DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN 5516083,29%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

03:40

İMSAK'A KALAN SÜRE

Partisinin yabancı firmaya peşkeş çektiği fabrika için “Biz kurtardık” dedi
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Partisinin yabancı firmaya peşkeş çektiği fabrika için “Biz kurtardık” dedi

Partisinin yabancı firmaya peşkeş çektiği fabrika için “Biz kurtardık” dedi

ABONE OL
1 Aralık 2021 13:00
Partisinin yabancı firmaya peşkeş çektiği fabrika için “Biz kurtardık” dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da Kepez Belediye Lideri AKP’li Hakan Tütüncü, 2004’te Hollandalı TürkMall şirketine satılmak istenilen ama CHP ve bütün siyasi partilerin yansısı üzerine geri adım atılan Dokuma Park’taki müze açılışında, arazinin yalnızca kendisi tarafından kurtarıldığını söyledi. Olaya reaksiyon gösteren CHP Kepez ilçe Lideri Önder Kurnaz; “Hakan Tütüncü bu kentin hafızasıyla alay ediyor” dedi.

Antalya’da Kepez ilçesinin AKP’li eski Belediye Lideri Erdal Öner tarafından Hollandalı TürkMall şirketine satılmak istenilen dokuma fabrikasının 488 dönümlük toprağı, muhalefet ve Antalyalılar tarafından verilen uğraş sonucunda kurtarılmıştı. Daha sonra park yapılan alandaki müze açılışında konuşan AKP’li Belediye Lideri Hakan Tütüncü, arazinin kendisi tarafından kurtarıldığını anlattı.

Olaya reaksiyon gösteren CHP Kepez ilçe Lideri Önder Kurnaz, şunları söyledi:

– Kepez Belediye Lideri Hakan Tütüncü bu kentin hafızasıyla alay eden, emeklerimizi hiçe sayan, Dokuma’nın gerçek kahramanlarını görmezden gelen bir açılış yaptı. Dokuma Park’taki müze açılışında Antalya’nın onuru olan bu arazinin yalnızca kendisi tarafından kurtarıldığını anlattı. AKP yöneticileri ve milletvekilleri de tıpkı palavraya çanak tuttular, iştahla çoğalttılar bu palavrayı.

– Halbuki gerçek farklı. 2004 yılında AKP’li belediye tarafından Hollandalı TürkMall şirketine peşkeş çekilen Dokuma, Antalyalıların gayretiyle kurtarıldı. Önünde çadırlar kuruldu. Hukuk uğraşı başlatıldı. AKP dışındaki bütün partiler, başta CHP olmak üzere bütün siyasi partiler Dokuma’nın önüne dikildi, bu peşkeşi mahkemeye taşıdı, adliye koridorlarında hukuk aradı.

2011 YILINDA KARAR KATILAŞTI

– Pekala AKP’li Kepez Belediyesi’nin, yani Hakan Tütüncü’nün avukatı ne yaptı? Antalya lehine verilen bütün kararlara itiraz etti, üst mahkemeye taşıdı. Belediyenin avukatı, Danıştay’ın Antalyalıları haklı bulan ve Dokuma’nın halkın malı olarak kalmasını garanti alan kararına bile itiraz etti. Tütüncü’nün yaptırdığı bütün bu itirazlara karşın 2011 yılında karar katılaştı ve Dokuma Antalyalıların elinde kaldı.

HALKIN ÇABASIYLA DALGA GEÇİLİYOR

– Artık Dokuma’yı Hakan Tütüncü kurtardı rüzgarı estiriliyor. Palavra söyleniyor. Halkın gayretiyle dalga geçiliyor. Bütün siyasetlerin bir ortaya geldiği onurlu bir çaba unutturulmak isteniyor. Hollandalılara yapılan peşkeşi korumak için sonuna kadar direnen, Antalyalıların çabasını adliye koridorlarında boğmak için elinden geleni yapan Tütüncü, bunu başaramayınca artık kendini Dokuma fatihi ilan etti.

CHP Kepez ilçe Lideri Başkan Kurnaz

ONLARIN İSMİNİ SİLDİRMEYİZ

– Tütüncü’nün Dokuma Park’ta yaptığı bütün müzeler, tesisler yargının Antalya halkı lehine verdiği karardan sonradır. O gün orada çadır kuranlar, ayağa kalkanlar, mahkemeye gidenler aslında Dokuma’nın bu halde korunması, halkın elinde kalması için uğraş etti. Bu çabanın bütün onuru onlara aittir. Halk için, halkın malı için, Antalya için uğraş eden herkesin Dokuma’da hissesi vardır. Onların ismini sildirmeyiz. Bu onurlu uğraşın terini yerde bırakmayız. Dokuma yalancıların, geriden iş çevirenlerin değil, halkındır ve halkın kalacaktır.

NE OLMUŞTU?

Kapatılan Dokuma Fabrikası 488 dönüm yeriyle birlikte özelleştirme kapsamına alındı. Lakin kamuoyu baskısı, Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nın geri adım atmasına neden oldu ve alan ‘kent parkı’ ve ‘iş merkezi’ yapılması kaydıyla AKP’li Kepez Belediyesi’ne devredildi. Ancak fabrika ve alanı AKP’li Belediye tarafından bir Hollanda firmasına 49 yıllığına tahsis edilince kentteki sivil toplum örgütleri Dokuma Çalışma Kümesi ismiyle biraraya geldi ‘Dokuma’ya Dokunma’ ismi altında uzun bir çaba süreci başladı. Fabrika önünde çadırlı aksiyonlara kadar uzanan uğraşın hukuk ayağı sivil toplum örgütleri için zaferle sonuçlandı ve Kepez Belediyesi’nin tahsisi iptal edildi.

En az 10 karakter gerekli