DOLAR 18,6451 0.03%
EURO 19,6121 -0.39%
ALTIN 1.080,320,81
BITCOIN 3200361,99%
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

17:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KİPTAŞ Genel Müdürü’nden dikkat çeken açıklama
  • HaberAbi
  • Gündem
  • KİPTAŞ Genel Müdürü’nden dikkat çeken açıklama

KİPTAŞ Genel Müdürü’nden dikkat çeken açıklama

ABONE OL
3 Aralık 2021 14:54
KİPTAŞ Genel Müdürü’nden dikkat çeken açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB şirketi KİPTAŞ’ın Genel Müdürü Ali Kurt, şirketin geçmiş periyottaki mali durumu ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Kurt, vazifeye geldiklerinde vergi borçları yüzünden şirketin ihalelere dahi giremeyecek durumda olduğunu vurguladı.

Tüm gelir kümeleri için konut projeleri geliştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirak şirketi KİPTAŞ, yeni periyotta 6 farklı bölgede 6 projenin başlangıcını yaptı. KİPTAŞ Genel Müdür Ali Kurt, 2021 yılı bitmeden 2 projenin daha temelinin atılacağını açıklayarak başlanan bağımsız ünite sayısının 2,5 yıl içerisinde toplam 4 bin 100’e ulaşacağını kaydetti.

“1 MİLYAR TL BORÇ YÜKÜ VARDI”

Misyona başladıklarında şirketin mali tablosu ile ilgili de dikkat çeken bilgiler paylaşan Kurt, ihaleye dahi giremeyecek bir şirket ile karşılaştıklarını söyledi. Kurt, Ağustos 2019’da şirketi evre aldıklarında kasada yalnızca 2 milyon TL bulunduğunu kaydetti.  Yazılmak üzere olan çekleri ve 177 milyon lirası bankalara kredi borcu olmak üzere, çabucak ödenmesi gereken 1 milyar TL’nin üstünde borç tablosuyla karşılaştıklarını açıkladı.

“ARSALAR YEŞİL ALANA ÇEVRİLDİ”

Yeni idaresinin vazifeye gelir gelmez borç yükünden kurtulabilmek için ağır mesai harcadığını aktaran Kurt, şirketin tarihinde birinci defa mülkiyetinde bulunan ve proje üretemeyeceği gayrimenkulleri satışını herkese açık müzayede ile gerçekleştirdiği söyledi. Bu yerlerin İBB Meclisi tarafından yeşil alana çevrildiğini aktaran Kurt, şöyle devam etti:

“Göreve gelen KİPTAŞ yeni idaresi, evvelki devirde başlayan lakin teknik, tüzel ve finansal hiçbir sorunu çözülmemiş, inşaatları durmuş 8 farklı bölgede 7 bin 815 bağımsız üniteden oluşan projeleri devraldı. Tapusu olmayan, devlete 115 milyon lira borcu, aylık 1 milyon liranın üzerinde faiz ödemesi olan, hak sahiplerine aylık 1 milyon lira kira yardımı ödenen Zeytinburnu Locamahal Projesi bunlardan biri…”

 İKİ PROJE DAHA BAŞLIYOR

KİPTAŞ’ın eski periyotta yaptığı projelerin yüzde 90’dan fazlasının İBB Meclisi’nce gerçekleştirilen imar hareketleri ile olduğunu söyleyen Kurt, “Bugün ise yeni idare tarafından geçmişten gelen borçlar ödendi. Evvelki idareden dönem alınan 7 bölgede 7 bin 99 bağımsız üniteden oluşan 7 proje tüm sıkıntılarından arındırıldı.

KİPTAŞ yeni devrinde 6 farklı bölgede 3 bin 574 bağımsız üniteden oluşan 6 projenin temelini attı. 2021 sonuna kadar toplumsal konut projesi Tuzla Aydınlık Konutlar ve de uzun vakittir tahlil bekleyen Doğakent Sitesi’nin yerinde dönüşümü projelerine başlayacağız. Toplam 4 bin 100 bağımsız ünitenin temelini atmış olacağız” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP