bu paraları casusluk yapan başka şüphelilere ulaştırdığı belirtildi.

“MİLLİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDECEK BİLGİLER SERVİS EDİLDİ”

Şüphelilerin ülkemizde ulusal güvenliği tehdit edecek nitelikte ikamet etmekte olanların aleyhine topladıkları bilgileri servis ederek “Siyasi casusluk” faaliyeti içinde bulunduklarının tespit edildiği, İsrail Vatandaşı olan Bilinmeyen Servis elemanı Ahmad Zaid’in ise yurt dışında olması nedeniyle yakalanamadığı, bu nedenle hakkında farklı bir soruşturma yürütüldüğü belirtildi. Yapılan çalışmalar sonucunda para transfer süreçlerini gerçekleştiren canlı kuryenin Abdulkadir Barakat olduğu, Barakat ile kontaklı olduğu bedellendirilen, şüpheliler Raed A. A. Ashour ve Nahed S.M. Alkafarna 7 Ekim 2021’de, Alaaeddin A. M. Hamada, Mohammed I. A. Salhab, Abdelrahman Y. M. Abunawah ve Ahmed J. A. Alqıshawı, Raed Ghazal, Mohammed H. I. Barzaq, Yasın M.A. Abufeseıfes, Khaled M.A. Almasrı, Ahmed M. M. Shaheen ve Jaser H.J. Alsoudı 8 Ekim 2021’de İstanbul’da, Nidal A.A. Alhelou’de tıpkı gün Sakarya’da, Abdulhakim Alzaamil Düzce’de, Gassan Saade’nin ise 4 Kasım’da Mersin’de yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi.

İddianamede, şüphelilerin talimat ile Türkiye’ye gelerek öğrenci ya da personel imajı altında faaliyetlerine devam ettikleri, şüphelilerin ankesörlü telefon, İnternet tabanlı emniyetli bağlantı araçları, zımnî ve şifreli mail hesapları üzerinden irtibat kurdukları saha sorumluları ile gerektiğinde yurt dışına çıkarak yüz yüze talimatlandırıldıkları, menfaat karşılığında saklı usuller ile gösterdikleri gayret sonucu temin ettikleri ve ulusal güvenliği tehdit edecek bilgileri servis ettikleri kaydedildi.

BİRİNCİ DURUŞMA 8 ŞUBAT’TA

Hepsi tutuklu olan 16 şüphelinin, “Devletin bilinmeyen kalması gereken bilgilerini siyasal yahut askeri casusluk emeliyle temin etme” hatasından 15 yıldan 20 yıla kadar mahpusları istendi.  İddianame, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme tensip tutanağında, İnterpol Europol Sirene Daire Başkanlığına müzekkere yazılarak sanıkların isimli sicil kayıtlarını istedi. Sanıklardan elde edilen dijital malzemelerin rapor sonucunun akıbetinin sorulmasına karar verdi. Birinci duruşma 8 Şubat’ta yapılacak.
DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP