DOLAR 16,5158 -2.22%
EURO 17,4634 -2.1%
ALTIN 986,60-0,53
BITCOIN 350657-4,18%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


SAĞLIK-SEN: Sıhhat çalışanlarının da fiyatı artırılmalı
  • HaberAbi
  • Gündem
  • SAĞLIK-SEN: Sıhhat çalışanlarının da fiyatı artırılmalı

SAĞLIK-SEN: Sıhhat çalışanlarının da fiyatı artırılmalı

ABONE OL
2 Aralık 2021 15:45
SAĞLIK-SEN: Sıhhat çalışanlarının da fiyatı artırılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tabiplere ek gösterge artırımının kabulünün akabinde Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (SAĞLIK-SEN) Genel Lideri Semih Durmuş, “Sağlık çalışanlarının da gelirini arttırıcı ögelerin kesinlikle bu süreçte devreye girmesi, onların da fiyatlarının arttırılması gerekiyor. İş bırakmaya kadar her şeyi masaya yatırarak, süreç planlaması yapacağız” dedi.

SAĞLIK-SEN tarafından Antalya’nın Kemer ilçesi Beldibi mahallesindeki bir otelde dün başlayan ‘SAĞLIK-SEN Türkiye Buluşması’ isimli toplantıya, 1000 üye katıldı. 10 gün sürmesi planlanan toplantı, dün TBMM’de kabul edilen doktorlara ek gösterge artırımı içerisinde sıhhat çalışanlarının yer almaması nedeniyle iptal edildi.

SAĞLIK-SEN Genel Lideri Semih Durmuş, “Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu düzenleme doktor topluluğu ismine hakikat, yerinde, düzgün bir uygulama. Biz de SAĞLIK-SEN olarak bunu destekliyoruz. Hakikaten tabiplerin aldığı fiyatlar çok az ve çok önemli manada bir adaletsizlik kelam konusu” diye konuştu.

‘SAĞLIK TEŞKİLATININ OMURGASINI OLUŞTURAN SIHHAT ÇALIŞANLARI’

Düzenlemede sıhhat çalışanları fiyatına yönelik uygunlaştırma beklediklerini anlatan Durmuş, şunları söyledi:

“Sağlık hizmetleri bir bütün. Sıhhat teşkilatının değerli bir bölümünü, omurgasını oluşturan sıhhat çalışanları da var. Yapılan düzenlemede sıhhat çalışanlarının göz önünde bulundurulması, onların da fiyatlarında uygunlaştırma yapılması gerekiyordu. Toplu kontrattan sonra ülkenin yaşamış olduğu türbülans ortada. Alım gücü çok zayıfladı. Beşerler artık market market dolaşıp etiket okuyuculuğu yapıyor.”

Semih Durmuş

‘BU YANLIŞTAN DÖNÜLMESİ GEREKİYOR’

Sıhhat çalışanlarının da fiyatlarının artırılması gerektiğini belirten Durmuş, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Sağlık çalışanlarının bir kesitine verip bir kısmına vermemek hakikat bir uygulama değil. Performans sistemi, sıhhatteki çalışma barışını bozmuştu, atılan son adımla büsbütün yerle yeksan etmiş oldular. SAĞLIK-SEN olarak liderler heyetimizle bu süreçleri masaya yatıracağız. Türkiye’nin genelinde ortak basın açıklamaları yapılacak, hareket kararlarımız alınacak. İş bırakmaya kadar her şeyi masaya yatırarak, ona nazaran süreç planlaması yapacağız. Bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Sıhhat çalışanlarının da gelirlerini artırıcı ögelerin bu süreçte kesinlikle devreye girmesi gerekiyor. Onların da fiyatlarının artırılması gerekiyor.”

DHA-Genel – Türkiye-Ankara / Merkez –
2021-12-02 15:12:54

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP