DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3595500,72%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE


‘Rakip firmada çalışmak hata değil’

‘Rakip firmada çalışmak hata değil’

ABONE OL
2 Aralık 2021 10:12
‘Rakip firmada çalışmak hata değil’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bölge Yönetim Mahkemesi; personelin rakip firmada çalışmaya başlamasının rekabet yasağını ihlal ettiği manasına gelmeyeceğine hükmetti. Kararda; emekçinin ayrıldığı şirkete ziyan verme ihtimalinin olduğunun da kanıtlaması gerektiği hatırlatıldı.

Milyonlarca emekçiyi yakından ilgilendiren karar Bursa’dan geldi. E-ticaret bölümünde faaliyet gösteren bir şirkette çalışan kişi, birebir kesimde çalışan diğer bir firmaya transfer oldu. Kıymetli misyonda olan çalışanını rakip firmaya kaptıran şirket, mahkemenin yolunu tuttu, hem eski çalışanına hem de onu işe alan işadamına dava açtı.

Şirket sırlarının rakip firmaya geçeceğini öne süren davacı işveren; davalı personelin rekabet yasağına alışılmamış davrandığını öne sürdü. Davalının, iş mukavelesinde kararlaştırılan rekabet yasağı kararına karşıt surette başka davalı nezdinde çalışmaya başlaması nedeniyle 5 bin TL’nin ticari faizi ile birlikte davalılardan ortaklaşa ve müteselsilen tahsilini istedi.

Davalılar, davacının rekabet mukavelesinin varlığı argümanı ile cezai kural talep edemeyeceğini, davalı çalışanın rekabet yasağı uygulanabilecek bir iş ve misyonda çalışmadığını, rekabet yasağı mukavelesi kurulması için gerekli şartların bulunmadığını, davaya bahis rekabet mukavelesinin sınırlandırılmadığından geçersiz olduğunu öne sürdü.

‘AÇIKÇA HUKUKA AYKIRI’ 

Davalılar davanın reddini talep etti. Asliye Ticaret Mahkemesi, davanın reddine hükmetti. Davacı avukatı, kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, davanın reddine dair kararının, eksik incelemeye ve yanılgılı türel değerlendirmelere dayalı, açıkça haksız ve hukuka ters bir karar olduğuna hükmetti. Davacının istinaf müracaatının usulen kabulüne, Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararının kaldırılmasına karar verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP